Ispade Nordsjeland! Čudo u Mostaru, evrogol zaustavio hit Premijer lige (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | čet. 14.12.23. | 21:03

Tadić i Džeko doneli osminu finala Fenerbahčeu, Ludogorec je napravio podvig

Čudan tim taj Nordsjeland... Dao je Ludogorecu sedam komada u Danskoj, Feneru šest ali je večeras ispao iz Evrope. Ludogorec je talentovanom timu Nordsjelanda pokazao da grupna faza nije sprint nego maraton.

U direktnom okršaju za evropsko proleće, Ludogorec je pobedom 1:0 eliminisao Dance, iskočio na drugo mesto i obezbedio plej-of za osminu finala protiv nekog od trećeplasiranih iz Lige Evrope. Jakub Pjotrovski je bio heroj pobede pošto je njegov šut sa distance u 79. minutu zakačio gostujućeg vezistu Nigrena i završio u mreži. Nigren je samo minut kasnije definitivno navukao kožu tragičara pošto je pogodio stativu i propala je poslednja šansa da se Nordsjeland spasi poraza i izbori evropsko proleće.

Na polovini grupne faze, Ludogorec je imao samo tri boda i bio praktično otpisan. A onda se na klupu vratio iskusni Georgi Dermendžijev, resetovao ekipu, pobedio Fenerbahče, pa Spartak Trnavi i na kraju direktnog konkurenta Nordsjeland. Samo zahvaljujući nešto slabijoj razlici, Ludogorec nije uzeo prvo mesto u grupi i direktan plasman u osminu finala.

To mesto je pripalo Fenerbahču koji je na krilima balkanskih veterana Tadića i Džeka deklasirao Spartak Trnavu 4:0 i prestigao Bugare u gol-razlici. Srbin je u finišu prvog poluvremena asistirao za Kadioglua i 1:0, a onda na početku drugog dela igre pogodio penal. Usledila su dva gola Džeka i dve je bilo gotovo.

Mostar je dočekao fudbalski praznik. Zrinjski je debitantsku sezonu u evrokupovima zatvorio istorijskim bodom protiv Aston Vile – 1:1. Uz onu ludu pobedu nad AZ Alkmarom (od 0:3 do 4:3), dovoljno da se osete ponosnim i da pamte evropski debi. Meč nije imao rezultatski, koliko istorijsko-socijalni značaj. Aston Vila je najveće ime koje je došlo u Mostar u poslednjih nekoliko decenija, a pogodilo se i da je klub iz Birmingema apsolutni hit Premijer lige i da je bio magnet za pune tribine stadiona pod Bijelim brijegom.

Iako je Unaj Emeri izveo šaren tim Vile bez Votkinsa, Martineza, Dinja, Kamare, ipak su počela i velika imena poput Toresa, Daglasa Luiza, Dendonkera, Dijabija kakva Mostar nije dugo video. I dugo su slamali otpor žilavog domaćina. Dok je Nemanja Bilbija statirao odsečene u špicu, ostali igrači Zrinjskog su igrali spartansku odbranu i zatvorili prilaze golu. Pogotovo u prvom poluvremenu vredi istaći fantastičnu defanzivu levog boka na kojem su blistali Memija i Ćuže. Pokušavala je Vila to tom desnom krilu, menjali su se Dijabi i Zaniolo ali nisu uspeli da nađu rešenje i samo su kružili oko šesnaesterca. Koliko je Unaj Emeri bio ljut izdanjem svoje ekipe, videlo se po njegovim gestikualcijama i povišenim tonovima. Sve rezervne igrače je poslao na zagrevanje već u 25. minutu.

Najbolji potez je povukao u 57. minutu kada je ubacio iskusnog Mekgina koji je povezao redove gostiju, doneo završni pas i asistenciju Zaniolu za vođstvo u 61. minutu.

Okuražio se Zrinjski posle primljenog gola i krenuo napred. Ćorluka je posle kornera propustio veliku šansu. Hrvanović je u 82. minutu promašio prazan gol i delovalo je da je slomio srca domaćih navijača... A onda čudo! Malekinušić je spektakularnim udarcem sa 20 metara poravnao rezultat u 87. minutu i doneo Zrinjskom remi protiv premijerligaša. Ako je sreća napustila Zrnjski na Vila Parku kada su poraženi golom u 94. minutu, sada im je vratila deo duga. Utakmica i veče za pamćenje u Mostaru...

U grupi G je sve bilo rešeno još u prošlom kolu. PAOK je sjajnu grupnu fazu završio ubedljivim trijumfom na svom terenu protiv Helsinkija (4:2) iako su neki od najboljih igrača poput Živkovića, Vijerinje, Švaba ili Kulijerakisa ostali na klupi. Gosti su poveli golom srpskog napadača Bojana Radulovića (22. gol ove sezone u svim takmičenjima), ali je PAOK već do 53. minuta okrenuo i postigao tri gola. U istoj grupi je Aberdin savladao kombinovani sastav Ajntrahta 2:0 uz novi gol mladog napadača Duka. Bila mu je ovo treća uzastopna utakmica u Evropi na kojoj se upisao u strelce i njemu je ovo takmičenje i te kako diglo cenu.