Pablo Laso (©AFP)

Učenik nadigrao učitelja: Real toplo dočekao Lasa, pa razbio Bajern u skoku i uručio mu osmi poraz

Vreme čitanja: 4min | čet. 14.12.23. | 22:59

Panatinaikos jedva izbegao šok u Vilerbanu

Jasno je bilo svima da će se jednog dana i to desiti, da se Pablo Laso kao trener nekog drugog evroligaša vrati u svoj Madrid, na mesto uspeha da je tokom više od decenije rada dva puta bio šampion Evrope i osvojio gotovo sve što se u evropskoj košarci može uzeti. Taj dan svanuo je danas i Madrid je raširenih ruku dočekao jednog od najuspešnijih stručnjaka u prebogatoj klupskoj istoriji.

Toplim aplauzom i emotivnim pozdravima sa ljudima sa kojima je nekada delio dobro i zlo, Laso je dočekan baš onako kako zaslužuje. Ali, kada su se završile sve protokolarne stvari, Real Madrid je servirao španskom treneru i njegovom Bajernu osmi poraz u Evroligi - 88:73 (19:23, 23:14, 21:20, 25:16).

Gotovo da nije bilo preterane dileme oko toga kome će pripasti trijumf. Bajern se dobro držao malo više od poluvremena, ali kada je đavo odneo šalu Real Madrid je zaigrao u petoj brzini i uradio sve što je bilo potrebno da zabeleži i 13. pobedu u 14 utakmica. Najveći uticaj na konačni rezultat šampion Evrope uradio je dobrom odbranom i na ofanzivnom skoku, pa je iz direktnih grešaka rivala i sekundarnih napada upisao tačno polovinu ukupnog broja poena večeras (44). Može se reći da je učenik nadigrao učitelja, pošto je Ćus Mateo verovatno jedva dočekao da se nađe oči u oči sa svojim dugogodišnjim šefom u Realu, da mu pokaže koliko je napredovao u godinu i kusu samostalnog rada. I to se naravno jasno videlo na terenu, uz utisak da ovaj Real gotovo rutinski melje protivnike, pa ništa bolje nije prošao ni Bajern koji je mnogo kuburio na skoku iako se u sastav vratio Serž Ibaka.

Statistika jasno kaže da je Real potpuno nadigrao gosta u skoku sa čak 42 pokupljene lopte i to 16 u napadu, naspram 29 nemačkog sastava koji je imao i 14 izgubljenih lopti iz kojih je Real uzeo brdo lakih poena.

Domaćin je ključni iskorak napravio na otvaranju poslednje četvrtine, kada je posle koša Nika Vajlera Beba nanizao 14 poena mahom preko Lasovih vernih sinova Serhija Ljulja i Ćaća Rodrigesa, pa je za nešto manje od pet minuta razlika iznosila 18 poena (77:59). I to je zapravo bio kraj svih nadanja za Bajern da može da napravi čudo u Madridu.

Upravo je Ljulj bio najefikasniji kod Reala sa 16 poena, a dvocifreni su još bili Fakundo Kampaco sa 13, Mario Hezonja sa 12, te Serhio Rodriges i Vensan Poarje sa po 11 poena, s tim da je francuskom centru nedostajao jedan skok za dabl-dabl. U Bajernu koji je i dalje bez kapitena Vladimira Lučića i najboljeg šutera Andreasa Obsta istakao se Isak Bonga sa 15 poena i pet skokova, dok je Devin Buker imao poen manje.

Panatiniakos se umalo proveo u Vilerbanu kao bos po trnju. Ipak, jakom reakcijom cele ekipe u poslednjih pet minuta PAO je izbegao šok u novom domu Asvela gde je slavio rezultatom 89:81 (24:21, 21:15, 19:24, 25:21).

Asvel je na šest i po minuta do kraja susreta bio ravni sa gostima posle minusa od 12 poena, a posle nekoliko minuta natezanja vezane trojke Marijusa Grigonisa dale su Zelenima novu energiju pred samu završnicu u kojoj je glavnu ulogu imao Kostas Slukas sa pet vezanih poena. Na kraju je Grigonis potpisao trijumf sa svojih 19 poena i 5/9 za tri. Dinos Mitoglu je zabeležio 16 poena i 11 skokova, dok je Kostas Slukas imao 18 poena, 12 asistencija i pet uhvaćenih lopti. Matijas Lesor je zabeležio 14 poena za 25 minuta. Najefikasniji u domaćem sastavu bio je Timoti Luvavu sa 17 poena, četiri skoka, tri asistencije, dve ukradene, ali i šest izgubljenih lopti. Žofri Lovernj je imao 10 poena i 11 skokova, dok je Jusufa Fal zabeležio 13 poena i šest uhvaćenih lopti.

PAO sada ima skor 7-7, dok je Asvel na začelju tabele zajedno sa Albom.