Džoel Embid (©AFP)

Derbi bez drame: Embid se vratio sa 33 poena, Nijangova partija karijere, povreda CP3 osakatila Sanse

Vreme čitanja: 3min | uto. 08.11.22. | 04:14

Filadelfija lagano slavila u najzanimljivijoj utakmici večeri

Trebalo je da bude proba finala, derbi dva ozbiljna konkurenta za prsten, a dobili smo nešto što je na momente imalo obrise neizvesne utakmice i ništa više od toga. Filadelfija je u svom Vels Fargo Centru dobila Finiks rezultatom 100:88 (33:20, 23:27, 19:23, 25:18) i tako zaboravila na poraze od Njujorka i Vašingtona, dok će Montiju Vilijamsu glava biti prepuna razloga za brigu pošto se povredio Kris Pol!

Na prvi pogled ne izgleda dobro. CP3 je morao već sredinom druge četvrtine da izađe sa parketa posle jednog pokušaja da probije protivnički blok. Nije izdržao još mnogo, morao je momentalno da ode u svlačionicu, da bi ubrzo zatim bilo objavljeno da se prekaljeni plejmejker neće više vraćati na teren zbog upale pete desne noge.

Polova povreda dolazi u momentu kada Finiks već ne može da računa na Kema Džonsona koga čeka duža pauza zbog operacije meniskusa. Ako se ispostavi da i Pol mora duži period da provede van parketa, Sansi bi se našli u ozbiljnom problemu...

Dok ekipi iz Arizone ne cveta cveće, Filadelfija je ponovo na terenu mogla da vidi svoju prvu zvezdu – Džoela Embida. Potencijalni reprezentativac Francuske i SAD vratio se posle tri utakmice odmora zbog povrede i odmah se razigrao. Ubacio je 33 poena, mada samo 8/21 iz igre, ali i 16/16 sa linije slobodnih bacanja. Dopisao je 10 skokova i pet asistencija.

Utakmicu je ipak obeležio njegov saigrač Džordž Nijang koji je odigrao najbolju rolu dosadašnje NBA karijere. Nijang je ubacio 21 poen, sve pogocima za tri poena! Dakle, imao je sedam trojki iz deset pokušaja i tako imao možda i ključan uticaj da utakmica nema čak ni obrise derbija. Odličan je bio i Tobajas Heris koji se u novoj ulozi sve bolje snalazi. Imao je takođe 21 poena (7/18 iz igre, 3/7 za tri), uz osam skokova i šest asistencija.

Finiksu je jako nedostajao još neko ko može da doprinese napadu uz Devina Bukera. I on je stao na samo 28 poena uz 8/16 iz igre, a sledeći na listi strelaca kod Sansa bio je Majkal Bridžis sa 15 poena. Po 14 imali su Deandre Ejton i Kameron Pejn.

Najbolju šansu da uhvate voz za neizvesnu završnicu Finiks je propustio na sedam minuta pre kraja utakmice. Ejton je položio loptu na obruč, pa je na semaforu stajalo 88:82 za domaćina. Od tada duel je otišao potpuno na stranu File koja je nanizala 10 poena i zapečatila trijumf.

Nijang i Embid su komandovali napadačkom igrom Seventisiksersa, Heris ih je pratio sa linije penala, pa je u roku od samo tri minuta na semaforu stajalo 98:82. Tako je i bio rešen duel. Zanimljivo, Embid i Nijang su u ključnom delu utakmice vezali 25 poena zaredom, na šta Sansi nisu imali odgovor...

Fila je stigla do petog trijumfa u sezoni, Finiksu je ovo treći poraz, drugi u poslednja tri meča.