"Džejms Gist"

Gist i Nelson pokazali Zvezdi kako da sruši Makabi!

Vreme čitanja: 2min | uto. 30.12.14. | 23:00

Grčki šampion fenomenalnom odbranom i ofanzivnim skokom u poslednjoj četvrtini zaustavio rafalnu paljbu prvaka Evrope - 83:76

Džejms Gist

Šampion Evrope je pao u OAKA areni! Zahvaljujući fenomenalnoj odbrani, ali i ofanzivnim skokom u poslednjoj deonici Panatinaikos je slomio otpor borbenog Makabija, došao do prvog trijumfa u TOP 16 fazi i napravio odličan „skauting“ Crvenoj zvezdi za gostovanje Ponosu Izrela u drugom kolu - 83:76 (15:19, 24:24, 21:21, 23:12).

Jurio je Panatinaikos čitavu utakmicu prednost gostiju. Makabi je vodio bukavalno od samog starta, sredinom prve deonice imao šest poena prednosti (6:12), a sredinom drugog perioda i čitavih 11 poena razlike. Ipak, PAO je gotovo svaku završnicu odigrao dobro, dodatno podigao agresivnost u odbrani i svaki put ostajao u igri, što ga polovinom poslednje deonice dovelo prvog vođstva, zatim penal završnice, a na kraju i velike pobede!

Domaćina je pokrenuo Džejms Gist u poslednjoj deonici, postigao je nekoliko važnih poena i skinuo nekoliko ključnih lopti pod Makabijevim obručom, što je dodatno pokrenulo ekipu Duška Ivanovića.

Šest minuta pre kraja sjajnu rolu imao je bivši plejmejker Zvezde Demarkus Nelson, koji je prvo skokom u napadu omogućio Sloteru da donese svom timu izjednačenje (68:68), zatim pogodio i dva veoma važna slobodna bacanja tri minuta pre kraja meča za vođstvo Zelenih od 72:70, nakon čega je sa linije penala bio precizan i Esteban Batista (74:70). Makabi je u život ubrzo vratio Linhart šutem za tri poena, nakon čega se ušlo u potpunu penal završnicu, gde je PAO bio daleko sigurniji.

Izuzetno važnu ulogu u poslednjim trenucima imao je i Sloter, koji je ubacio pet od sedam poena u poslednjem minutu. Naravno svoj pečat je dao i Dijamantidis, nakon odlične asistencije Nelsona.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu bio je Esteban Batista sa 16 ubačenih poena i šest skokova, Sloter i Gist su ubacili poen manje, dok je Nelson utakmicu završio sa 12 poena, pet skokova i pet asistencija.

U gostujućem timu po 18 poena postigli su Rendl (osam skokova) i Linhart (4/6 za tri).