Poljud (Foto: Reuters)

Erupcija na Poljudu: Hajduk za osam minuta okrenuo Portugalce, Aleksić heroj Bašakšehira na Islandu (VIDEO)

Vreme čitanja: 3min | čet. 04.08.22. | 23:09

Krovinović golčinom začinio pobedu Majstora sa mora u finišu meča - 3:1

Već više od decenije Hajduk čeka na grupnu fazu nekog evropskog takmičenja. Teške godine su iza splitskog kluba, delili su Majstorima sa mora šamare prethodnih sezona Dila Gori, Gzira Junajted, prošlog leta i Tobol… Uželeli su se fešte u evropskoj noći i nije im važno što ih na narednom koraku čeka prošlogodišnji polufinalista Lige šampiona Viljareal, svaku pobedu proslavljaju kao da je poslednja. A večerašnja je bila velika, pošto je Hajduk u prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu konferencije savladao Vitoriju Gimarais i došao na pola puta do plej-ofa – 3:1 (0:0).

Aktivirao se Poljud posle dugo vremena, a erupciju su izazvali momci Valdasa Dambauskasa prikazali u poslednjoj četvrtini meča. I do tada je Hajduk imao inicijativu, ali nije uspevao da je pretvori u gol. I taman u trenucima najvećeg pritiska splitskog tima Portugalci su poveli. Iz prvog i ispostaviće se jedinog udarca u okvir gola na meču. Sjajno su kombinovali gosti na desnom krilu, da bi potom 19-godišnji Migel Maga odapeo strelu sa ivice šesnaesterca, “ubio pauka” koji se skrivao u golu Lovra Kalinića i utišao 30.000 navijača na Poljudu.

Ipak, Hajduk je ubrzo izjednačio, a u svega osam minuta razmaka stigao i do potpunog preokreta. Potpuni doživljaj na rolerkosteru emocija navijačima splitskog tima omogućili su Emir Sahiti i Dario Melnjak. Prvi jer je u 67. minutu bio pažljiv i odbijenu loptu posle udarca Marka Livaje sproveo u mrežu za poravnanje rezultata, a drugi pošto je bio dovoljno spretan da kazni kardinalnu grešku defanzivca Vitorije i režira rezultatski preokret.

Nije Hajduk ni tu želeo da se zaustavi, nošen hukom sa tribina krenuo je po treći pogodak i u samom finišu meča stigao do njega, a veliki trijumf evrogolom je ukrasio Filip Krovinović u 87. minutu.

Veliki dan imao je i srpski fudbaler Danijel Aleksić. Vezni fudbaler Bašakšehira bio je centralna figura meča na Islandu pošto je postigao dva gola u pobedi istanbulskog kluba nad Brejdablikom - 3:1 (1:0).

Nekadašnji vezista Vojvodine načeo je islandski tim u finišu prvog dela rezantnim udarcem sa desetak metara, da bi Deniz Turuč duplirao prednost Bašakšehira početkom drugog poluvremena. Domaćin se ubrzo vratio u život, ali ga je Aleksić dotukao u nadoknadi meča posle još jedne akcije gotovo identične onoj kod prvog gola.