(©Reuters)

Epska bruka mađarskog fudbala: Farani zgazili Ferencvaroš usred Budimpešte (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | sre. 19.07.23. | 20:00

Astana izborila duel sa zagrebačkim Dinamom

Bilo je teških dana, godina, decenija za mađarski fudbal u poslednjih pola veka. Ali, činilo se da se krenulo napred, da stižu bolji dani. Bilo je i nekih dobrih rezultata Ferencvaroša, pre svih, u minulih nekoliko sezona.

A, večeras je sve to kao gumicom obrisano, jer je upravo prvak Mađarske doživeo blamažu kakva se retko viđa. Ferencvaroš neće videti ove godine Ligu šampiona, jer ga je na početku kvalifikacija izbacio Ki Klaksvik sa Farskih Ostrva! I to kako ga je izbacio: posle 0:0 na severu Evrope, večeras je zgazio zeleno-bele usred Budimpešte – 3:0.

Skandalozno je igrao Fradi od početka, a penal koji je skrivio u 8. minutu, iz kojeg je Ki Klaksvik poveo sa 1:0, ubio je u pojam Mađare (gol ovde). Tek onda su se kretali terenom kao pijani. Drugi gol koji je postigao Fredriksberg u 32. minutu je bio nedopustiv za ozbiljne ekipe, čovek je na drugoj stativi sa metra, sam kao duh, smestio loptu u mrežu (ovde). Dok je treći gol – komedija. To šta je uradio golman Dibuš ne može da se prepriča, mora da se pogleda (ovde).

Dakle, na poluvremenu 3:0 za Farane. Očekivalo se da Stanislav Čerčesov naredi frontalni juriš u nastavku, ali ako su Mađari i pokušali, neslavno su završili. Jer sve do 70. minuta nisu imali nijedan jedini šut u okvir gola! Poneka lopta je prošla pored okvira, međutim, srpski defanzivac Deni Pavlović, nekadašnji štoper Voždovca i Čukaričkog, zaključio je sve prilaze mreži Ki Klaksvika od početka do kraja.

I zato će Farani u 2. kolu kvalifikacija igrati sa komšijama iz Švedske, na red ide dvomeč sa Hakenom.

Do druge runde došla je i Astana, volšebnik preokretom u Gruziji. Posle remija u Kazahstanu u prvom meču (1:1), imao je Dinamo vođstvo u Tbilisiju posle prvih 45 minuta, da bi gosti postigli u nastavku dva gola za dva minuta (Bejsebekov u 50. i Darbo u 51.) i sačuvali tu prednost do kraja, do prolaza dalje.

Daleko je Astana od tima koji je nekad igrao Ligu šampiona, ali makar se nije saplela na prvoj prepreci. Na narednoj je čeka zagrebački Dinamo. Jedan Dinamo je izbacila, da vidimo može li drugi...

Olimpija je rutinski našla put do drugog kola kvalifikacija. Posle pobede kod kuće nad Valmijerom (2:1), šampion Slovenije je slavio i u Letoniji – 2:1.

Sve je bilo rešeno još u prvom poluvremenu, kada je Rui Pedro doneo vođstvo Zmajčekima. U nastavku je pogodio i Muhamedbegović, a domaćin je uspeo da dođe samo do počasnog pogotka. Olimpija će u narednoj rundi igrati sa boljim iz duela Ludogorec – Balkani.

Najmanje neizvesnosti je bilo u Azerbejdžanu. Karabag je očekivano lako razbio Linkoln sa Gibraltara – 4:0. Četvrti gol delo je nekadašnjeg veziste Partizana Marka Jankovića. Prvak Poljske Rakov biće naredni rival Karabagu.

KVALIFIKACIJE ZA LIGU ŠAMPIONA - 1. KOLO (REVANŠI)

Struga – Žalgiris Viljnus 1:2 (0:0) – prvi meč 0:0