Odbojkaši Italije (Reuters)

Italija u četvrtfinalu! Iran visi pred poslednje kolo, Argentina izbegla debakl ali i izgubila dragoceni bod

Vreme čitanja: 2min | pet. 30.07.21. | 16:00

Bliži se konačan rasplet u grupnoj fazi olimpijskog turnira za odbojkaše

Odbojkaši Irana su senzacionalnom pobedom protiv Poljske otvorili Olimpijske igre, potom očekivano lako deklasirali Venecuelu ali su onda ušli u krizu zbog koje im pred poslednje kolo i duel sa domaćinom Japanom visi prolaz u četvrtfinale.

Posle neočekivanog poraza od Kanade u prošlom kolu, Iranci su danas poraženi i od Italije 1:3 (28:30, 21:25, 25:21, 21:25).

Iako se mučila u prvom kolu protiv Kanade i potom doživela poraz od Poljske, Italija je uspela da se digne i da obezbedi plasman u četvrtfinale. Azuri su prvo savladali Japan, danas i Iran pa su kolo pre kraja i duela sa Venecuelom obezbedili prolaz dalje. A ako savladaju i južnoameričke autsajdere, onda imaju dobre šanse da završe kao drugoplasirani, možda čak i prvoplasirani ako Kanada iznenadi Poljsku. A to znači i lakšeg rivala u četvrtfinalu...

Vodili su Italijani u većem delu prvog seta ali nisu uspeli da se rezultatski odlepe što ih umalo nije skupo koštalo. Iran je imao prvu set loptu, da bi Azuri iskoristili tek svoju šestu pošto je posle serije grešaka napokon pogodio mladi korektor Mikjeleto. Do tada su u napadu blistali stari vukovi Zajcev i Huantorena.

U drugom setu su Iranci mnogo grešili i Italija je rutinski održavala prednost od tri, četiri ili pet poena razlike. Azijski šampion se trgnuo u trećoj deonici igre ali su Azuri najbolje sačuvali za kraj i sigurnom igrom pobedili osvojili set i meč.

Iako su tek nešto manje grešili u napadu, bolji prijem je na kraju rešio pobednika. Sjajni Osmani Huantorena je meč završio sa 20 poena, dok su Zajcev i Mikjeleto dodali po 12 ali je mladi korektor imao slabu realizaciju (7/25). Na drugoj strani je Salehi bio najefikasniji sa 14 poena.

Argentina je ozbiljno zakomplikovala sebi život posle velike pobede nad Francuskom. Umesto ubedljive pobede, posle preokrerta su jedva savladali autsajdera Tunis sa 3:2 (23:25, 23:25, 25:19, 25:18, 15:8). Bili su na pragu debakla ali su na kraju uspeli da osvoje dva boda. Ovaj jedan izgubljen bi mogao skupo da ih košta u borbi za četvrtfinale jer sledeći meč igraju protiv favorizovanih Amerikanaca. Fenomenalan meč je odigrao Bruno Lima i osvojio 27 poena uz sjajnu realizaciju u napadu (25/39). Konte je dodao 17, dok je na drugoj strani Ben Tara bio najbolji sa 21 poenom.