Miloš Teodosić (©Starsport)

Žalgiris se raspucao u poslednji čas i posle preokreta naneo Zvezdi prvi poraz

Vreme čitanja: 5min | pet. 13.10.23. | 20:50

Crveno-beli se i četvrti vezani put vraćaju iz Kaunasa praznih šaka, uprkos odličnim rolama Miloša Teodosića i Luke Mitrovića

Šteta. Crvena zvezda je bila u prednost tokom većeg dela susreta u Kaunasu, ali je Žalgiris, nošen hukom sa krcatih tribina Žalgirio Arene, počeo da pogađa sa distance u poslednjoj četvrtini i sa četiri vezane trojke preokrenuo rezultat, uspostavio kontrolu i potom u neizvesnoj završnici sačuvao višak za pobedu 79:74 nad srpskim šampionom. Sličan epilog kao i minule sezone na istom mestu, kada su crveno-beli ispustili sedam poena viška na ulasku u poslednja četiri minuta. Ovoga puta su vodili devet početkom odlučujuće deonice, ali domaćin je bio najbolji kada je bilo najteže.

Prebrodila je Zvezda turbulentno otvaranje utakmice, preuzela inicijativu krajem prvog kvartala i čuvala prednost sve do sredine odlučujućeg perioda. Odlične role Miloša Teodosića i Luke Mitrovića držale su tim Duška Ivanovića ispred protivnika, ali izostala je prava podrška pomenutom dvojcu, posebno u prelomnim trenucima utakmice. Iskusni plejmejker je od prvog trenutka kada je kročio na parket bio vidno motivisan, spojio je redove crveno-belih, pogodio nekoliko važnih šuteva. Susret je okončao sa 15 poena, kao i po četiri asistencije i uhvaćene lopte za indeks korisnosti 17.

Mitrović je imao bitnu ulogu u stvaranju preokreta, pa je potom pravio velike probleme rivalu u trećoj deonici. Borio se lavovski pod obručima i bio na pragu dabl-dabla sa 16 poena i osam skokova, za najveći indeks u beogradskom sastavu - 20. Šabaz Nejpir je meč okončao sa devet poena, ali i indeksom korisnosti -1. Malo je šta polazilo za rukom američkom plejmejkeru. Mora se priznati i da ga je rival dobro čuvao, imao ruku na gotovo svakom njegovom šutu, pa je Zvezdin plejmejker iz igre gađao 1/10. Pogodio je jednu trojku iz pet pokušaja i ostale poene upisao sa linije penala (6/6 iz dva iznuđena faula na šutu van linije 6,75).

Nemanja Nedović je dodao osam poena i četiri asistencije, ali ga nije hteo šut sa distance (0/4), dok je utisak da je Rokas Giedraitis bio prva meta protivničke odbrane, te je u takvoj situaciji uspeo da postigne samo čeitiri poena. Borio se muški, pokupio četiri skoka, upisao i dve asistencije, ali izostao je njegov ofanzivni doprinos i to se na kraju odrazilo na rezultat.

Pomalo je i neverovatno kako se Žalgiris vratio u meč. Iako su Rolands Šmits sa 18 i Edgaras Ulanovas sa 16 poena bili najefikasniji, ključne uloge odigrali su Brejdi Menek i Arnas Butkevičijus. Obojica su imali po poen na ulasku u poslednju četvrtinu, a onda su iskombinovali 19 od 28 poena tima iz Kaunasa u odlučujućih 10 minuta. Verovao im je Kazis Maksvitis iako su imali velikih problema tokom susreta i to mu se na kraju isplatilo.

-----------------------

- Evroliga - 2. kolo -

ŽALGIRIS - CRVENA ZVEZDA 79:74

(19:21, 16:17, 15:18, 29:18)

Dvorana: Žalgirio Arena

Sudije: Mehdi Difala, Milan Nedović, Karlos Kortes

Žalgiris: Evans 8, Mitru Long 3, Lekavičijus, Hejs 8, D. Giedraitis, Šmits 18, Birutis 4, Dimša 2, Lavrinovičijus, Manek 9, Butkevičijus 12, Ulanovas 15

Crvena zvezda: Teodosić 15, Hanga 6, Davidovac 6, Mitrović 16, Simonović 2, Nejpir 9, Tobi 2, Bolomboj 6, Ilić, Nedović 8, Giedraitis 4, Dos Santos

Loš početak Zvezde. Teško je dolazila do rešenja u napadu, mučila se u odbrani sa nadahnutim domaćinom koji je retko mašio, pa je poveo sa 13:4. Tek ulaskom Teodosića su crveno-beli prodisali i polako počali da uspostavljaju kontrolu. Posle vezanih pet poena srpskog plejmejkera i uz daleko bolju igru u defanzivi, Zvezda je i u potpunosti uhvatila rezultatski priključak na ulasku u poslednji minut, a onda minijaturom Mitrovića došla i do preokreta, pa se na prvi odmor otišlo sa 21:19 u korist srpskog šampiona.

Vodila se velika borba u nastavku, ali je ponovo Teodosić pravio razliku. Pogodio je bitnu trojku sredinom druge četvrtine, ali je Žalgiris uporno disao za vrat crveno-belima. A onda je Nejpir, kojem je malo šta polazilo za rukom, pronašao način da zagorča život rivalu. U dva navrata je iznudio faul čuvara pri šutu za tri poena i sa šest vezanih penala doneo Ivanovićevom timu plus osam na minut i po do kraja. Ali, nije ni to slomilo Žalgiris. Za samo 30 sekundi je postigao pet poena, posle serije grešaka crveno-belih. Imao je Nejpir priliku u poslednjim sekundama, ali je promašio težak šut sa poludistance, pa se na odmor otišlo sa 35:38 u korist Crvene zvezde.

Treću deonicu je sjajno otvorio Mitrović. Hvatao lopte pod oba obruča, poentirao. Teodosić je ponovo dirigovao igrom, pa su crveno-beli čuvali prednost. Počeo je Hejs da pravi probleme Ivanovićevoj ekipi, ali Teo i drugovi su pronalazili rešenja u napadu i uporno odbijali nalete domaćina. Protekla je četvrtina u velikoj borbi na obe strane terena, ali je Zvezda i u takvim okolnostima, pred krcatim tribinama Žalgirio Arene uspevala da drži stvari pod kontrolom. Čak i uvećala prednost na šest poena pred odlučujućih 10 minuta.

Posle trojke Nejpira u uvodnom minutu četvrte deonice, Žalgiris je nošen hukom sa tribina krenuo na sve ili ništa. Nadovezalo se na to i par grešaka Zvezde, namestili su ruku šuteri domaćeg sastava i serijom 13:0 potpuno preokrenuli dešavanja na terenu. Stao je napad crveno-belih, litvanski šampion je nanjušio krv i posle trojki Butkevičijusa, Meneka i Šmitsa poveo 67:63 na četiri minuta do kraja susreta. Pokušali su crveno-beli da se vrate, imali nekoliko prilika, ali nisu uspeli da ih iskoriste... Llitvanski šampion je još jednom pokazao da se nikada ne predaje, uhvatio je zalet u pravi čas i na kraju upisao drugu pobedu u sezoni, pritom nanevši sastavu Duška Ivanovića prvi poraz.

Naredne nedelje je na programu duplo kolo Evrolige, a Zvezda dočekuje Monako u sredu (18. oktobar), dok dva dana kasnije gostuje Virtusu u Bolonji (20. oktobar).