Met Kostelo (©Star Sport)

NBA spektakl u Vitoriji sa 225 poena: Kostelov pobednički urlik skinuo krunu Efesu

Vreme čitanja: 3min | pet. 27.01.23. | 22:51

Luda utakmica u dvorani Fernando Buesa uz trijumf domaćina nakon pet dodatnih minuta

Jednu od luđih, ako ne i najluđu utakmicu u Evroligi ove sezone odigrali su Baskonija i Efes! U maniru NBA okršaja, domaćin je u pravom revolveraškom obračunu savladao aktuelnog šampiona Evrope nakon produžetka i ubacio mu 114 poena za konačnih 114:111 (89:89).

Milina je bilo gledati večerašnji meč u dvorani Fernando Buesa. Za 45 minuta košarke, prednost je samo u kratkom vremenskom intervalu prelazila dvocifrenu granicu i sve vreme su i jedni i drugi bili u igri za trijumf. Efes je bio nešto bliži i kada je Vasilije Micić pogodio tri slobodna bacanja posle faula Meta Kostela na minut i po do kraja delovalo je da su gosti zaista blizu trijumfa. Ali, tako nisu mislili igrači Baskonije. Prvo je Markus Hauard, koji se ceo susret mučio sa šuterskom formom, pogodio važan hitac na ulazu u poslednji minut, da bi posle grešaka na obe strane Dolton Homes posla Šejna Larkina na liniju slobodnih bacanja. Efesov bek bio je siguran i na 41 sekund pre kraja gosti su vodili sa 98:95.

Produžetak je doneo Homes trojkom uz 33 sekunde na semaforu! Interesantno, iako je bilo sasvim dovoljno vremena da se utakmica reši i pre dodatnih pet minuta, to nije bio slučaj. Čak dva šuta za pobedu imali su gosti i oba nisu iskoristili! Prvo je trojku promašio Rodrig Bobua iako je do tog momenta pucao respektabilnih 5/8 sa distance, da bi posle velike greške Darijusa Tompsona pokušao i Larkin za dva, ali nije uspeo...

Drama se nastavila u produžetku koji je bio prilično efikasan pošto su oba tima zbirno skupila 29 poena. Larkinova trojka na nešto manje od minut i po za 111:108 nije omela domaćina, a šest vezanih poena za preokret i konačnu pobedu ubacio je Met Kostelo! Treba ipak istaći Tompsona čija je odbrana na Tiboru Plajsu na kraju u velikoj meri uticala na konačni ishod.

Upravo je Kostelo predvodio listu strelaca sa 33 poena (11/16 iz igre, 5/8 za tri). Veliko veče imao je Tompson sa 19 poena i čak 16 asistencija! Larkin je imao 21 poen, dva manje ubacili su Bobua i Micić, koji je za 29 minuta skupio još pet skokova i dve asistencije. Vanja Marinković je u domaćim redovima odigrao 20 minuta i imao devet poena, uz 3/6 sa distance. Dopisao je tri skoka i jednu asistenciju. Oba tima završila su susret sa po 16 trojki, s tim što je Baskonija ispalila 40, a Efes 33 lopte.

Baskonija je večeras prekinula seriju od četiri evropska poraza, dok je Efes pretrpeo i treći neuspeh u prethodna četiri kola.