Valter Tavares (©MN Press)

Našao se neko da raznese Uniks: Real bio i na +31 protiv Perasovićeve kaznene ekspedicije

Vreme čitanja: 3min | uto. 25.01.22. | 22:47

Makabi bio bolji od Albe kod kuće, Bajern nadigrao Asvel u Lionu, skromne partije Lučića i Jaramaza

Terorisala je kaznena ekspedicija iz Kazanja evropske košarkaške glavešine poslednjih sedmica, ređala skalpove Olimpije (97:71), Makabija (85:74), Efesa (75:67), Barselone (70:64), pregazila CSKA u Moskvi sa 88:67... Ali, našao se konačno i neko ko će da očita lekciju Uniksu i spusti ga na zemlju.

Real Madrid je zategao šamarčinu zbog čega će ruskom sastavu obrazi dugo da bride. Rezultat 85:68 (21:14, 26:17, 27:14, 11:23) ne otkriva zapravo pravu istinu o toku susreta koji je lako mogao da se pretvori u Realovu možda i najubedljiviju evropsku pobedu u novijoj istoriji! Kakav način da se ekspresno zaboravi poraz u Klasiku i nastavi impresivna serija pobeda u Evroligi...

Blankosi su pred kraj prvog poluvremena načeli protivnika serijom 12:3 za +16 (47:31) pred odlazak u tunel, da bi prava havarija gostiju usledila u sledećem desetominutnom periodu. Bila je to prava igra mačke i miša gde je Real uzimao sve što mu se pruža, a Uniks izgledao kao tim zreo za pravi rezultatski debakl. Od rezultata 52:36 na šest i po minuta do kraja četvrtine tim Pabla Lasa je za narednih pet minuta otišao na maksimalnih +31 (74:43), posle se još nekoliko puta vrteo na maksimali. Ipak, usledio je veliki pad domaćina u poslednjem delu gde je Uniks malo popravio utisak i drastično smanjio zaostatak. Posle 27:14 za Real u trećoj deonici, Uniks je odgovorio sa 23:11, ali samo zato što je Laso shvatio da može da podigne nogu sa papučice za gas, pa da malo i razdeli minutažu.

Prvo ime utakmice bio je Valter Tavares sa 14 poena i 11 skokova za 22 minuta. Geršon Jabusele je doprineo pobedi sa 13 poena (3/4 za tri) i pet uhvaćenih lopti, dok je Serhio Ljulj imao 11 poena uz takođe tri trojke. Real je Uniks dobio njegovim oružjem – 14 trojki iz 31 pokušaja, uz maksimalnu kontrolu skoka (40 (11 ofanzivnih) – 21). Kod gostiju Lorenzo Braun i Tonje Džekiri imali su po 13 poena, s tim što je nekadašnji plejmejker Crvene zvezde dopisao osam asistencija. Mario Hezonja je podbacio i imao samo 10 poena (4/9 iz igre) i četiri skoka, koliko i O Džej Mejo.

Bajern je kao gost pobedio tamo gde Crvena zvezda nije pre samo četiri dana. Slavio je tim Andree Trinkijerija u Lionu protiv Asvela rezultatom 77:68 (20:16, 25:13, 16:13, 16:26) i zabeležio treću pobedu u poslednja četiri kola čime je došao na granicu Top 8 faze. Izuzev nekoliko kratkih intervala u prvom delu, Bajern je maksimalno kontrolisao utakmicu u svakom aspektu, imao 16 razlike na poluvremenu (45:29) i zatim nije dozvolio protivniku da se razigra do kraja. Asvel je tek u finišu, posle opuštanja gostiju, stigao do prihvatljivog, jednocifrenog minusa...

Ogastin Rubit predvodio je Bajern sa 17 poena i 10 skokova, dok je Ognjen Jaramaz na kraju imao 11 poena uz po dve uhvaćene i podeljene lopte. Vladimir Lučić je većeras bio manje primetan nego inače, pa je skupio osam poena, tri skoka i jednu asistenciju za 31 minut. Kod domaćina Jusufa Fal i Kris Džons imali su po 14 poena.

Makabi je na svom terenu bio bolji od Albe rezultatom 87:78, uz 18 poena Skotija Vilbekina, dok je isti učinak na drugoj strani ubeležio Maodo Lo.