Majk Džejms (Foto: Starsport)

Monako nokautirao ranjenog lidera - najteži poraz Reala u sezoni

Vreme čitanja: 2min | pet. 19.01.24. | 22:06

Francuski šampion ubedljivo savladao šampiona Evrope kod kuće

Dominira Real Madrid u Evroligi ove sezone. Izgubio je samo dve od uvodne 21 utakmice, ali u Monako je prvi put bio potpuno nemoćan. Bez povređenih Valtera Tavaresa i Serhija Ljulja je izašao na megdan ekipi Saše Obradovića, primio 33 poena u prvoj četvrtini 56 do poluvremena i na kraju pretrpeo daleko najteži poraz u sezoni - 98:74.

Ekipa Ćusa Matea se vrlo brzo našla u velikom zaostatku, da bi u finišu druge četvrtine Kneževi došli i do viška od 20 poena. Pela se razlika i do 29 poena u trećem kvartalu, nakratko i u četvrtom, a tek u poslednjih nekoliko minuta došlo je do opuštanja u francuskoj ekipi, što je Kraljevski klub iskoristio da zaustavi krvarenje i koliko je moguće upristoji razliku. Ovo drugo nije baš uspeo da izvede, ali je sprečio Obradovićev tim da mu nanese potpunu katastrofu.

Videlo se još jednom koliko Tavares znači Mateovoj ekipi. Bez njega se kompletna odbrana jednostavno raspala. Blankosi nijednom nisu prilili ovoliko poena u tekućoj sezoni za 40 minuta. Mora se priznati i da je Monako bio odličan u napadu, što potvrđuje i podatak od 25 asistencija. Uz to je Obradovićev tim imao odlične procente iz igre: 23/34 za dva (67,6 odsto) i 13/30 za tri (43,3 odsto).

Na kraju je Džordan Lojd bio najefikasniji u pobedničkoj ekipi sa 19 poena za 18 i po minuta, ali je ipak prva figura utakmice bio Majk Džejms. Amerikanac je ubeležio 15 poena i čak 12 asistencija, kao i pet ukradenih lopti, uz samo dve izgubljene. Okončao je susret sa indeksom korisnosti 32. Ispratili su ih borbeni Alfa Dijalo sa 14 i Donatas Motiejunas sa 13 poena.

Uspeo je Monako i da izbaci iz ritma Fakunda Kampaca (sedam poena, jedna asistencija), a samo trojica košarkaša Reala ubeležila su dvocifren poenterski učinak: Džanan Musa (12 poena), Rudi Fernandez (11 poena) i Fabjan Kozer (10 poena).

Monako je tako došao do velike, 12. pobede (12-10), dok su košarkaši madridskog kluba ipak napravili preveliku zalihu na vrhu, pa su mogli sebi da dozvolje opuštanje. Sa učinkom 19-3 imaju četiri pobede više od najbližih pratioca. Dakle, uprkos porazu, šanse da siđe sa vrha tabele se mere u promilima na 12 kola do kraja ligaškog dela.