Dinamovo čudo od golmana skinulo dva penala i rešilo dramu u Rumuniji (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | sre. 26.08.20. | 23:05

Štoperi koštali Legiju Aleksandra Vukovića

Na sve je otporan Dinamo iz Zagreba. Godinama prvak Hrvatske u kvalifikacijama za Ligu šampiona liči na mnogo jače timove od sebe i redovno pronalazi način da prođe. Čak i kad je sateran u ćošak. Ove srede je prošao put od sjaja do očaja i natrag, da bi ga golman Dominik Livaković - i on sam je bio na kolenima, jer je krivac za prvi pogodak Kluža - preveo preko Transilvanije i prokrčio stazu ka trećem eliminacionom kolu.

Stasiti čuvar mreže najpre je u 52. minutu – neposredno pošto je Kevin Telofil Katrin skrivio jedanaesterac i zaradio isključenje već u 51. minutu – ukrotio udarac Ćirprijana Deaka sa 11 metara i nagovestio da će biti junak Modrih. A onda je visok kvalitet potvrdio u petoj seriji penala, pošto je u situaciji kad bi pogodak Katalina Golofke odveo Kluž dalje odbranio i njegov udarac. Dvaput je spasao goste i prizvao sreću, koja se konačno osmehula sastavu Zorana Mamića, jer je u osmoj seriji štoper rumunskog prvaka Kevin Boli poslao loptu na prazne tribine, a Dinamo u narednu rundu – 8:7 (2:2, 0:1).

Dinamo se očigledno izvešito za letnji fudbal. Mada u tom delu sezone mnogi favoriti „vrisnu“ Zagrepčani uvek nađu način da prežive. Čak ni kad situacija u klubu nije sjajna, kad mnogi sumnaju u trenerske kvalitete Zorana Mamića. A on ide dalje.

Ovoga puta zahvaljujući Ameru Gojaku, spretnom da dočeka odbitak u 14. minutu za inicijano vođstvo, hladnokrvnom i sa bele tačke posle 120 minuta borbe. Pa i Liramu Kastratiju koji je s klupe ušao i vratio gostima prednost samo 15-ak minuta pošto je sastav Dana Petreskua uspeo da poravna na 1:1. I mentalnoj snazi, jer nije lako vratiti se posle primljenog gola u trećem minutu nadoknade. Niti hodati po rubu propasti znajući da šut Golofke znači kraj. Nije tako mislio Livaković, apsolutni junak Dinama, koji se u penal seriji iskupio za grešku prilikom gola Pereire.

Mimo očekivanja, sa kvalifikacionog puta ka Ligi šampiona skrenula je Legija. Prvak Poljske se mučio i u početnoj rundi sa irskim Linfildom, a da još nije zreo za takmičenje na ovom nivou potvrdio je susret sa Omonijom. Došli su Kiprani u Varšavu maltene u podređenom položaju, a napuštaju je pevajući, posle produžetka – 2:0.

Kako za 90 minuta nije bilo golova, odluka o putniku u treće kolo pala je u dodatnih 30 minuta. U njih je sastav srpskog trenera Aleksandra Vukovića ušao sa desetoricom, jer je zbog potpuno bespotrebnog drugog žutog kartona (faul nad Tijagom) početkom drugog dela isključen štoper Levčuk. Nekako je domaćin dobacio do produžetka, ali je u njima poklekao.

Najpre je drugi štoper Vukovićevog sastava Artur Jedržejčuk skrivio jedanesterac u 92. minutu, a Španac Đordi Gomez najavio iznenađenje, da bi junak meča Tijago, koji je sve vreme mučio odbranu Legije, pogodio glavom u 107. za veliko slavlje Kiprana.

LIGA ŠAMPIONA, KVALIFIKACIJE - 2. KOLO (JEDAN MEČ)

PAOK - Bešiktaš 3:1 (3:1)

Tirana - Crvena zvezda 0:1 (0:0)

AZ Alkmar – Plzenj 3:1 (1:1, 0:1)