Alek Piters (©Star Sport)

Olimpijakos pokosio Albine nade: Milutinov šefovao u reketu, Petrušev bez minuta

Vreme čitanja: 2min | pet. 29.12.23. | 21:53

Pirejski crveno-beli odneli pobedu iz Berlina

Uspon Olimpijakosa teče polako, ali sve sigurnijim koracima. Posle nezadovoljavajućih rezultata protiv Valensije u Pireju i Virtusa u Bolonji, ekipa Jorgosa Barcokasa je ustala i vratila se pobedama. Tačnije, slavila je gostima protiv dva najslabije rangirana tima Evrolige, prvo Asvela i sada Albe čime je iskoristila loše rezultate direktne konkurencije Baskonije, Valensije i Partizan Mozzart Beta kako bi se vratila u krug timova iz Top 10 društva - 94:67 (19:25, 21:18, 27:8, 27:16).

Albine nade trajale su celo prvo poluvreme, kada je domaćin imao i 11 poena više posle objektivno boljeg ulaska u meč. Olimpijakos je i večeras izgledao kao "dizelaš", sporije je ušao u susret, ali kada je uhvatila ritam zaigrala je možda i najbolju košarku u dosadašnjoj sezoni.

Olimpijakosov odnos prema utakmici drastično se promenio na poluvremenu. Posle samo pet faulova u prvom delu, što je više odgovaralo domaćinu, ali kada posle 11 poena zaostatka, odnosno tri na poluvremenu neko dobije sa skoro 30 razlike, jasno je da se mnogo toga okrenulo nabolje. Pre svega odbrana, kojom je Olimpijakos zgromio Albu i u trećoj četvrtini je ostavio na samo osam ubačenih poena. Od kraja prvog i na startu drugog poluvremena gosti su serijom 17:3 stigli i sami do 11 poena prednosti, a onda uz još jednu seriju 11:3 do komotnih +16 posle čega se samo iščekivao konačni rezultat.

Olimpijakos je nastavio u sličnom ritmu da melje protivnika i taman pred istek vremena stigao do maksimalnih 29 poena više. I ovaj trijumf prošlogodišnjeg finaliste obeležio je Alek Piters sa 23 poena (9/11 iz igre, 2/4 za tri) i sedam uhvaćenih lopti. Dvocifreni su bili još Najdžel Vilijams Gos sa 13, Mustafa Fal sa 12 poena i šest skokova, te Janulis Larencakis sa 10 poena i sedam asistencija.

Nikola Milutinov se za gotovo 21 minut na parketu nije istakao poenima, imao ih je samo četiri, ali je komandovao reketima, pogotovo svojim u kojem je pored tri skoka imao i tri blokade. Njegova defanzivna požrtvovanost doprinela je značajno da Olimpijakos već do poluvremena gotovo potpuno istopi zaostatak, što je kasnije značajno olakšalo posao.

Filip Petrušev i Ignas Brazdeikis jedini nisu dobili minute u gostujućim redovima. U domaćem sastavu 15 poena Meta Tomasa (3/7 za tri), 11 poena imao je Mateo Spanjolo uz pet asistencija, dok je poen manje ubacio Sterling Braun.