Bogdan Bogdanović (©AFP)

Bum-bum Bogdanović, Srbin podesio nišan, u produžetku čudesnim poenom digao publiku na noge (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | pon. 12.12.22. | 03:35

NBA liga: Najbolja partija sezone srpskog beka u pobedi Atlante na svom terenu protiv Čikaga posle produžetka sa 123:122. Nekadašnji as Partizana, Fenerbahčea i Sakramenta postigao 28 poena, od toga 17 u prvom poluvremenu i pet u dodatnih pet minuta. Embid brojao do 53 u pobedi Filadelfije protiv Šarlota sa 131:113. Džejms i Dejvis raspucani u Detroitu

Dugo nije bilo Bogdan Bogdanovića na parketima. Zbog operacije kolena pauzirao je šest meseci, propustio je Evropsko prvenstvo proteklog leta. Tek pre dve nedelje je zaigrao za Atlantu. Potrebno je bilo nekoliko utakmica da oseti teren, loptu, a da će Srbin da bude jedan od glavnih aduta Hoksa pokazao je meč protiv Čikaga.

Tim iz Džordžije je dobio Bulse posle produžetka sa 123:122, a najbolji akter meča bio je nekadašnji as Paritzana, Fenerbahčea i Sakramenta. Nije Bogdanović bio starter, a čim u finišu prve četvrtine je počeo da zatrpava koš gostiju iz Ilionoisa. Za samo 15 minuta u prvom poluvremenu, Bogdan je postigao čak 17 poena (6/10 iz igre, za tri poena 3/6), a imao je pet asistencija i četiri skoka. Nije u prve dve četvrtine išlo Treja Janga koji se ispromašivao. Ipak, tu je bio srpski reprezentativac da ga odmeni.

Na poluvremenu je i izgledalo da je Bogdanov rekord od 35 poena u NBA ligi moguće da se sruši, ali je polovine treće četvrtine naš bek bio na klupi. Vodili su Bulsi posle prve čevrtine, ali u drugoj je na krilima Bogdanovića domaćin proekrenuo rezultat i prednost je imao do tri minuta pre kraja četvrte četvrtine. Pretio je Čikago preko udarne trojke, Demara Derozana, Zeka Levina i Nikola Vučevića. U finišu četvrte četvrtine sjajan bio Derozan, koji je na dva minuta pre kraja četvrte deonice meča doneo +2 – 105:103 Bulsima. Tada se probudio Trej Jang. Otišlo se u produžetak u kojem je briljirao srpski as.

Kod rezultatta 112:112, Bogdan je vezao pet poena i činilo se da je bio čovek odluke. Prvo je pogodio trojku preko Zeka Levina, a u narednom napadu, postigao je čudesni koš iz nemoguće situacije i digao publiku u Atlanti na noge. Ni tu nije bio kraj, Bulsi su poveli sa 122:121, posle faula Bogdanovića u šutu za tri poena Demara Derozana. Mogao je naš as da bude tragičar jer je bek Bulsa pogodio sva tri puta. Ostalo je pola sekunde do kraja, a onda je posle odbojke Janga i Ej Džej Grifina, Atlanta ipak slavila uz zvuk sirene. Junak pobede Atlante je iz teške pozicije okrenut leđima, uspeo da probaci loptu kroz obruč, za erupciju oduševljenja u dvorani.

Bogdanović je u nastavku pokvario procenat šuta, ali je sa 28 poena bio najefikasniji igrač Hoksa. Iz igre je šutirao nešto ispod 50 odsto (10/22), pogodio je šest trojki iz 14 pokušaja. Završio je meč sa sedam skokova i pet asistencija. Tre Jang je bio sjajan u finišu četvrte četvrtine i u produžetku. Stao je na 19 poena, uz čak 14 asistencija. Junak pobede Ej Džej Grifin ubacio ja 17 poena, Deandre Hanter 16, a Klint Kapela 15, uz čak 14 skokova. Odličan je bio i Onjeka Okongvu sa 14 poena.

Utorak, 19.00: (1,35) Crvena zvezda (16,0) Žalgiris (3,50)

Demar Derozan je bio najefikasniji igrač meča sa 34 poena, a sakupio je i 13 skokova i osam asistencija. Zek Levin je ubacio 21 poen, Derik Džons i Andre Dramond po 14, a crnogorski centar Nikola Vučević imao je učinak od 13 poena i osam skokova.

Atlanta je prekinula niz od tri poraza, pa je sada opet na procentu uspešnosti većem od 50 odsto – 14-13. Bulsi imaju lošu sezonu, trgli su se poslednjih dana, vezali dva trijumfa, ali su i dalje ispod crte plej-ofa.

Tandem Lebron Džejms i Entoni Dejvis je vodio Lejkerse do pobede u Detroitu protiv Pistonsa sa 124:117. Njih dvojica su postigli više od polovinu poena Jezerdžija. Kralj Lebron je stao na 35, dok je popularni Orbva imao novi dabl-dabl od 34 poena i 15 skokova. Najefikasniji igrač na meču bio je bek domaćina, hrvatski as Bojan Bogdanović sa 38 poena.

Fenomenalni Džoel Embid postigao je 53 poena u pobedu Filadelfije na svom terenu protiv Šarlota sa 131:113. Imao je snažni centar i 12 skokova.