""

Valensija je evropsko čudo - 27:0!

Vreme čitanja: 3min | sre. 13.01.16. | 21:50

Španski klub nastavlja neverovatni niz koji je započet na početku sezone. Bajern Svetislava Pešića lako se izborio s Ulmom

Možda se najatraktivnija evropska košarka ne igra u Valensiji, ali Slepi miševi su apsolutno najveći hit ove igre na Starom kontinentu - 27. utakmica i 27. pobeda ekipe Pedra Martineza! Ovog puta pred jedinom neporaženom ekipom u ovom delu sveta pao je nemački Oldenburg, koji je na svom terenu doživeo pravi krah - 108:89 (26:26, 28:20, 31:21, 23:22).

Činilo se da bi Oldenburg mogao da bude tvrd orah za španskog predstavnika u Evrokupu i najubojitiji klub u Evropi, ali nada domaćina trajala je bukvalno samo 15 minuta, koliko je rezultat bio neizvestan. Jer, kada je triling Dio - Dubljević - Lučić uhvatio ritam i počeo da pogađa velike šuteve, za Oldenburg nade više nije bilo. Nikakve. Valensija je preuzela vođstvo i razliku čuvala sve do poslednjeg zvuka sirene, a kako su minuti prolazili - prednost je konstantno rasla.

Kod gostiju čak šestorica igrača imala su dvocifreni učinak, a najefikasniji bio je Antoan Dio sa 25 poena, čemu je dodao čak osam asistencija. Iza njega odmah je bio Bojan Dubljević sa 15 poena, dok je nekadašnji kapiten Partizana imao 11 poena, četiri skoka i jednu asistenciju. Po 12 koševa uknjižili su Luk Sikma i Romejn Sato. U redovima Oldenburga Brajan Kvale upisao je 16 poena, pet skokova i jednu ukradenu loptu, dok je Klemen Prepelič imao 13 poena i dva skoka.

Sigurnu pobedu upisao je i Bajern Svetislava Pešića, koji je na svom terenu rutinski savladalo Ulm u malom nemačkom derbiju - 83:69 (22:19, 26:17, 18:16, 17:17).

Za razliku od utakmice u Oldenburgu, ovde je neizvesnost trajala manje od jedne cele četvrtine. Gosti su bolje ušli u susret i čak imali pet poena prednosti, ali to je bilo sve što je Ulm mogao da pruži protiv rekonstruisane bavarske mašine. Bajernu je pobedu podario Brajs Tejlor, koji je imao 18 poena, tri skoka i tri asistencije, 15 poena upisao je Nihad Đedović, dok su po 14 koševa imali Aleks Renfro i Džon Brajant. Kod Ulma najveća enimga po Bajernovu odbranu bio je Rejmar Morgan koji je imao 23 poena i sedam skokova, dok je dvocifrenu brojku imao još samo Ogustin Rubi, koji je upisao 14 poena i šest uhvaćenih lopti.

Ubedljivu pobedu na svom terenu ostvarila je i Saragosa, koja je slavila protiv Solnoka rezultatom 88:60 (27:11, 26:16, 19:16, 16:17).

Ovde je, slobodno se može istaći, pitanje pobednika bilo rešeno praktično pre nego što je utakmica počela, a neizvesnost je trajala kraće od samog zagrevanja za meč. Već posle prvih deset minuta Saragosa je imala rezultat 27:11, a do odlaska na veliki odmor čak 26 poena viška – 53:27!

Zbog toga igrači mađarskog kluba treba da budu presrećni što nisu doživeli potpuni slom na severoistoku Španije, s obzirom na to da je razlika u nekoliko navrata išla i preko 30 poena razlike.

Najefikasniji u domaćim redovima bio je Ajzak Fotu sa 20 poena i pet skokova, po 12 koševa imali su Henk Norel i Vjačeslav Kravcov, a 11 koševa i šest skokova imao je srpski internacionalac Stevan Jelovac. Kod gostiju Strahinja Milošević imao je 20 poena.