Lukavi Grizman i hladnokrvni Žiru utišali Rejkjavik, Francuska u Partizu slavi plasman na EURO

Vreme čitanja: 3min | pet. 11.10.19. | 22:50

Trikolori nadomak EP, baš kao i Turska, koja je u 90. minutu srušila Albaniju

Francuska je bila kvalitetna i hladnokrvna onda kada je to bilo najpotrebnije. Trikolori su savladali Island u Rejkjaviku golom Olivijea Žirua u 66. minutu iz jedanaesterca, čime se našla nadomak overe plasmana na Evropsko prvenstvo. Selekcija Didijea Dešana će biti u prilici da to ostvari već u ponedeljak u Parizu, kada će dočekati drugoplasiranu Tursku - 1:0 (0:0).

Odlučujućem golu na utakmici prethodio je faul nesmotrenog Arija Skulasona, koji je udario Grizmana nogom u predelu butine, posle čega je reagovao sudija Đanluka Roki i pokazao na belu tačku.

Francuzi su i pre i posle gola bili jedini tim koji je stvarao šanse. U prvom poluvremenu prilike da promene rezultat imali su Grizman i Koman, dok se u nastavku, sve do primljenog gola, uspešno branio domaćin. U finišu utakmice, priliku da uveća rezultat u dva navrata imao je Visam Ben Jeder, ali to nije uspeo da učini.

Šanse Islanda u finišu kvalifikacija dodatno je umanjila Turska, koja je u 90. minutu golom Dženka Tosuna slomila Albaniju i stigla do ogromna tri boda na ovoj utakmici (1:0). Albanci su se grčevito branili i svremena na vreme odgovarali iz kontranapada, ali je na kraju ipak do zasluženog trijumfa došao bolji tim.

Veliku grešku u 90. minutu napravio Tomas Strakoša, koji je loše procenio let ubačene lopte, izleteo i pokušao da boksuje, ali je na tom putu srušio svog saigrača iz nacionalnog tima i omogućio lukavom Tosunu da postigne odlučujući gol.

Istoijski trenutak ove večeri dogodio se u Andori, gde je domaćin stigao do istorijskih bodova u kvalifikacijama za evropska prvenstva. Ti prvi bodovi bili su pobeda nad Moldavijom, a ona je stigla zahvaljujući golu Marka Valesa u 63. minutu. Moldavija je imala velikih problema u drugom poluvremenu, pošto je u 55. minutu isključen Ginsari.