Litvanija ima ono što Srbija sanja: Muzej košarke
Vreme čitanja: 6min | pon. 22.12.25. | 08:10
Baltička nacija iako dosta siromašnija u sportskim uspesima od naše države, značajno bolje čuva to nasleđe
O jednom narodu mnogo toga govori kako i na koji način se ophodi prema svojoj istoriji. Pa i sportskoj. Koliko daje na značaju svojim velikanima i uspesima koji su obeležili jednu generaciju jer tako ne samo poštuje njihovo nasleđe koje je ujedno nasleđe cele nacije, već i šalje poruku narednim naraštajima. Za Srbiju se obično kaže da je zemlja košarke, međutim Litvanija mnogo više to pokazuje na delu.
Ekipa Mozzart Sporta je nedavno bila u Kaunasu i tom prilikom posetila dva zdanja koja i te kako nedostaju Srbiji kao jednoj sportskoj zemlji. I koja su, štaviše, neophodna i obavezna s obzirom na veličinu naše sportske istorije pa i sadašnjosti. U litvanskom gradu se na razmaku od nekih samo 500 metara jedan do drugog nalaze Muzej sporta i Kuća košarke u kojima počiva i baštini se svaki i najmanji delić istorije litvanskog sporta.
Izabrane vesti
Prva, žuta, dosta starija zgrada na dva sprata predstavlja enciklopediju litvanskog sporta. Nije previše veliki prostor, niti otmen, ali unutra svaki predmet priča svoju priču. U jednoj velikoj prostoriji na spratu nalaze se trofeji, medalje, dresovi, rekviziti, statistički zapisi, zastave i oprema gotovo svakog sporta u Litvanaca, ma koliko on igrao značajnu ulogu za njih. Od košarke, preko fudbala, tenisa, preko kajaka, mačevanja, zimskih i borilačkih sportova do rukometa, vaterpola, plivanja, gimnastike i parasporta. Apsolutno svaka disciplina je zastupljena i ima svoj kutak - manji ili veći. Tu je čak i trofej Evrolige koji je osvojio Žalgiris.
Ulaznica je šest evra, na raspolaganju su i kustosi, a najbrojniji među posetiocima su deca. Baš kako i treba da bude. Poučno, a u isto vreme i čuva od zaborava. U zgradi preko puta koja je još u rekonstrukciji, poseban deo je odvojen za boks i dvostrukog evropskog šampiona Algirdasa Šocikasa. On ima zaseban prostor.
Nije se na celu tu postavku dalo mnogo novca, ali jeste ljubavi i pažnje. To se odmah oseti. Pristupili su Litvanci svemu tome sa maksimalnom pažnjom i jakim osećajem rodoljublja. Da ono kod njih tuče u grudima vidi se i po tome kako zdušno zagrljeni pevaju himnu pred svaku utakmicu Žalgirisa.
Odmah iza, preko jedne travnate površine nalazi se drastično veće i modernije zdanje koje je ujedno sedište košarkaškog saveza Litvanije, ali u kojem postoji stalna muzejska postavka posvećena nacionalnom sportu - košarci.
Nije legendarni Modestas Paulauskas tek tako rekao da se deca u Litvaniji rađaju sa košarkaškom loptom u ruci. Ona im je zaista sve. Poštuju je do bola. I zaista, kada se vidi ta velelepna građevina od nekoliko hiljada kvadratnih metara koja je izgrađena 2020. godine, shvati se značaj koji košarka ima u životima Litvanaca i poštovanje koje joj ukazuju. Te da sa pravom sebe zovu košarkaškom nacijom.
Ispred zgrade je koš i velika košarkaška lopta, u prizemlju prodavnica gde se mogu kupiti dresovi, trenerke, duksevi i ostali suveniri, kao i restoran za obedovanje, dok je na spratu izložba u kojoj je predstavljena igra pod obručima na tim prostorima od njihovih početaka pa do današnjeg dana. Fotografije, medalje, pehari, pa čak i kratak video film je na raspolaganju svim gostima, a ulaz je besplatan. Tačnije, na bazi je donacije jer si slobodan da daš simboličan iznos.
Za poštovanje. I prst na čelo za naše sportske i košarkaške radnike, bivše ili sadašnje, kako i zašto Srbija i dalje ne može da se podiči nečim sličnim. Jer, ima barem duplo veću sportsku istoriju od Litvanaca. Sa dužnim poštovanjem. I materijala koliko nam duša ište da se napravi nešto slično.
Barem, za početak, da se krene od košarke. Da se oni silni trofeji iz Kuće košarke u Sazonovoj negde bolje i lepše prikažu. Da ih ljudi vide i da im se dive. A ne da se busamo u prazno kako volimo košarku. Ta ljubav se vredi pokazati načinom na koji čuvaš i poštuješ slavnu prošlost. Jer se tako i gaji taj čuveni kult reprezentacije na koji svako malo moramo da podsećamo.



_(1).jpg.webp)
.jpg.webp)









.jpg.webp)






.jpg.webp)

.jpg.webp.webp)
