Džru Holidej (©AFP)

Baksi dobili šuterski obračun sa Indijanom: Odlični Holidej za Janisov miran san

Vreme čitanja: 3min | pon. 16.01.23. | 23:05

Pejsersi se dugo držali, ali na kraju ipak izgubili korak sa domaćinom

Milvoki je uspeo da dobije prvu utakmicu bez Janisa Adetokunba. Grčki as propustio je i treću utakmicu zaredom zbog povrede kolena, što je umalo iskoristila Indijana koja je vodila najveći deo utakmice, ali na kraju ipak kapitulirala posle velikog buđenja Džrua Holideja – 132:119 (32:38, 33:38, 28:22, 39:21).

Baksi su ozbiljno kuburili sa odbranom koja je na kraju presudila gostima, mada je ovo bila utakmica u kojoj su obe ekipe pobedu tražile kroz raspoložene šuterske opcije. Dovoljno je reći da su zbirno pale čak 42 trojke, a da su Baksi na kraju ispalili 46 hitaca i bili precizni 23 puta! Pejsersi su upravo rafalnom paljbom imali vođstvo sve do sredine poslednje četvrtine, Badi Hild i Majls Tarner spakovali su po pet dalekometnih hitaca, dok je najboljom partijom karijere potpuno iskočio Ti Džej Mekonel sa 29 poena uz neverovatne procente – 11/16 iz igre i 4/4 za tri! Tarner je ubacio poen više, dok je Hild imao 18 poena.

Posle 76 primljenih poena za poluvreme Baksi su značajno podigli su intenzitet što je Pejserse dovelo do toga da u nastavku ubace “samo“ 43 poena. Uz daleko kvalitetnije izdanje u odbrani, najvažniji faktor velikog preokreta Milvokija bio je Džru Holidej. U izostanku najboljeg igrača Holidej je preuzeo lidersku ulogu i meč završio sa 35 poena (13/19 iz igre, 5/8 za tri) te 11 asistencija i četiri skoka. Doduše, ne treba zaboraviti da je sjajni bek ove sezone lider Milvokija u asistencijama, ukradenim loptama i pogođenim trojkama...

Slabo je počeo utakmicu, sa dva brza faula, ali kada se aklimatizovao na nove uslove pronašao je svoj ritam za drugi uzastopni dabl-dabl. Kada je ušao na parket uz devet minuta do kraja susreta, Holidej je preuzeo ključeve utakmice i rasturio odbranu gostiju dobrim promenama ritma, da bi serijom 23:10 potpuno okrenuo rezultat i doveo Bakse do prvog dvocifrenog vođstva koje je ujedno i udaljilo Indijanu od iznenađujućeg brejka.

Bitne role u pobedi imali su Bobi Portis sa 21 poenom uz 11 skokova, Bruk Lopez je dodao 19, a Grejson Alen 17 poena. Džordan Nvora je iskočio sa klupe i upisao 14 poena uz 4/4 sa distance.

Milvoki je supeo da se vrati u trku sa Bostonom za prvo mesto, dok je Indijana posle četvrtog vezanog poraza sve bliže ispadanju ne samo iz plej-of, već i iz plej-in kruga.

Vašington je u završnici ispustio pobedu nad aktuelnim šampionom, koji iz glavnog grada nosi pobedu rezultatom 127:118 (35:33, 34:31, 24:29, 34:25).

Vašington je bio u igri do polovine poslednje četvrtine, ali je nedostatak hladnokrvnosti i dobrih napadačkih izbora doveo do toga da gosti relativno brzo istope zaostatak i preuzmu vođstvo koje su zadržali do kraja. Utakmica je bila na jedan posed sve do ulaska finalna tri minuta, kada je Vašington jednostavno ostao bez rešenja na polovini Vizardsa. Poslednji koš iz igre ubacio je Monte Moris kao odgovor na trojku Kleja Tompsona, ali su gosti tada vodili sa 115:113. To je bio poslednji koš Vizardsa iz igre sve do zakucavanja Kristapsa Porzingisa na 75 sekundi pre isteka vremena, ali je aktuelni šampion tada bio u seriji 10:1 čime je otišao na +11 i praktično zatvorio utakmicu.

Pobedu Ratnika obeležio je Stef Kari sa 41 poenom (12/28 iz igre, 6/15 za tri), dok je Džordan Pul imao 32 poena i 7/13 sa distance! Kod domaćina Porzingis je imao 32 poena.