©Reuters
©Reuters

Niko nikad ovom brzinom nije uništavao protivnike, Haland na 14. utakmici do 20 golova u sezoni! (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | sre. 28.12.22. | 23:07

Norvežanin daleko iza sebe ostavio Filipsa, Toresa, Širera, Aguera, Anrija, Kejna... Prve asistencije Džeka Griliša u sezoni, Građani slavili na Eland Roudu - 3:1

Pomeranje svih mogućih granica Erlinga Halanda u engleskom fudbalu. Neverovatni Norvežanin je u svom 14. meču u ovoj sezoni stigao do cifre od 20. postignutih golova, što nikome u istorji Premijer lige nije pošlo za nogom takvom brzinom. Večerašnja dva bila su ključna kada je u pitanju slom Lidsa na Eland Roudu, pa su Građani prišli vodećem Arsenalu na pet bodova zaostatka - 3:1 (1:0).

Večerašnji meč će se pamtiti i po prvim asistencijama Džeka Griliša u sezoni. Bivši as Aston Vile u prvom poluvremenu je pretio da postane tragičar utakmice, pošto je dva puta prebacivao praktično prazan gol. Ipak, u drugom poluvremenu je sve to ispravio, spakovao dva gola Halandu i omogućio mu da dođe do novih rekordnih brojki. Vodeći gol za Gvardiolin tim postigao je Rodri u prvom minutu nadoknade prvog poluvremena, dok je konačan rezultat i utešni pogodak za Lids 73. minutu postigao Paskal Strujk.

Halandove brojke deluju impozantno, posebno ako se zna da je se iza njega nalazi Kevin Filips, koji je stigao do brojke od 20 golova na 21 utakmici, Fernadnu Toresu je trebalom 27 mečeva, Šireru 29, Agueru 30, Tijeriju Anriju 34, a Hariju Kejnu 40 utakmica. Snažnom Norvežaninu nije bila potrebna nikakva adaptacija na najjaču ligu u Evropi, već je odmah počeo surovo da rešeta svoje mreže. Inače, Halandu je ovo bio 42. gol na 44 utakmice u svim takmičenjima.

Prvo poluvrme je predstavljalo pravu reviju promašaja domaćeg gostujućeg tima, a na isteku pola časa igre Građani nisu uspeli da iskoriste dve kolosalne šanse. Prvo Haland nije krunisao odlično dodavanje Kevina de Brujnea u 31. minutu, pošto mu je u udarac odlično ušao Ijan Melije, dok je minut kasnije Griliš sa tri metra peterca prebacio gol posle hiruški preciznog centaršuta Rijada Mareza.

Desetka Sitija je svoje očajno izdanje u prvom delu igre zaokružila u 45. minutu. Riko Luis je sve odlično uradio po desnom boku, poslao loptu na visinu jedanaesterca, Griliš je bio u idealnoj situaciji, ali je ponovo gađao preko gola. Za razliku od svojih saigrača Rodri je bio savršeno smiren nepun minut kasnije. Posle udarca Rijada Mareza koji je odbio Melije, Španac je hladnokrvno pronašao put do protivničke mreže.

Koliko je zaslužio kritike za izdanje u prvom poluvremenu, toliko je Džek Griliš zaslužio pohvale za drugih 45 minuta. U 51. minutu je presekao loptu na protivničkoj polovini i potom hladnokrvno poslužio usamljenog Halanda. Potom je zaigrao daleko mirnije i sigurnije, pa je bio na pravom mestu da odigra dupli pas sa najboljim napadačem Premijer lige i omogući mu da se upiše u istorijske knjige ovog takmičenja.

Gađani su u nakon trećeg gola popustili sa koncentracijom, što se neće svideti Gvardioli. To su gosti umeli da kazne posle kornera u 73. minutu koji je na sjajan način izveo Sem Grinvud.