(AFP)
(AFP)

Kristijan Belić bez Lige šampiona: Sad je AZ video kako izgleda imati, pa nemati

Vreme čitanja: 3min | ned. 19.05.24. | 16:41

Tvente ide u kvalifikacije za elitno takmičenje, RKC se spasao, a u baraž za opstanak ide Ekscelzior

Da je ostao među crno-belima igrao bi na leto u kvalifikacijama za Ligu šampiona. U dresu AZ-a će morati Kristijan Belić da se strpi. Umesto njegovog novog tima put ka elitnom takmičenju probaće da prokrči Tvente, koji se u volšebnoj završnici prvenstva Holandije probio na treće mesto i uskratio srpskog vezistu za lepu nagradu.

Maltene u dva minuta drame rešeno je pitanje ko će posle PSV-a (šampion) i Fajenorda (viceprvak) – a  oba imaju zagarantovana mesta u grupnoj fazi – predstavljati Erediviziju i Ligi šampiona. Slobodno se može konstatovati da je AZ gubitnik poslednjeg kola, jer je vodio 3:0, a nije pobedio, dok mu je jedini takmac u liku Tventea utekao tako što je samo 120 sekundi pošto je Utreht poravnao na 3:3 u Alkmaru postigao gol vredan trijumfa na gostovanju Cvoleu (2:1).

Neko će možda povući paralelu sa dešavanjem sa meča AZ – Partizan pre nekoliko godina u Ligi Evrope, kad je srpski predstavnik vodio 2:0, a ostao bez slavlja koje bi ga približilo prezimljavanju. Sad su u Alkmaru osetili kako izgleda imati, pa nemati.

Doduše, bez Kristijana Belića i timu. Jutros je objavljeno da je srpski vezista usled bolesti ostao kod kuće i nije konkurisao za sastav ekipe koja je morala da savlada Utreht i sačeka eventualni kiks Tventea. Čak joj je dobro išlo, vodila je 3:0 još u prvom poluvremenu. Najviše zahvaljujuči Vangelisu Pavlidisu, pošto je Grk jedan gol namestio, jedan dao i delovalo je da domaćin jezdi ka trijumfu.

A onda je pri rezultatu 3:1 isključen defanzivac AZ-a, De Vit, što je Utreht iskoristio da postigne dva gola. Taj za 3:3 pao je u 80. minutu, da bi svega dva minuta kasnije vremešni Riki van Volfsvinkel realizovao penal za vođstvo Tventea i tad je postalo jasno da će napredovati u odnosu na prošlu sezonu kad je izborio plasman u Ligu Evrope.

Jedina preostala nedoumica ticala se putnika u baraž vredan opstanka. Ispostavilo se da je na 16. poziciji završio Ekscelzior uprkos ubedljivom porazu u Roterdamu (0:4) i tako nije uspeo da ugrozi RKC, koji je prema očekivanjima izgubio u Ajndhovenu, ali je sačuvao status. Iz lige su ranije ispali Vitese i Volendam.

Vredno je istaći da će status najboljeg strelca Eredivizije za takmičarsku 2023/24 podeliti Vangesli Pavlidis iz AZ-a i Luk de Jong iz PSV-a. Obojica su autorizovali 29 golova.