Istina je - Žalgirisov uspon od dna i skora 3-12 do borbe za TOP 8!

Vreme čitanja: 3min | pet. 28.02.20. | 21:10

Armani pao u produžetku, nije pomogao ni odlični Vlada Micov! Peti trijumf u poslednjih šest kola za sastav Šarunasa Jasikevičijusa

Kakva bi to sezona u Evroligi bila kada Žalgiris ne bi zapržio čorbu najmoćnijim klubovima Evrope?! Nema tog scenarija koji najsimpatičniji klub na Starom kontinentu ne može da okrene u svoju korist! Pre nešto manje od godinu dana četa Šarunasa Jasikevičijusa uspela je da okrene sezonu i posle užasnog početka stigne do četvrtfinala bukvalno u poslednjem kolu posle trijumfa u Madridu nad Realom, sada je u dobroj prilici da posle još jednog loše početka opet stigne do nokaut faze. Žalgiris je, podsetimo, sezonu započeo sa skorom 3-12 i neverovatni devet poraza zaredom, ali je posle večerašnjeg trijumfa nad milanskom Olimpijom posle produžetka u rasprodatoj dvorani u Kaunasu stigao u realnu poziciju da se bori za TOP 8! Žalgiris - Olimpija 105:97 (91:91).

Žalgiris je večeras stigao do petog trijumfa u poslednjih šest kola, izjednačio se sa Manekenima na tabeli i imaju po 11 recki, a sada je na samo pobedu od osme pozicije koju drži Himki! Ko je ovakvom scenariju mogao da se nada sredinom decembra, kada je baš u Mitišćiju protiv Himkija upisan taj deveti uzastopni poraz...

Mogao je, istina, Žalgiris večeras lako i da posustane i doživi poraz, ali isto tako i mnogo ranije da obezbedi pobedu.

Posle koša Edgarasa Ulanovasa, inače jednog od ključnih igrača u večerašnjoj pobedi, na tri i po minuta pre kraja četvrte deonice Žalgiris je imao osam poena viška (88:80), ali onda je usledilo iskakanje iz šina koje je domaćina moglo skupo da košta. Kejleb Tarzuski vezao je četiri penala, na šta je Ulanovas odgovorio s jednim iz iste pozicije, da bi Kifer Sajks trojkom na nešto manje od minut i po pre isteka vremena istopio minus na samo dva poena (89:87). Ubrzo je isti igrač potpuno poravnao rezultat! Uspeo je Tomas Vokap na 24,6 sekundi do zvuka sirene da pogodi za 91:89, a onda je odgovornost preuzeo Serhio Rodrigez, iskoristio potpunu dekoncentraciju odbrane Žalgirisa i doneo novo izjednačenje. Na semaforu ostalo još 13 sekundi, ali Žalgiris je prosuo napad za pobedu, iako je Šaras uzeo minut odmora da nacrta akciju.

U dodatnih pet minuta Žalgiris je odigrao fantastično – mirno, staloženo, iskusno, ubacio 14 poena i dobrom odbranom limitirao protivnika na samo šest, što je donelo konačni rezultat – 105:97.

Najdžel Hejs je bio važan šraf pobede u produžetku, a meč je završio sa 21 poenom (5/6 iz igre, 8/9 slobodna bacanja) i četiri skoka. Zek Ledej je imao 19 poena i pet skokova, a Džok Lendejl 14 poena, dva skoka i jednu asistenciju. Tomas Vokap je dopisao 18 poena i pet asistencija. Na drugoj strani Vladimir Micov je ubacio 18 poena (6/13 iz igre, 4/8 za tri), uz sedam uhvaćenih lopti, dve asistencije i jednu ukradenu loptu. Isti broj poena ubacili su Rodrigez i Tarzuski. Nemanja Nedović odigrao je deset minuta i ubacio tri poena, sve sa linije penala. Olimpija je doživela deseti uzastopni evropski poraz na gostovanjima...