(©Starsport)
(©Starsport)

Dogodine da opet budemo gospodari vaterpolo univerzuma

Vreme čitanja: 2min | pon. 26.01.26. | 07:49

Olimpijski smo i evropski šampioni, a u Budimpešti ćemo imati priliku da postanemo i svetski, te još jednom objedinimo najdragocenije pehare

Fudbal je globalan sport i svi smo, ili gotovo svi, slabi na njega. Zaraženi smo. Prirastao nam je k srcu, nema stvari koja izaziva takvu emociju među ljudima. Mi u Srbiji smo bolećivi na košarku, vraća nas u period sankcija i, iako postoje ti Amerikanci, verujemo da je igramo najbolje na svetu. Ali ima jedan sport u kome smo zaista bez premca u ovom milenijumu.

Nemamo more, nemamo ni adekvatne uslove i voda na bazenima zna da nam bude hladna, dobar deo srpskog naroda ne zna ni da pliva, ali vaterpolo u ovom veku niko ne igra kao Srbi.

Izabrane vesti

Jednom ti se nešto desi, a kada se to ponovi – nije slučajnost. Srbija je tri puta bila domaćin Evropskog prvenstva u vaterpolu i tri puta je uzela zlato. Tri puta zaredom je i olimpijski šampion. Toj zlatnoj niti nema kraja, čekaće se i taj Los Anđeles i 2028. godina...

A, do tada?

Da uradimo ono što več jesmo, što nije bilo tako davno – da budemo opet gospodari vaterpolo univerzuma.

Bila je to Srbija pre jedne decenije, pa i manje od toga. Ona generacija sa Andrijom Prlainovićem, Filipom Filipovićem, Duškom Pijetlovićem, Milanom Aleksićem, Stefanom Mitrovićem, Živkom Gocićem, Slobodanom Nikićem, ali i momcima koji su i sada tu, poput Dušana Mandića, Nikole Jakšića, Miloša Ćuka i Save Ranđelovića, držala je zemaljsku kuglu na dlanu. U tom trenutku je za srpske vaterpoliste ona bila kap, stajala im je u šaku.

Olimpijski, svetski i evropski šampioni!

Možemo to opet. Dogodine. Neko ne veruje? Jeste li, zaista, spremni da stavite ruku u vatru da se to neće dogoditi?

(©Starsport)(©Starsport)

Mesto je baš ono na kome je sve počelo da se krnji – Budimpešta. Samo što se sve neće odigrati na Margit Sigetu, nije plan da Mađarska bude domaćin u svom hramu vaterpola, nego kao Srbija u protekle dve sedmice i jače – u zatvorenom. Verovatno u MVM domu.

Srpski vaterpolisti će idućeg leta juriti het-trik. Olimpijski su i evropski prvaci, nedostaje im svetska titula. Otkad nastupamo samostalno, pod ovim imenom, imamo dve planetarne krune: prva je osvojena u Rimu 2009. godine, posle čuvenih peteraca protiv Španije, a druga 2015. godine, kada je deklasirana Hrvatska u Kazanju.

Upravo je od polufinala protiv Hrvatske na Margit Sigetu vladavina Srbije počela da slabi. Te 2017. smo uzeli bronzu, više nismo bili vladari u svim velikim takmičenjima. Godinu kasnije smo bili evropski prvaci u Barseloni, a od tada do danas smo se načekali da budemo najbolji na kontinentu.

Jedino su Olimpijske igre bile te gde je Srbija držala konstantu.

Stvari se vraćaju na staro. Olimpijska i evropska kruna sada su u Beogradu, kroz godinu dana će Srbija krenuti u poteru za svetskom i novim objedinjavanjem najdragocenijih pehara u vaterpolo univerzumu.


tagovi

vaterpolo reprezentacija SrbijeEvropsko prvenstvo u vaterpoluEvropsko prvenstvo u vaterpolu 2026

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara