Demion Li (©AFP)

Osakaćeni Sansi pokvarili Karijev povratak, Li sa penala presudio Voriorsima; Dončić ubacio 43, Klipersi dobili

Vreme čitanja: 4min | sre. 11.01.23. | 07:03

Finiks bez nekoliko nosećih igrača slavio protiv šampiona, Slovenac nije mogao sam u Los Anđelesu

Pitali su se mnogi koliko će potrajati Finiksova serija poraza bez vodećih igrača, a odgovor je – do danas! Posle šest uzastopnih neuspeha, Sansi su konačno slavili, prvi put u 2023. godini i to protiv aktuelnog šampiona – 125:113 (31:26, 28:19, 39:34, 27:34).

Malo ko je realno mogao da očekuje da će ekipa Montija Vilijamsa ne samo pružiti ovakav otpor Golden Stejtu kojem se posle 11 utakmica pauze vratio Stef Kari, već i da će dobiti ovaj susret. Da nisu Voriorsi izvršili jak pritisak u poslednjim minutima, bila bi to krajnje rutinska pobeda gostiju iz Arizone!

Finiks je posle trojke odličnog Dvejna Vašingtona u poslednja četiri minuta susreta ušla sa čak 18 razlike (113:95), ali tada se domaćin probudio i umalo napravio dar-mar do kraja. Kari je već tada nanizao dve trojke, a onda je od Vašingtonovog hica povezao još osam poena, uključujući još jednu trojku, pa dva od tri slobodna bacanja posle faula na šutu van polukružne linije i još koš uz faul Torija Krega. Na sve to Klej se tada konačno probudio košem na asistenciju Karija, posle čega je Džordan Pul vezao pet poena i na minut i po do kraja Voriorsi su bili na samo šest poena zaostatka (117:111).

Na putu do senzacionalnog preokreta isprečio se Demion Li. Dobio je pre početka susreta šampionski prsten koji je sa Ratnicima osvojio prošle sezone, a onda u ključnim momentima utakmice ostao hladan kao špricer i pogodio sve šuteve sa penala kako bi zadržao Finiksu prednost. Tačnije, bio je siguran kod svih šest šuteva u završnih minut i po!

Jako važne role imali su Mikel Bridžis i Dario Šarić tokom cele utakmice, a pogotovo u momentima kada je domaćin vršio strašan pritisak kako bi slomio Finiks. To se na kraju nije dogodilo. Bridžis je bio prvi strelac Sansa sa 26 poena, uz još devet skokova i pet asistencija. Vašington je imao 21 poen uz 5/9 za tri, dok je Šarić dopisao 19 poena, devet uhvaćenih i sedam podeljenih lopti u jednoj od svojih najboljih partija ove sezone. Li je imao 22 poena i herojski izvukao 14 slobodnih bacanja bez promašaja!

Golden Stejt je večeras imao samo tri raspoložena igrača. Klej je bio najefikasniji sa 29 poena, s tim što je četiri od svojih šest trojki pogodio već u prvom delu. Kari je u svom prvom meču posle duže pauze imao 24 poena i tek 8/22 iz igre (5/15 za tri), dok je Pul skupio 27 poena, šest asistencija i pet skokova.

Istinski podvig napravili su osakaćeni Sansi koji su i večeras bili bez Krisa Pola, Devina Bukera, Kamerona Pejna, Kema Džonsona i Džeja Kraudera...

Dalas nije bio preterano blizu pobede u Los Anđelesu protiv Klipersa, uprkos tome što je Luka Dončić meč završio sa 43 poena (12/22 iz igre, 3/9 za tri), 11 skokova i tri asistencije do novog tripl-dabla. Klipersi su slavili sa 113:101 (31:25, 38:22, 19:31, 25:23) pošto su gotovo tri pune četvrtine imali ozbiljno dvocifreno vođstvo.

Istina, uspeo je Dončić da utera strah u kosti domaćina, pošto je zamalo uveo susret u dramatičan finiš. Mavsi ipak nisu mogli dalje od minus osam, što je ipak bilo previše čak i za slovenačku superzvezdu. Klipersi su definitivno tim protiv kojeg Dončić igra izuzetnu košarku, pošto je upisao svoju čak osmu 40+ partiju u direktnim okršajima!

Klipersi su na kraju nekako uspeli da prekinu niz od šest poraza. Pre svega zahvaljujući Kavaju Lenardu sa 33 poena i devet skokova, odnosno Normanu Pauelu sa 27 poena i šest zajedničkh trojki. Dončićevi prvi pratioci bili su Tim Hardavej Džunior sa 16 i Spenser Dinvidi sa 14 poena. Premalo. Ivica Zubac je kod domaćina skupio osam poena, sedam skokova i dve asistencije za nešto manje od 16 minuta.

Klipersi su sada prili na samo pobedu zaostatka za Mavsima, koji doduše imaju utakmicu manje. Ali i tri poraza u poslednja četiri meča...