""
""

Ludnica je završena: Karlsrue do 70. minuta bio u Bundesligi, Kempe golom iz slobodnjaka sa 30 metara odveo Darmštat u elitu! Minhen mora u baraž (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | ned. 24.05.15. | 17:49

Uz Alen ispao i Aue. Najveći gubitnik je Kajzerslautern

Spektakularnom završnicom, kakvu samo vrhunski nemački fudbal može da izrežira stavljena je tačka na još jednu sezonu u Cvajti! Direktno u Bundesligu, uz prvaka Ingolštat, plasirao se maleni Darmštat, dok će Karlsrue put do elite morati da potrasži kroz baraž u kome će se sastati sa Hamburgerom. Pored Alena u niži rang ide Aue, koji je prvenstvo završio sa istim brojem bodova kao Minhen 1860, ali Lavovi će zbog bolje gol-razlike imati šansu da u dvomeču sa Holštajn Kilom (trećeplasirani tim u trećoj ligi) zadrže status drugoligaša.

Sve do 20 minuta pre kraja mečeva situacija u vrhu izgledala je potpuno drugačije od ove konačne. Karlsrue je imao prednost od 2:0 protiv Minhena i držao je drugo mesto, dok je Kajzerslautern vodio protiv Ingolštata sa 1:0 i nalazio se na poziciji koja vodi u baraž. Imali su Karlsrue i Kajzer u tim trenucima isti broj bodova (po 58), ali bolje su bili plasirani ovi prvi zahvaljujući za pet boljem odnosu datih i primljenih golova. Darmštat je, dakle, sve do tog 70. minuta bio četvrti sa 57 bodova, izabranici Dirka Šustera na svaki način pokušavali su da dođu do toliko željenog gola - pribegavali u trenucima očaja i nesportskim metodama, najmanje dva puta simulirajući u šesnaestercu - ali nikako nije išlo. Nervoza je već počela da se uvlači međ Ljiljane kada je Kempe u pomenutom 70. minutu bacio u trans blizu 20.000 ljudi na stadionu. Sjajno je krilni napadač Darmštata gađao iz slobodnog udarca sa oko 30 metara i pogodio sam desni ugao nemoćnog golmana Sankt Paulija - 1:0.

PREDSTAVLJAMO VAM NOVOG BUNDESLIGAŠA: Darmštat - nemačko čudo koje mrsi konce bogatašima! Imaju “Žigića”, navijači sami plaćaju kazne, a trener uživa kada je 0:0.

Sve se u tom trenutku izmenilo na tabeli. Karlsrue je skliznuo na treće mesto, Darmštat se popeo na drugo, a Kajzer je ispao iz svih kombinacija za povratak u elitu posle četiri godine. Nedugo zatim, Ingolštat će izjednačiti na Fric Falteru i tada su i definitivno propale sve šanse da se slavni klub vrati u Bundesligu. A već u 71. minutu moglo je ponovo da dođe do velikog tumbanja na tabeli. U prvom narednom napadu Ti je šutirao iz okreta sa desetak metara, lopta je zakačila nekog od defanzivaca domaćeg sastava i završila u korneru posle kojeg nije bilo opasnosti.

Darmštat je do kraja izdržao, sačuvao minimalnih 1:0 i onda je počela prava ludnica u gradu kraj Majne. Epicentar, naravno, na stadionu Belenfaltor. Navijači su utrčali na teren, grlili i ljubili svoje miljenike, a nije izostalo ni uobičajeno polivanje pivom... Bio je meč važan i za Gusare, jer bi u slučaju pobede Minhena oni otišli u baraž, ali sreća ih u ovom trenutku pogledala. Naravno, moraće na tome da zahvale i fudbalerima Karlsruea. Darmštatu je ovo treći put da je ušao u Bundesligu. U prethodna dva slučaja odmah su ispadali. U gradu su svi uvereni da će ovoga puta duže zadržati u eliti. Ovaj klub je inače u strašnom usponu od 2010. Te godine igrali su četvrtu ligu, a evo manje od četiri godine kasnije postali član nemačke elite.

Sva čast!

Aue je verovatno uz Kajzerslautern najveći gubitnik dana. Ovaj tim uspeo je da posle 0:2 stigne do 2:2 na gostovanju Hajdenhajmu, ali do preokreta nije došlo. Aue je tako zbog slabije gol-razlike od Minhena skliznuo u niži rang. Još jedan gol, a imali su dobrih tri-četiri minuta nakon izjednačenja, doneo bi im opstanak i Lavove gurnuo u treću ligu.

Još jedan tim kojem je gorelo pod nogama izgubio je danas, ali je uspeo da sačuva glavu. U pitanju je Grojter. Detelinari su glatko poraženi u Lajpcigu i oni takođe mogu da zahvale drugim ekipama što su sačuvali status drugoligaša. Sandhauzen se bodom u Bohumu (0:0) obezbedio, baš kao i FSV Frankfurt koji je golom nesuđenog napadača Crvene zvezde Zlatka Dediča slavio u Dizeldorfu sa 3:2 i prebrinuo sve brige.

Jedina dva meča koja nisu imala nikakav takmičarski značaj odigrana su u Nirnbergu i Berlinu. Union je savladao sa 2:0 Braunšvajg, dok je Nirnberg bio bolji od prežaljeno Alena - 2:1...

15. ST.PAULI 34 10 7 17 40 51 37
16. MINHEN 1860 34 9 9 16 41 51 36