Vlade Jovanović (©ABA LIGA – Budućnost / Filip Roganović)

Budućnost sve uprskala, ispustila 10 razlike i Tupanove poklone

Vreme čitanja: 3min | sre. 23.11.22. | 21:11

Eron Vajt promašio šut za produžetak, Obrvin duh ušao u Alfu Kabu...

Prošlog meseca se provukla, ove nije mogla. Promiteas nije uspeo da dobije Budućnost u Morači posle velikog povratka, zato je to učinio Pariz. Plavi se nisu proslavili u duelu sa klubom iz Grada svetlosti i zapravo su sve uprskali, od toga da su ispustili deset poena razlike, do poklona Aksela Tupana koji nije mogao da pogodi ključna slobodna bacanja, ali ni izabranici Vlada Jovanovića nisu mogli da uhvate loptu, što im se žestoko obilo o glavu. Pariz - Budućnost 77:74 (22:18, 19:23, 14:18, 22:15).

Mnogo toga čudnog desilo se u poslednjoj deonici... Na nešto manje od osam minuta Budućnost je imala dvocifrenu prednost (65:55), ali je onda doživela veliki pad koji je rezultatirao serijom gostiju 20:5 čime je Pariz otišao na 75:70 posle trojke Žuana Begarana na 52 sekunde do kraja.

U sledećem napadu Marko Jagodić Kuridiža uspeva da pogodi važan šut za dva, ali zatim ne koristi ofanzivni skok jer pravi grešku i zatim faul nad Amirom Simsom. Uz 18 sekundi na semaforu rezultat je glasio 75:72. Odmah je usledio novi faul domaćina čime je Gotije Denis otišao na crtu i bio polovičnog učinka, da bi Alfa Kaba još jednu vrhunsko individualno izdanje zaokružio košem iz ofanzivnog skoka. Gosti su na deset sekundi do kraja imali samo dva poena više (76:74), da bi se u samoj završnici desilo nešto neverovatno... Aksel Tupan odlazi na penale i promašuje oba puta, ali umesto da Budućnost zagradi prostor najbliži košu do skoka stiže Begaran, da bi Tupan opet izvukao prekršaj za dva bacanja. No, on opet promašuje prvo, ne i drugo. U poslednjem napadu lopta je išla na Erona Vajta koji je imao šut za produžetak, lopta je čak zaigrala na obruču, ali nije htela na dno mrežice...

Susret je takođe mogao da obeleži i veliki propust klupe Budućnosti. Naime, Vlade Jovanović je želeo da u igru vrati Fila Buta, ali ga je u poslednjem trenutku sprečio njegov pomoćnik Vladimir Todorović. Razlog je taj što je But već bio isključen zbog dve nesportske greške. Da je on ušao na parket, utakmica bi bila rešena službenim rezultatom, naravno u korist gostiju...

Alfa Kaba odigrao je partiju u stilu Entonija Dejvisa koji ponovo blista u poslednje vreme. Na 17 poena dopisao je čak 16 skokova! Uz tri asistencije i jednu blokadu, skupio je indeks 29. But je pre isključenja imao 15, a Trej Bel Hejs 10 poena. Marko Jagodić Kuridža je za 23 minuta skupio četiri poena i šest skokova. Budućnost je šuterski izgledala katastrofalno, jer je iz igre pucala tek nešto iznad 30 odsto, a za tri samo 4/26 iliti 15,4 odsto!

U pobedničkim redovima Sims i Alman imali su po 13, Begaran 12, a Kamagate i Amar Gegić po 11 poena.

Huventud je kao gost dobio Ulm sa 68:54 (19:20, 11:15, 18:6, 20:13) posle odličnog izdanja u drugom poluvremenu kada je nemačkom sastavu dozvoljeno samo 19 poena. Jedini dvocifreni kod Katalonaca bio je Pau Ribas sa 11 poena uz pet asistencija.

Kluž je na svom terenu bio bolji od Breše sa 91:86 (21:21, 28:30, 24:17, 18:18). Stefan Birčević odigrao je 24 minuta i imao sedam poena uz pet skokova.