""

Poraz bez teških posledica, Zvezdinu kartu za Top 16 drži Bajern!

Vreme čitanja: 3min | pet. 11.12.15. | 22:23

Ako crveno-beli savladaju minhenski klub sledeće nedelje - prolazi u 16 najboljih Evrope

Ono što je posle julskog žreba delovalo kao nemoguća misija eventualnom pobedom nad Bajernom naredne nedelje postaće najslađa java - Crvena zvezda samo u svojim rukama drži evropsku sudbinu i prolaz u drugu fazu Evrolige. Posle sigurnih trijumfa Reala u Minhenu, te Himkija u Strazburu rezultatom 78:69, crveno-beli će uspešnim izdanjem protiv tima Svetislava Pešića narednog petka overiti svoju ulaznicu i naći se među šesnaest najboljih timova Starog kontinenta. Ali, do tada beogradski sastav moraće da izvuče pouke posle poraza od Fenerbahčea, koji je u utakmici bez previše uzbuđenja osigurao prvu poziciju na tabeli - 79:61 (18:20, 21:17, 19:14, 21:10).

A možda je i mogla Crvena zvezda do još jednog iznenađenja, samo da je „povukla“ svim silama protiv selekcije Željka Obradovića, koja je odigrala taman koliko je trebalo da bi se ostvario pozitivan rezultat. Mada, gostima iz Beograda za pobedu je trebalo više od raspucanog Marka Simonovića i donekle razigranog Majka Cirbesa koji je odlično započeo susret. Ali, posle izvrsne prve četvrtine i osam ubačenih poena nemački centar gotovo potpuno je nestao, najviše zbog toga što je bio na klupi i svoj prvi koš u nastavku materijalizovao je tek u 37. minutu meča.

Iako je Crvena zvezda u dobrom delu prvog poluvremena vodila, u jednom trenutku čak i sa devet poena razlike, u trenucima kada se domaćin potpuno razigrao falile su realizacije Markusa VilijamsaKvinsija Milera, koji su svoj učinak imali u skokovima i asistencijama, ali u listu strelaca upisali su se tek u trećoj, odnosno poslednjoj deonici.

Ali, neće imati na čemu posebno da zameri svojim pulenima trener Dejan Radonjić, koji je minute ravnomerno rasporedio i na mlade snage Tejića, Rebića i Gudurića, a svoj prvi nastup posle duže pauze imao je i Nemanja Dangubić

Fenerbahče je pobedu overio praktično u uvodnim minutima trećeg i poslednjeg kvartala, kada je gotovo deset minuta Zvezdinog posta pretvorio u prvu dvocifrenu prednost, a kasnije i sigurnu, sedmu recku. Zvezda je vrlo dobro satkanom odbranom dugo mučila Fenerbahče, kao i Jović sigurnim prodorima i Simonović trojkama, ali u drugom delu igra kluba sa Malog Kalemegdana imala je određeni pad.

Gotovo u potpunosti sve taktičke postavke gostiju bile su „pročitane“, a posle nekoliko grešaka u nizu palo je bilo i samopouzdanje, zbog čega je srpski i jadranski šampion doživeo ubedljiv poraz. Tek na momente uspevali su gosti da se podignu sa parketa i uzvrate udarac, ali ni to nije bilo dovoljno. Fenerbahče je, jednostavno, u ovom trenutku ipak dimenzija za sebe, posebno nedostižna na svom terenu. Ali, dobra igra iz većeg dela prvog poluvremena i to bez Milerovog i Vilijamsovog učinka, treba da ohrabri crveno-bele pred meč sa Bajernom. Jer, uz gromoglasni huk sa tribina obojica će zasigurno ponovo zablistati u beogradskom hramu košarke.

Najefikasniji u redovima istanbulskog kluba bio je Ekpe Judo sa 13 poena, 12 koševa dodao je Pero Antić, kao i Luiđi Datome. Bogdan Bogdanović je meč završio sa deset, a Nikola Kalinić sa sedam poena. Kod Zvezde Marko Simonović imao je 15 poena (pet trojki), 12 je imao Cirbes, a 11 koševa Štimac