Po modelu Ajntrahta: Niko je kovač Monakove sreće u kupu

Vreme čitanja: 2min | uto. 06.04.21. | 12:36

Hrvatski stručnjak prekinuo tridesetogodišnji post tima iz Frankfurta u Kupu Nemačke, koliko na titulu trenutno čeka njegov aktuelni klub

Samo tri dana nakon što je savladao Mec u Ligi 1, Monako će istog rivala, na istom mestu, u Kneževini, ugostiti u okviru osmine finala Kupa Francuske (18.45).

Dugo već vitrine Kneževa nisu ugledale trofej najmasovnijeg fudbalskog takmičenja u zemlji. Ukoliko ga se ne domognu ni ove godine, biće već tri decenije otkako na njega nisu stavili ruke. Blizu su bili 2010, ali ih je Gijom Oaro u finalu “uradio po prstima“ i najavio dominaciju Pari Sen Žermena. Od tada su Sveci trofej kupa podizali još pet puta, dok Monako nijednom nije bio ni blizu.

Podatak o tridesetogodišnjem postu njegovog tima u kupu zatekao je u čudu trenera Monaka Nika Kovača na konferenciji za medije.

"Prošlo je 30 godina otkako Monako nije osvojio kup? To je dobra brojka (smeh)! Osvojio sam Kup Nemačke sa Ajntrahtom takođe 30 godina nakon što su ga poslednji put osvojili. U Kupu Francuske nije lako, jer imate šest utakmica da biste došli do titule, ali istovremeno tu je i veliki broj različitih parametara", istakao je Kovač, a zatim podsetio na svoje rezultate u Kupu Nemačke, koji je osvajao dva puta, po jednom sa Ajntrahtom i Bajernom.

"Za tri godine u Nemačkoj izgubio sam samo prvo finale sa Ajntrahtom protiv Dortmunda. Ukoliko se dobro sećam, dobio sam 19 od 20 utakmica u Kupu Nemačke i nadam se da ću uspeti da nastavim tu seriju."

18.45: (1,38) Monako (4,70) Mec (8,50)

Na tom putu stoji mu dobro poznati rival, Mec, kojeg je u prethodnom kolu pregazio na stadionu Luj II sa 4:0, i definitivno istakavši kandidaturu za titulu u francuskom prvenstvu. Bio je to 14 trijumf Kneževa na poslednjih 18 utakmica u svim takmičenjima. Pride je na sedam od prethodnih osam mečeva na svim frontovima primila samo jedan gol, u porazu od Strazbura od 1:0.

Mec u poslednje vreme sve više klizi ka donjem delu tabele, i jedino ga rezultati iz prvog dela sezone još uvek čine bezbednim u sredini tabele. Na prethodne četiri prvenstve utakmice osvojio je samo jedan bod, a mrežu nije uspeo da sačuva ni na jednom od poslednjih deset utakmica u Ligi 1.

U Kneževini je slavio samo jednom na poslednjih pet gostovanja, zanimljivo, u šesnaestini finala Kupa pre dve godine. Na svakom od preostala četiri poraženi su sa dva ili više golova razlike.