Džoel Bolomboj protiv Barselone (Foto: Starsport)

Zvezda nemoćna pred Barsom i Brizuelinim rafalom

Vreme čitanja: 5min | pet. 02.02.24. | 21:54

Izuzev prve deonice, crveno-beli nisu uspeli da pariraju gostima iz Katalonije

Posle pobeda nad Partizan Mozzart Betom u ABA ligi i Valensijom u 24. kolu Evrolige, ponovo je zavladao optimizam na Malom Kalemegdanu kada je u pitanju borba na evro-sceni. Pa čak i da bi sa Barselonom moglo da se igra pred krcatim tribinama Štark Arene. Nije moglo. Sastav Rođera Grimau je pokazao klasu i jednostavno bio bolji od crveno-belih u njihovom domu. Borila se ekipa Janisa Sferopulosa do poslednjeg trenutka, ali iako je uglavnom igrala dobro u odbrani, nije uspevala da pronađe ritam u napadu. Pritom, za Darija Brizuelu nije bilo leka. Španac je sa rekordnim brojem trojki u evroligaškoj karijeri (6/7 sa distance) napravio razliku i vodio Katalonce do trijumfa - 76:85.

Zvezda tako na devet utakmica do kraja ligaškog dela ima učinak 10-15, a Barselona je potvrdila drugo mesto na tabeli, te sada ima čak sedam pobeda više od rivala. Crveno-beli ni 10. uzastopni put nisu uspeli da pronađu rešenje za Katalonce, koje su poslednji put savladali u oktobru 2017. godine.

Nemanja Nedović je posle 27 postignutih poena u susretu sa Barselonom večeras postigao 21, ali uz slabije procente i četiri izgubljene lopte, pa je imao svega 12 indeksnih poena. Džoel Bolomboj je odigrao novi sjajan meč. Borio se lavovski pod obručima i meč okončao sa dabl-dablom od 12 poena i 10 skokova za 22 i po minuta, te je sa indeksom 21 bio Zvezdin najkorisniji igrač.

Jago Dos Santos se mučio u pojedinim momentima, ali je imao dobar finiš utakmice, pa je uspeo da ubaci 13 poena, uz sedam asistencija (indeks 18). Izostao je doprinos Miloša Teodosića, koji je meč okončao bez poena i sa četiri asistencije, ali i dve izgubljene lopte za negativan indeks -2. Ima i on pravo na loš dan, ali se još jednom pokazalo da crveno-beli bez njega teško mogu da pariraju najboljim evropskim timovima (i ne samo najboljim).

S druge strane, Brizuela je postigao čak šest trojki iz sedam pokušaja, pa je predvodio Katalonce sa 20 poena. Jan Veseli je takođe bio vrlo dobar sa 16 poena i osam skokova, dok je dvocifren bio i Nikolas Laprovitola sa 12 poena.

Otvorili su gosti utakmicu sa dve lagane realizacije u napadu, dok je Zvezdi bilo potrebno dva minuta da dođe do prvih poena preko Jaga. Oba tima su u nastavku bila kompaktna u odbrani, ali je Barsa uspela se odlepi trojkom Laprovitole posle nešto više od četiri minuta igre (4:9). Crveno-beli nisu dozvolili rivalu da se skroz odlepi, Bolomboj se dobro snalazio u reketu, pa se razlika vrtela između jednog i dva poseda. Imala je Sferopulosova ekipa probleme u organizaciji napada, što je katalonski sastav iskoristio da se za tili čas ipak odlepi na 10:17, ali su košarkaši Crvene zvezde podigli broj obrtaja u završnici uvodne četvrtine i uz podršku sa tribina je priveli kraju serijom 7:1, uz pet poena Nedovića (trojka na 11 sekundi do kraja) – 17:18.

Dobra stvar za crveno-bele je bila i što su Ernangomez i Kalinić u ranoj fazi susreta zaradili po dva faula i delovalo je da konačno imaju rivala u šaci, da su uhvatili dobar ritam, ali... Druga deonica je počela kao i prva, s tim što je ovoga puta gost vezao šest poena - a onda se aktivirao Brizuela. Španac nije mogao da promaši, pa ni solidna rola Tobija nije pomogla Zvezdi da spreči Barsu da stekne osetniju prednost. Sipao je trojku za trojkom španski reprezentativac, a posle njegove četvrte na meču (iz isto toliko pokušaja), na semaforu je stajalo 26:36. Pokušavala je Zvezda na sve načine da smanji zaostatak, ali nije joj polazilo za rukom. Barsa je uporno čuvala dvocifrenu prednost, da bi na odmor otišla sa viškom od 13 poena (32:45), uz napomenu da je Giedraitis imao šut za tri sa zvukom sirene, ali iz teške pozicije nije pogodio…

U Zvezdi su sa po sedam poena najefikasniji bili Tobi i Nedović, dok je u Barseloni Brizuela imao 14, Veseli 10 poena... Katalonci su za tri šutirali 6/11, a crveno-beli 2/14 i tu je bila glavna razlika posle 20 minuta košarke u Štark Areni.

Iako je Bolomboj otvorio treću deonicu sa dva poena, nakon sjajne borbe pod košem rivala, Barselona je ponovo napravila mini seriju i sa šest vezanih poena preko Parkera i Kalinića uspostavila kontrolu. Zvezda je u nastavku igrala sasvim dobro u odbrani, ali napad to nije uspevao da isprati. Bolomboj je digao tribine na noge efektnim zakucavanjem, ali nije to poljuljalo goste, koji su posle zakucavanja Veselog i trojke Brizuele poveli i sa 40:58. Uzvratio je Nedović šutem sa distance, ali crveno-beli nisu uspevali da pronađu kontinuitet u napadu, vežu nekoliko dobrih napada… Zaigrala je Sferopulosova četa zaista sjajno u odbrani u finišu treće deonice, ali to i dalje nije uspevala da materijalizuje… Izlazila je lopta iz obruča, bilo je i grešaka u napadu… Katalonci su uporno čuvali dvocifrenu prednost. U odlučujući period ušlo se sa 51:64 u korist ekipe Rođera Grimaua.

Dešavanja iz druge i treće četvrtine praktično su savršeno opisana u prvom minutu četvrte. Zvezda je imala priliku posle nesportskog prekršaja Jana Veselog da dođe i do jednocifrenog minusa, ali je Tobi promašio dva penala, a onda nije bilo ni realizacije nakon što je lopta izvedena sa strane, da bi na drugoj strani Jokubaitis nekako provukao loptu kroz obruč flouterom.... Drugačije rečeno, Barsa se ponudila, Zvezda to nije uspela da iskoristi i odmah je za to kažnjena. Davali su nakratko nadu crveno-belima Nedović i Jago, ali slično kao i u većem delu utakmice, gosti su uvek imali spreman odgovor. Fredi Gilespi je u finišu dobio šansu i odradio dobar posao u odbrani, ali se nije snalazio u napadu. Džavonte Smart je ponovo kasno upalio motore, pa je posle nekoliko grešaka tek u samoj završnici zabeležio nekoliko dobrih poteza, ali je bilo kasno...