Eli Okobo (©Star Sport)

Sjajni Okobo ubacio ključnih 11 poena, Monako okrenuo i preživeo Baskonijinih 16 trojki

Vreme čitanja: 3min | pet. 10.03.23. | 22:49

Igrači Saše Obradovića jure prednost domaćeg terena u četvrtfinalu

Nema apsolutno nikakve dileme - ovaj Monako Saše Obradovića spreman je da ove godine napravi veliki iskorak i pojuri Fajnal for Evrolige! Kneževi su pregrmeli teško gostovanje Baskoniji u Vitoriji i dobili okršaj direktnih konkurenata ne samo za četvrtfinale, već i pomenutu utakmicu više pred svojim navijačima!

Sve je Baskonija imala u svojim rukama, a onda se u poslednja dva i po minuta utakmice skroz isključila i nestala sa parketa. Sve je funkcionisalo vrlo dobro do četvrte trojke Markusa Hauarda kojom je domaćin otišao na 91:87, posle čega je još samo Darijus Tompson uspeo da pogodi za Baske.

Monako je odigrao paklenu odbranu u završnici susreta i to se debelo isplatilo. Držali su se gosti vrlo dobro i bez pomoći svog prvog igrača Majka Džejmsa, dobrim delom zahvaljujući jednom od heroja pobede Eliju Okobu koji je ostao hladne glave i pogodio dva važna penala kojim je lansirao Monako ka pobedi. Promašaj Meta Kostela, čoveka koji je ugasio Real u Madridu, sa distance dao je Džordanu Lojdu šansu da sa penala donese izjednačenje što je i učinio, da bi Okobo kaznio novi ćorak Hauarda, a sa faulom Kostela dobio i gratis slobodno bacanje kojim je za manje od minut sklopio seriju 7:0! Okobo je nastavio surovu dominaciju na parketu sa još jednim pogotkom na 50 sekundi do kraja, da bi uz 13 sekundi na semaforu stavio tačku na veliku, bitnu pobedu Monaka – 18. u sezoni.

Ekipa Saše Obradovića se sada izjednačila sa Barselonom na skoru 18-10, Real Madrid ima pobedu više i utakmicu manje, dok je Olimpijakos prvi sa 20-8. Baskonija je stala na 15-13, koliko sada imaju i Partizan Mozzart Bet, Makabi Tel Aviv i Žalgiris.

Okobo je utakmicu završio sa 18 poena, od toga ključnih 11 u poslednja tri i po minuta! Lojd je imao poen više (6/13 iz igre, 2/7 za tri), te po tri skoka i asistencije, dok je Čima Moneke imao 14 poena i 13 skokova za indeks 26. Alfa Dijalo je zabeležio 17 poena, četiri uhvaćene i tri podeljene lopte, dok je Donta Hol dopisao 15 poena i šest skokova.

Monako je Baskonijin šuterski talas ugasio odličnom igrom u reketu, kontrolom skokova i pre svega smirenijom igrom u napadu. Domaćin jeste ubacio 16 trojki iz 33 pokušaja, ali je ostao na samo 25 skokova – Monako 37 – i potrošio je čak 17 lopti bez ispaljenog šuta. Šteta, jer je Vanja Marinković odigrao sjajnu utakmicu sa 14 poena i 4/5 za tri, dok su Tompson i Hauard dodali po 20 poena uz zbirno sedam trojki.