Slavlje Bibarsa Natha

Natho, Saldanja i maestralni Jovanović za jesenju krunu! Vrhunac bezidejnosti Baharovog fudbala

Vreme čitanja: 6min | sre. 20.12.23. | 19:55

Pobeda Partizana u 171. večitom derbiju za povratak na prvo mesto u poslednjem meču jesenjeg dela sezone – 2:1

Jesenja titula u Mozzart Bet Superligi pripada onome ko ju je apsolutno zaslužio! Partizan je u trenutku najveće rezultatske krize u ovom delu sezone savladao Crvenu zvezdu i u direktnom okršaju najvećim rivalom preoteo lidersku poziciju na tabeli. Igor Duljaj je u najvažnijem trenutku uspeo da podigne ekipu, maksimalno je pripremi za najvažniji meč ove jeseni, pročita mane i igri aktuelnog šampiona, za šta su crno-beli nagrađeni golovima Bibarsa Natha i Mateusa Saldanje, ali i fenomanalnim intervencijama igrača utakmice Aleksandra Jovanovića.

Sjani čuvar mreže je u završnici meča sa nekoliko maestralnih intervencija sprečio ekipu Baraka Bahara da izbegne poraz i odbrani dva boda prednosti u Humskoj – 2:1 (1:0).

Poslednje izdanje u u ovom delu sezone predstavljalo je vrhunac bezidejnosti igre koju je tokom čitave jeseni prezentovao Barak Bahar. Izarelski stručnjak je kao i mnogo puta u proteklih pet meseci lutao sa izborom igrača i načinom igre. Zvezda je uporno prelazila iz stanja potpunog očaja do velikog sjaja na terenu, što je na kraju rezultiralo ostankom bez prvog mesta Mozzart Bet Superlige u poslednjoj utakmici jesenjeg dela. Gosti su imali mnogo više opasnih prilika, ali su one više bile plod totalne ofanzive u drugom poluvremenu, nego konkretne ideje na terenu. Na kraju, čini se da ni izraelski stručnjak nije imao odgovor na pitanje kako želi da izgleda igra njegovog tima ove jeseni.

S druge strane, Igor Duljaj je ove jeseni izvukao maksimum iz tima. Čak je i večeras bilo viđeno dosta fizičkih padova u igri Partizana, ali su crno-beli uspeli da se izbore sa krizom na terenu i dođu do velika tri boda.

Sa mnogo želje su obe ekipe ušle u meč, što je na kraju rezultiralo i izuzetno efikasnim i uzbudljivim derbijem, iako se na prvu konkretnu situaciju čekalo do 10. minuta, kada je posle udarca Bibarsa Natha lopta zakačila jednog igrača Crvene zvezde u bloku i dobila čudan efe, ali je Omri Glazer to uspeo da izboksuje, posle čega je na loptu naleteo Kristijan Belić. Taj udarac je bio snažan, ali ne i previše opasan po gol aktuelnog šampiona.

Nakon tog trenutka Partizan je preuzeo kontrolu dešavanja na terenu i samo pet minuta kasnije ponovo se ukazala prilika za Bibarsa Natha. Odlični Izarealac je lepo kombinovao sa Kristijanom Belićem, ušao u situaciju da ugrozi gol Zvezde, ali je bio previše iskosa sa desne strane pa je gađao direktno u Glazera. Raspoloženi Natho je dobro gađao i dva minuta kasnije, kada je ostao sam na ivici kaznenog prostora, ali je lopta prohujala pored desne stative Zvezdinog gola.

Već u sledećem napadu Parni valjak je možda bio i najbliže golu. Po desnom boku je umakao Kalulu, poslao je loptu na vrh peterca za Mateusa Saldanju, koji je klizao na tu loptu, ali je u pravom momentu krenuo i Glazer i pokupio je u svoje naručje.

Zvezda je na prvi ozbiljni pokušaj čekala do 21. minuta, kada se lopte u opasnoj zoni dokopao mladi Jovan Mijatović. Dobro se namestio omladinski reprezentivac Srbije, sa dvadesetak metara udaljenosti gađao donji levi ugao gola Aleksandra Jovanovića, ali je odlični čuvar mreže bio dobro postavljen pa je tu neugodnu loptu poslao u korner.

