Zvezdi trofej Kupa Srbije (©MN Press)

Zvezdi je Srbija mala: Voša pala u lozničkom spektaklu za četvrtu duplu krunu u nizu

Vreme čitanja: 4min | uto. 21.05.24. | 22:17

Mirko Ivanić i Uroš Spajić pogađali za pehar u Kupu Srbije

Strahovlada traje! Crvena zvezda je posle osvojene sedme uzastopne titule u Mozzart Bet Superligi vezala i četvrtu duplu krunu u nizu, pošto je u spektakularnom meču na novootvorenom Lagatoru evropskim ritmom slomila hvale vredan otpor inače vrlo dobre Vojvodine i trijumfom od 2:1 potvrdila da joj u Srbiji jednostavno nema ravnog.

Fenomenalni Mirko Ivanić i neumorni borac Uroš Spajić pogađali su za slavlje šampiona u fešti pred 8.000 ljudi na lozničkom stadionu, a iako je Vojvodina pokazala zube treba reći da je mogla i gore da prođe. Da ne brojimo sve šanse, dovoljan dokaz su tri (opravdano) poništena gola beogradskog tima zbog minimalanih ofsajda.

Novoizgrađeni Lagator večeras je bio svedok prve velike utakmice svog života. A sami učesnici potrudili su se da mu obezbede uspomenu za pamćenje. Tih 8.000 ljudi na tribinama svedočilo je utakmici evropskog tempa i inteziteta. Svaki duel – u meso. Svaki sprint – u crveno.

U takvom ritmu do izražaja je stigao i Zvezdin indivudalni kvalitet. Seid Korać nije mogao da se rve sa Šerifom Endiajeom, Vošin levi bok bio je oslabljen u ofanzivi jer je Stefan Đorđević sa saigračima morao da obrati posebnu pažnju na hitronogog Osmana Bukarija, mada je Kejleb Zadi Seri demonstrirao da ima trkačke kvalitete da se pobije i sa beogradskim crveno-belima.

Upravo je Seri već u trećem minutu kreirao prvu šansu na utakmici, ali je Aleksi Vukanoviću lopta pobegla u prijemu, pa je otišao isuviše ukoso i Omri Glazer je to umeo da iskoristi, skrati mu ugao i otkloni opasnost.

Zvezda je momentalno i ozbiljno shvatila to upozorenje i krenula u silovit nalet koji nije stajao punih sat vremena pa i nešto više. Presingom bi napadala Vošine štopere već na ivici njihovog šesnaesterca, uvodila ih u nervozu i sprečavala organizovanije napade rivala. Usput mu pravila probleme prvenstveno preko raspoloženog Ivanića.

Bivši miljenik Vošinih navijača prvi je zapretio Lazaru Carevića, zatim su pokušavali i Marko Stamenić, Bukari iz zicer situacije iz koje je tukao pored gola, pa In Bom Hvan sa distance, ali gola nije bilo. A ni Voša nije sedela skrštenih ruku i glumila žrtvu. U 35. minutu odličan pas Vukanovića ka Mihailu Ivanoviću, bio je sam pred Glazerom, ali se dugo nameštao na levicu i na kraju bocnuo loptu pored gola.

Kazna je bila surova. Endiaje, sve vreme je mučio čuvare i odlično obavio svoj deo zadatka iako ga gol nije hteo, glavom gađa ka Ivaniću, a on se lukavo okreće oko presporog Đorđa Crnomarkovića i u 37. minutu pogađa za erupciju Zvezdinih navijača na tribinama. Prvi put su se zaista zaljulale tribine novog Lagatora.

Već u 40. minutu desilo se opet. Endiaje je tada pogodio na centaršut Milana Rodića, ali je na signalizaciju iz VAR sobe pogodak poništen. I verovatno se dobar deo navijača zapitao šta su to gledale sudije, ali ispostavilo se da je Lazar Lukić u VAR sobi bio u pravu. Ofsajd nije bio načinjen u akciji kod samog gola, već nekoliko sekundi ranije. Iz tog pokušaja Zvezda ništa nije napravila, ali kako ni Vojvodina nije došla do poseda lopte, tretirao se taj period kao deo jednog istog napada i ofsajd je opravdano dosuđen.

No, samo je odložio Vošino potonuće koje je usledilo početkom drugog poluvremena. Najavio ga je još jedan poništen gol Zvezde, konkretno Bukarija, da bi zatim, u 66. minutu Uroš Spajić, nedugo nakon što je doživeo nokaut posle slučajnog udarca Carevića pesnicom u glavu, bio najspretniji posle centaršuta Hvana sa levog krila i glavom duplirao prednost aktuelnog šampiona.

Ulazak u igru Andrije Radulovića prodrmao je Vojvodinu, dva puta je bivši Zvezdin biser tukao ka Glazerovom golu, jednom pored gola sa šest metara, drugi put je protivnički golman odlično reagovao, ali sve vreme je Zvezda držala prst na obaraču i čekala grešku Novosađana.

U 82. minutu stari znanci Aleksandar Katai i Mirko Ivanić izbacili su iz ležišta kompletnu odbranu Voše, ali Endiajeu je zbog još jednog minimalnog ofsajda poništen i drugi, Zvezdi treći gol. Baš mu se nije dalo večeras.

Taj jedan utešni i apsolutno zasluženi pogodak Vojvodina je postigla prekasno, tek u osmom minutu sudijske nadoknade, kada je Vukanović postigao gol za TV špice.

Ponavljamo, apsolutno je Voša zaslužila taj gol. I utisak je da, ako sačuva petu poziciju u prvenstvu i iskoristi leto da se igrački ojača, neće biti puki učesnik evropskih kvalifikacija, već tim sa ambicijom da se domogne istorijskog plasmana u grupnu fazu Lige konferencije.

No, kao što je Vojvodina zaslužila taj gol nema apsolutno nikakve sumnje da je Crvena zvezda zaslužila ovu duplu krunu. U Srbiji joj i dalje nema ravnog.

CRVENA ZVEZDA - VOJVODINA 2:1 (1:0)

/Ivanić 37, Spajić 66 - Vukanović 90+8/

Stadion: Lagator, Loznica

Sudija: Milan IlićŽuti kartoni: Stamenić, Endijaje (Crvena zvezda), Crnomarković, Vukanović (Vojvodina)

Crvena zvezda (4-2-3-1): Glazer - Mijailović, Spajić, Dragović, Rodić - Stamenić (od 74. Kanga), Hvan (od 90+6. Mimović) - Bukari (od 74. Katai), Ivanić (od 90+6. Šljivić), Olajinka - Endijaje (od 90+6. Knežević).

Vojvodina (4-3-3): Carević - Lazarević (od 77. Kembel), Crnomarković, Korać, Đorđević - Zukić (od 88. Nikolić), Petrović, Savićević (od 65. Radulović) - Vukanović, Ivanović, Seri.