©AFP
©AFP

Blagojevićev Debrecin penalima do naredne faze, posle Maltežana, Slovence mučili i Luksemburžani

Vreme čitanja: 5min | čet. 03.08.23. | 23:59

Legija Radovana Pankova uspela da pobedom na domaćem terenu eliminiše Ordabasi

Povratak na evropsku scenu posle četiri godine Debrecin je ukrasio uzbiudljivim dvomečom protiv Alaškerta u kojem je posle boljeg izvođenja jedanaesteraca mađarski predstavnik izborio plasman u narednu rundu.

Izabranici Srđana Blagojevića obezbedili su na strani gol prednosti protiv Jermena (1:0), ali su potom, pred svojom publikom došli u situaciju da jure gol zaostatka u završnici utakmice. Pogoci Ustinova u 18. i Fataja u 67. mminutu potpuno su preokrenuli situaciju u dvomeču, ali su Mađari golom u 77. minutu uspeli da se vrate u život i stignu do produžetaka (2:1).

Iako je Alaškert u dodatnih 30 minuta ušao sa igračem manje usled isključenja Kutaile, rezultat se u nastavku nije menjao, te su penali rezrešili dilemu ko će u narednoj fazi izaći na megdan Rapidu. Već uvodna dva neiskorišćena jedanaesterca Jermena najavila su epilog, a kako su igrači mađarskog kluba bili maksimalni sa bele tačke, novi promašaj rivala u četvrtoj seriji značio je i početak velikog slavlja Debrecina (3:2).

Pre dve nedelje Domžale je platio cenu ubedljovog poraza u gostima Balzanu i završio ovosezonsku priču u Evropi već na prvom koraku. Eliminacija od predstavnika sa Malte predstavljala je bolan udarac za tim iz Slovenije, a da ne prođu stazom srama za sunarodnicima večeras su u grčevitoj borbi sa Diferdanžom izbegli fudbaleri Maribora. Luksemburški klub imao je u jednom periodu utakmice čak i dva gola prednosti, ali je domaćin uspeo da istopi minus (3:3), stigne do produžetaka i potom u 120. minutu iz penala prođe u narednu fazu.

Slovenački klub je posle remija u Luksemburgu (1:1), došao u situaciju da na početku drugog poluvremena strepi za sudbinu uz dva gola zaostatka, ali je sa dva pogotka u poslednjih pola sata uspeo da se vrati u revanš i obezbedi produžetak. Potom, u završnici dodatnih pola sata igre, Josip Iličić se našao u šansi da sa bele tačke okonča agoniju što je priličo rutinski i učinio.

Iako je golom Kolara u 5. minutu domaćin na idealan način otvorio susret iz penala koji je realizovao Eriko gosti su došli do izjednačenja u 27. minutu, a pred odlazak na odmor Trani je režirao potpuni preokret.

Inspirisani vezista ponovo se upisao u strelce već u prvom minutu nastavka, udvostručio vođstvo Diferdanža i bacio rivala u nokdaun. Ipak, domaćina koji je bio na konopcima u život je vratio Repas pogotkom u 62. minutu, dok je 20 minuta kasnije Brnić golom doneo izjednačenje i produžetke. U nastavku, iskusni golgeter je uspeo da Maribor spase odlaska na penal rulet i veće bruke.

Mesto u narednoj fazi obezbedila je i poljska Legija koja je posle remija u gostima Ordabasiju (2:2) pobedom na svom terenu (3:1) nastavila put kroz kvalifikacije za Ligu konferencije. Tim u kojem je čitav susret na klupi proveo srpski defanzivac Radovan Pankov poveo je u 18. minutu, a u 42. je pogotkom Ribeira uvećao prednost.

Nadu Kazahstanaca očuvao je Sadovski pogotkom u 57. minutu, ali je Pekhart imao odgovor i 14 minuta kasnije je vratio dva gola prednosti. Ipak, u 84. minutu Mali je uneo neizvesnost u završnicu susreta golom za 3:2, ali je Legija uspela da očuva prednost i zakaže dvomeč sa Austrijom koja je danas eliminisala banjalučki Borac. Klub iz Beča, posle pobede na svom terenu (1:0) bio je bolji od Borca i u gostima (2:1).

LIGA KONFERENCIJE, KVALIFIKACIJE - 2. KOLO, REVANŠI

Valmijera – Tre Pena 7:0 (4:0), prvi meč: 3:0

/Tonisevs 3, 68, Nigreti 6ag, Vejps 9, Kajramani 12, Ndoje 73, Januzems 90+3/, prvi meč 3:0

Balzan - Neman 0:0, prvi meč 0:2

Zimbru – Fenerbahče 0:4 (0:0), prvi meč 0:5