Galatasaraj (©AFP)

Projektil Drisa Mertensa pogodio treće kolo, Ojevusijev protivudar daleko od mete (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | sre. 02.08.23. | 22:34

Galatasaraj strepeo, ali eliminisao Žalgiris; Breidablik poveo u Kopenhagenu, ali potom primio šest golova

Vratio se Galatasaraj prošle sezone na tron turskog fudbala, a želi da se posle tri sezone odsustva vrati i u Ligu šampiona. Prva prepreka na tom putu je preskočena, Žalgiris je posle pomalo iznenađujućih 2:2 u Litvaniji savladan 1:0 u Istanbulu. Presudio je fantastičan pogodak Drisa Mertensa iz voleja sa preko 20 metara, nakon duge lopte direktno iz kornera, mada se mora istaći da su gosti imali dve odlične prilike da izjednače i eventualno izbore produžetke.

Obe je propustio Nijgerijac Matijas Ojevusi. I to tako što se u finišu prvog poluvremena spetljao pred golom rivala toliko da je pri nameri da šutira promašio loptu, koja mu se od stajne noge odbila daleko u gol-aut. U drugom delu meča je uspeo da uputi udarac, ali je Fernando Muslera na vreme istrčao i skratio ugao.

Imali su gosti sreće u 78. minutu kad je arbitar Vili Delažo iz Francuske nakon signalizacije iz VAR sobe pogledao snimak i crveni karton Nasimu Hnidu preinačio u žuti. Sačuvana je nada fudbalerima Žalgirisa da bi u finišu meča mogli do produžetaka, ali kvalitet je ipak bio na strani domaćeg tima. Rutinski je ekipa Galatasaraja završila utakmicu, ne dozvolivši protivniku nove šanse iz kojih bi možda stigao do izjednačenja.

Turski šampion u narednoj rundi ide na Olimpiju iz Ljubljane, sa kojom će se sastati 8. ili 9. avgusta u Sloveniji, pa 15. avgusta u Istanbulu.

Posle 2:0 na Islandu, revanš Kopenhagena i Breidablika trebalo je da bude rutinsko odrađivanje posla za Dance, međutim, iako rezultat to ne pokazuje, morali su domaćini u jednom trenutku da dodaju gas ne bi li ušli u dramu.

Pogotkom Svanhorsona u 9. minutu Breidablik je poveo u Kopenhagenu, ali je šampion Danske uspeo već do poluvremena da otkloni svaku neizvesnost. Prednost Islanđana trajala je do 33. minuta, a onda je usledio potop i četiri lopte u mreži. U drugom poluvremenu bilo je 2:2, za ukupnih 6:3 u korist Kopenhagena.

Da poraz bude bolniji po Breidablik, pobrinuo se 18.-godišnji Ori Oskarson, mladi reprezentativac Islanda koji se triput upisao u strelce, za 4:1, 5:1 i 6:2, a prethodno je i asistirao za 3:1.

Kopenhagen će se u trećem kolu sastati sa Spartom iz Praga.

LIGA ŠAMPIONA, KVALIFIKACIJE - 2. KOLO, REVANŠI

Panatinaikos - Dnjepar-1 2:2 (1:1), prvi meč 3:1

/Šporar 15, 70 - Dovbik 24, Sarapij 54/

BATE Borisov - Aris Limasol 3:5 (1:3), prvi meč 2:6

/Gromiko 25pen, Martinov 48, Laptev 90+3pen - Babika 8, Gomis 26, Kahu 35, Bengtson 56, Stepinski 74/

/Endajišimije 28p, Arokodare 52 - Konjat 36, Bedia 63/

Heken - KI Klaksvik 2:2 (1:1), posle produžetaka 3:3, prvi meč 0:0, penalima 3:4