Bogdan Bogdanović (AFP)

Dva meča pauze pa novi Bogijev rafal, lako je Embidu da ubaci 50 kad izvede 18 bacanja (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | čet. 21.12.23. | 04:59

Peta uzastopna utakmica na kojoj je kapiten reprezentacije Srbije postigao 20+ poena

Duel sa najviše poena ove večeri u NBA ligi odigrali su Hjuston i Atlanta, a Hoksi su na krilima sjajnog Trea Janga, ali i Bogdana Bogdanovića slavili sa 127:134, obezbedivši treću pobedu iz poslednje četiri utakmice, a povratku na trijumfalni kolosek prethodila je neslavna serija od pet poraza.

Kako bilo, vratio se kapiten košarkaške reprezentacije Srbije u redove Atlante i nastavio da puca rafalom, kao i pre povrede zgloba zbog koje je propustio poslednja dva meča sa Klivlendom i Detroitom. Na petoj uzastopnoj utakmici Bogi je postgao 20 ili više poena. Serija je počela sedmog decembra u porazu protiv Bruklina sa 20 poena, identičan košgeterski učinak imao je i protiv Filadelfije od koje su Hoksi takođe izgubili, da bi sa 40 poena Denveru došao do rekorda karijere, nažalost, ne i do trijumfa. Pre pet dana 20 je dao u pobedi protiv Toronta, a večers je ponovo blesnuo sa 22 poena uz 4/8 za tri poena, a 8/14 iz igre. Sjajnih 30 minuta na parketu zaokružio je sa još četiri skoka i pet asistencija.

Bio je desna ruka Jangu koji je uništio Roketse majstorskom partijom. Omaleni plejmejker je utakmicu okončao sa 30 poena, 14 asistencija i četiri skoka, a Atlanta se konačno probila u plej-of zonu, na 10. mesto istočne konferencija.

Bio je ovo meč ogromnih oscilacija na obe strane. Hoksi su ubacili rivalu 39 poena u prvoj četvrtini (29:39), tokom drugog kvartala vodili i sa 19 poena razlike, a na poluvreme otišli sa +12. Međutim, pojeli su Roketsi goste u trećoj četvrtini (35:21) i postarali se da u odlučujući periodu uđu sa posedom predosti (100:98). Ipak, Tre i drugovi ponovo su nagazili na papučicu gasa i kada je nakon rešetanja Bogdanovića, Janga i Okongvua, na 109:127 delovalo da je meč gotov, neshavtljivo su pali puleni Kvina Snajdera dozvolivši Hjustonu da napravi seriju 14:0 i priđe na samo četiri poena zaostatka na minut i po pre kraja. Tolika je bila prednost gostiju i na 52 sekunde pre kraja, ali je Roketske konačno slomila trojka Beja.

Tema večeri, bar iz vizure američkih medija i zvaničnog tviter profila NBA lige jeste monstruozna partija Džoela Embida u trijumufu Filadelfije nad Minesotom - 127:113. Srušio je Kamerunac praktično samostalno lidera zapadne konferencije, ubacio 51 poen i četvrti put u minulih pet duela imao 40+ poena.

U oči pak upada jedan detalj, a to je broj slobodnih bacanja koji je izveo Embid. Prosečno po utakmici jedan od najdominantnijih centara NBA lige izvodi 11,4 slobodnjih bacanja i u tom segmentu je neprikosnoveni lider ove sezone. Poređenja radi, prvi pratilac Luka Dončić puca osam penala po meču. Međutim, Embid je večeras izveo 18 bacanja i samo jedno promašio. U evropskoj košarci nekada čitav tim ne izvede toliko bacanja za utakmicu.

Svaka čast aktuelnom MVP-ju na 51 poenu, ali malo je ipak lakše kada imate šansu da trećinu te brojke postignete sa linije penala.