Mateus Saldanja (©Starsport)Mateus Saldanja (©Starsport)

Crvenoj zvezdi se u 26. minutu iznenada otvorila situacija za kontranapad, nakon upornosti Inbom Hvana. Sam je na levom krilu ostao Piter Olajinka, koji je na pravom mestu pronašao Jovana Mijatovića. Tresla se Partizanova mreža, ali je mladi napadač gostiju bio u nedozovoljenoj situaciji, što je potvrđeno i nakon gledanja VAR snimka.

Kao što je ekipa Igora Duljaja propustila priliku da kruniše desetominutnu nadmoć na terenu i psihološku prednost, isto je tako i sastav Baraka Bahara propustio period svoje dominicije sredinom prvog dela igre, iako je u 31. minutu gol Zvezde gotovo visio u vazduhu. Međutim, gosti nisu iskoristili konfuziju u domaćim redovima. Dva puta su u svega nekoliko sekundi pokušavali Aleksandar Katai i Piter Olajinka. Prvi pokušaj je bio blaži, što je neutralisao Mihailo Ilić, dok je potom Nigerijac gađao glavom, a Svetozar Marković bukvalno sa gol-linije sprečio vođstvo.

Partizan u tim trenucima kao da je fizički pao, pa su Zvezdini igrači prilično lagano dolazili do poslednje četvrtine terena. Tako je bilo i u 35. minutu, kada je po desnoj strani probio Bukari, gađao u suprotan ugao, ali neprecizno.

A onda kada su Zvezdini naleti bili u punom jeku, Partizan je konačno ozbiljnije uzvratio. Milan Rodić je u 37. minutu neoprezno startovao na Aranđela Stojkovića u kaznenom prostoru, pa je posle gledanja VAR snimka sudija Nenad Minaković pokazao na belu tačku. Natho je preuzeo odgovornost i rutinski savladao Glazera, za vođstvo crno-belih u idealnom trenutku utakmice.

Uvođenjem Vladimira Lučića i Gelora Kange na poluvremenu Barak Bahar je od starta drugog poluvremena naredio veću ofanzivu. Partizan je bio strpljiv, čakao je priliku za kontrnapade, a jedna takva mu se otvorila u 56. minutu preko Kalulula. Saldanja je potom ostavio loptu za Zahida, a ovaj snažnim udarcem iz prve bio malo neprecizan.

Već u sledećem napadu ponovo je pukla Zvezdina leva strana. Odlični Saldanja je probio do same završnice, pokušao da uposli Natha, ali je dobro reagovao Glazer, posle čega je Dragović uleteo u šut Zahidu i sprečio crno-bele da dupliraju prednost.

Ipak, ono što se tada nije dogodilo, desilo se u 66. minutu utakmice. Zahid je fintom šuta izbacio Hvana, a potom uočio slobodnog Saldanju. Brazilac je sa mnogo samopouzdanja ušao u završnicu, a onda rutinski poslao loptu pored istrčalog Jovanovića.

Međutim, Zvezda nije potpuno potonula. Već u 68. minutu Jovanović je sprečio Mijatovića da kruniše odličan centaršut Lučića sa levog krila, a minut kasnije Šerif Endijaje je zaigrao umesto mladog Nedeljkovića, a gosti krenuli u totalnu ofanzivu. Takav pristup se isplatio već tri minuta kasnije, kada je Endijaje odlično uklizao na centaršut Bukarija i prvim golom u sezoni nadmudrio čuvara mreže Parnog valjka.

Golman Jovanović je oreol igrača utakmice zvanično zaslužio u 79. minutu utakmice, kada je bukvalno iz samih rašlji skinuo slobodan udarac Gelora Kange. Dva minuta kasnije svaku dilemu je mogao da razreši Nemanja Nikolić, koji je sam istrčao pred kazneni prostor Zvezde, ali je prebacio i Glazera i gostujući gol.

Mladi Jovan Mijatović se izuzetno borio tokom čitave utakmice, za šta je mogao da bude nagrađen u 85. minutu, kada je dobro reagovao posle odbijene lopte i glavom je poslao u mrežu. Ipak, kao i u prvom delu utakmice još jednom se našao u ofasajd poziciji. Poslednji pokušaj je imao Katai nakon centaršuta Krasoa.

Sudija Minaković je meč produžio za osam minuta, Zvezda je sve vreme napadala, ali su crno-beli uz veliku požrtvovanost uspeli da oktlone svaku opasnost pred svojim golom i sačuvaju prednost koja im je donela jesenju titulu.

PARTIZAN – CRVENA ZVEZDA 2:1 (1:0)