Žonatan Tabu u Njukaslu (©FIBA Basketball)

Britanci ni blizu senzacije protiv Belgije, sad definitivno moramo da pobedimo

Vreme čitanja: 2min | pet. 24.02.23. | 22:32

Teoretski, ostaje opcija da odemo dalje i ako Belgijance dobije Turska, ali na to nipošto ne smemo da se oslanjamo...

Ni “S“ od senzacije u Njukaslu. Nije da smo joj se nadali, ali nada je trajala jednu četvrtinu. Velika Britanije nije bila ni blizu trijumfa koji bi Srbiji već večeras obezbedio kartu za Manilu, sada definitivno moramo da pobedimo ostrvsku selekciju u ponedeljak ako želimo na Mundobasket.

Teoretski, ostaje opcija da odemo dalje i ako Belgijance dobije Turska, ali na to nipošto ne smemo da se oslanjamo... Belgija je deklasirala Britance rezultatom 88:59 (19:16, 23:10, 20:13, 26:20) i zadržala kakvu-takvu nadu za spas u poslednji čas.

Gledajući realni kvalitet Velike Britanije ne bi smelo da bude nikakve dileme oko našeg prolaza dalje. Istina, posle šamara od Grčke koja je igrala u potpuno novom sastavu, više ništa ne smemo da prepustimo slučaju...

Da Velika Britanija neće isporučiti šokantan trijumf postalo je jasnije već na otvaranju druge četvrtine. Belgijanci su serijom 11:2 otišli na prvu dvocifrenu prednost koju više nisu ispuštali do kraja. Na poluvremenu je već bilo 16 razlike (42:26), do sredine treće deonice bilo je i 27 poena više (58:31), gosti su nekoliko puta koketirali si sa distancom većom od 30 poena, što se dogodilo pred sam kraj posle još jedne serije 15:3.

Kod gostiju petorica igrača bili su dvocifreni, a najefikasniji bio je Žonatan Tabu sa 15 poena i perfektnih 5/5 za tri! Emanuel Lekomt i Tajs de Rider ubacili su po 13, a Aleksandre Liber i Haris Bratanović po 10 poena. Prvi igrač Velike Britanije bio je Karl Vitli sa 15 poena, jedan manje ubacio je Amin Adamu.

Nešto ranije u našoj grupi Letonija je još jednom pobedila Tursku, sada sa prizemnijih 83:74 (26:23, 23:23, 21:7, 13:21).

Prelomna je bila treća deonica, koju su gosti završili u svoju korist sa 21:7 i tako minimalnu prednost podigli na ogromnih +17 (70:53) uoči poslednjeg desetominutnog intervala. Domaćin je pokušao da se vrati u utakmicu, ali je Letonija zadržala pribranost, odbila veliki nalet i seriju 18:3 čime se prednost svela na šest poena (77:71). Dairis Bertans prekinuo je uzlet Turaka sa dva penala, na šta se nadovezao Ajgar Skele sa dva važna pogotka čime je vratio dvocifrenu prednost i definitivno rešio susret.

Prvi strelac gostiju bio je Artur Zagars sa 14 poena, Tom Leimanis je dopisao 11, a Bertans i Artur Strautins po 10 poena. Tursku je predvodio Onuralp Bitim sa 17 poena, dok su po 15 dopisali Arslan i Kabadža.

Istina, ova utakmica nije imala takmičarski značaj, pošto je Letonija još ranije obezbedila vizu za Mundobasket, dok je Turska eliminisana porazom od Srbije u Beogradu.