Veče za pamćenje: Dončić 73 poena, Buker 62!

Vreme čitanja: 4min | sub. 27.01.24. | 03:58

Odlična partija Bogdana Bogdanovića u senci dvojice asova

Nije prošlo ni mesec dana u 2024. godini, a već imamo neke neverovatne brojke u NBA ligi (mimo Nikole Jokića).

Pre pet dana rekord tekuće sezone po efikasnosti u jednom meču postavio je Džoel Embid, kada je u pobedi Filadelfije nad San Antonijom (133:123) zatrpao koš Sparsa sa 70 poena. Nije se, međutim, Embid dugo zadržao na vrhu. U noćašnjem okršaju Dalasa i Atlante Luka Dončić je predvodio svoj tim sa fantastičnih 73 poena, rekordom karijere, dok je istovremeno Finiksov Devin Buker u Indijani ubacio 62. Rezultati ta dva meča, ipak, pokazuju da košarka nije igra samo jednog čoveka, već ishod meča zavisi od kompletnog tima. Mavsi su se i pored sjajne partije slovenačkog asa namučili da savladaju domaće Hokse i tek u poslednjem minutu slomili otpor rivala za konačnih 148:143, dok je Finiks izgubio od Indijane sa 131:133.

U senci Dončićevog šoua ostalo je veoma dobro izdanje Bogdana Bogdanovića, koji je za 27 minuta sakupio 24 poena (4/9 za tri), 4 skoka, 2 asistencije i 2 ukradene lopte. Dugo je srpski reprezentativac bio lider svog tima, ali mu je trener Kvin Snajder ponovo dozirao minutažu, držeći ga na klupi u finišu meča kada su domaćini ozbiljno zapretili da stignu goste. Vratio je Bogdanovića na teren za poslednjih minut, kada je već bilo jako teško sprečiti poraz. U međuvremenu, na listi strelaca prestigli su ga Tre Jang (30) i Džejlen Džonson (25), a vredan pomena uprkos porazu Atlante bio je i Dedžonte Marej sa 22 poena.

Dončić je pored 73 poena imao 10 skokova i 7 asistencija. Iz igre je šutirao 25/33, za tri poena 8/13, a slobodna bacanja 15/16. Da će ovo biti njegovo veče nagovestio je već u prvoj četvrtini, koju je završio sa 16 poena. Do poluvremena ih je sakupio 41 i prestigao Dirka Novickog po rekordu franšize za efikasnost u jednom poluvremenu. Nemac je prethodno držao tron sa 34 poena u drugom delu utakmice protiv Jute 2009. godine.

Što se tiče ukupnog učinka, Luka Dončić se probio na četvrto mesto liste večitih. I dalje je neprikosnoven Vilt Čemberlen sa 100 poena za Filadelfiju 1962. protiv Njujorka, a tu je i njegovih 78 poena protiv Lejkersa godinu pre. Ispred je i Kobi Brajant sa 81 poenom za Lejkerse u sudaru sa Torontom 2006.

Daleko od Dončića u Dalasovom timu bili su Džoš Grin sa 21 i Tim Hardavej sa 13, jedina dvojica s dvocifrenim brojem poena u gostujućem sastavu. Inače, slovenački reprezentativac je svoj učinak ostvario za 45 minuta na parketu. Na njegovim krilima Dalas je prekinuo niz od tri poraza i nastavio trku za mesto među šest putnika direktno u osminu finala plej-ofa.

Za razliku od Dončića i Mavsa, Devin Buker nije bio dovoljan Sansima da produže pobedničku seriju na osam utakmica. Pejsersi su uspeli da nadoknade -17 iz prvog poluvremena i košem Obija Topija 3,4 sekunde pre kraja meča povedu prvi put od uvodnih minuta utakmice. Ispostaviće se - i pobede.

Iako raspucan, beku Finiksa ovih 62 poena nisu rekord karijere. I dalje je to partija protiv Bostina iz 2017, kada je ubacio 70 poena. Zanimljivo, i tada je njegov tim bio poražen... Imao je priliku noćas da postane heroj, ali nije pogodio šut za pobedu.

Darjko Rajaković i Toronto Repotorsi nikako da se vrate na pobednički put. Četvrti uzastopni poraz naneli su im Los Anđeles Klipersi, koji su kao gosti slavili sa 127:107. Tim srpskog trenera sada je na 16 pobeda i 29 poraza, ali i dalje ima šanse da stigne Atlantu u trci za desetim mestom Istočne konferencije i mesto u baražu plej-ofa.

Oklahoma se pobedom u Nju Orelansu 107:83 ponovo izjednačila sa Minesotom na vrhu Zapadne konferencije. Obe ekipe imaju po 32 pobede i 13 poraza, a ovo je bio peti uzastopni pozitivan rezultat za tim Vasilija Micića. Srpski bek je odigrao 17 minuta i za to vreme ubacio 3 poena, imao 2 skoka i 1 asistenciju.