
De Klassieker - ljuti rivalitet koji potpuno razumeju samo Holanđani
Vreme čitanja: 4min | ned. 14.12.25. | 10:17
Najveći spektakl koji može da nam ponudi Eredivizija, okršaj između Ajaksa i Fajenorda, na programu je ove nedelje od 14.30 časova
Razlike između Amsterdama i Roterdama su ogromne, rivalitet je veliki. Zato, svaki put kada se sastanu fudbalski predstavnici ovih gradova, Ajaks i Fajenord, na terenu i oko njega bude puno vatre. Biće tako i ove nedelje od 14.30 časova, za kada je u Amsterdamu zakazan 208. De Klasiker. U okviru 16. kola Eredivizije.
Nema veze što u ovom trenutku to nije derbi koji će nešto mnogo da odlučuje, jer tek smo na polovini prvenstva. Interesovanje za meč je ogromno, u Holandiji se danima piše o ovoj utakmici, a koliko je svima važno da njihov voljeni tim pobedi najbolje pokazuje to što su Fajenordovi navijači bili u subotu na treningu i bakljadom i vatrometom ispratili izabranike Robina van Persija u Amsterdam.
Izabrane vesti
Za prosečnog holandskog navijača, ovo je više od utakmice...
Za obe ekipe je svakako ovo lepa prilika da se pobedom poveća elan i sa dodatnim vetrom u jedrima krene u drugu polovinu sezone. Uostalom, deluje da će se baš ova dva tima boriti za drugo mesto na tabeli i plasman u Ligu šampiona.
Fajenord je tu u prednosti, ima šest bodova više. Dugo se “klao” sa PSV-om za vrh, ali veliki broj povreda u novembru su doneli slabiju formu i seriju poraza. Sada je PSV na +9, uz odigran meč više.
Naravno, Ajaksovi fudbaleri bi voleli da jednim udarcem ubiju dve muve, da se pobedom priključe samom vrhu, ali i da u Roterdamu unište nadu da se može do trona. O značaju ovog derbija za holandske medije je pisao i nekadašnji fudbaler, a kasnije i pomoćni trener Ajaksa Hedviges Maduro (40), koji je poslednji angažman imao prošle godine na klupi Almere Sitija.
“Čak i u mlađim kategorijama Klasiker je bio poseban, pogotovo zato što su se uglavnom za trofeje borili Ajaks i Fajenord. Čitava priprema je bila drugačija. Kada bismo išli u Roterdam, nismo mogli klupskim autobusom već nekim neutralnim. I našim roditeljima je bilo zabranjeno da idu”, rekao je Maduro, koji se prisetio posebno jednog derbija omladinaca kada su tokom utakmice navijači napali Robina van Persija.
Sadašnji trener Fajenorda je izvukao deblji kraj, dobio je batine.
“Uvek je sumorno, stalno viču na vas i vređaju vas. Međutim, tada je stvarno sve otišlo predaleko. To nije smelo da se desi”.
14.30: (3,15) Ajaks (3,50) Fajenord (2,20)
Međutim, to je uobičajan folklor Klasikera, nešto na šta inostrani fudbaleri možda nisu navikli. Po Madurovom mišljenju, treneri moraju posebno da pripremaju strance za derbi.
“Frančesko Farioli je prošle godine uradio sjajnu stvar. Odveo je igrače u muzej i objasnio im šta Ajaks znači navijačima. To je nešto što treba uvek da se uradi. Samo kada sami iskusite derbi možete zaista da ga razumete. Morate da razumete šta ljudi osećaju, koliko im je ovaj klub važan. Meč Ajaks-Fejnord je stvar kulture. Neophodno je da znate razlike između Amsterdama i Roterdama, njihovu istoriju, da biste sve potpuno shvatili”, zaključio je Maduro.
Koliko je teško igrati Klasiker uverio se već japanski reprezentativac Ajase Ueda. On je od leta 2023. godine fudbaler Fajenorda, trenutno je sa 18 golova na 15 prvenstvenih mečeva najbolji strelac crveno-belih, ali još uvek nijednom nije uspeo da zatrese mrežu Ajaksa. I ne samo njega, 27-godišnji Japanac još nije pogađao ni u preostala dva derbija, protiv PSV-a i AZ Alkmara.
Ako danas prekine crnu seriju, Ueda bi mogao da postavi jedan zanimljiv rekord. Naime, punih 25 godina se nije desilo da neki fudbaler u Erediviziji posle 16 utakmica postigne 19 ili više pogodaka. Poslednji je to uradio Rud van Nisterloj u sezoni 1999/2000. To dovoljno pokazuje u kakvoj je formi nekadašnji centarfor Kašime Antlersa i Serkl Briža.
Ovog popodneva na “Johan Krojf areni” neće biti popunjeno svih 55.865 mesta. Jedan deo stadiona je zatvoren, Ajaks je kažnjen zbog nereda koji su njegovi navijači nedavno napravili na meču sa Groningenom. Naime, tada su dva puta tokom utakmice ispaljivali vatromet ka terenu i igračima, zbog čega je FS Holandije zaključao deo tribina za De Klasiker.
Barem nije čitav stadion, kao 2023. godine, kada je Fajenord pred praznim tribinama pobedio sa 4:0. Tada su doduše Ajaksovi navijači prvobitno prekinuli derbi, utakmica je odložena, pa se potom nastavila koji dan kasnije na sablasno praznom stadionu u Amsterdamu.
Te sezone, samo u aprilu 2024. godine, Fajenord je zabeležio i jednu od najubedljivijih pobeda u istoriji Klasikera. U Roterdamu je trijumfovao sa nestvarnih 6:0. Ipak, Ajaks je uspeo da se osveti prošle sezone, oba puta je bio bolji, kao gost sa 2:0, pa potom i kod kuće sa 2:1.
⚽⚽⚽
⚽⚽⚽
EREDIVIZIJA – 16. KOLO
Petak
Telstar - NEC 2:2 (1:1)
/Hardeveld 21, 61 - Linsen 42, Šiogaji 77/
Groningen - Volendam 3:0 (1:0)
/Resink 38, 89pen, Vilijumson 74/
PSV - Herakles 4:3 (2:1)
/Pepi 20pen, Saibari 32pen, Verman 70, Til 81 - Hornkamp 45+6pen, 73, Kulenović 60/
Zvole – Fortuna 1:0 (1:0)
/Kostons 6/
Nedelja
12.15: (3,10) Sparta (3,50) Herenven (2,25)
14.30: (1,38) Tvente (5,00) Go Ahed Igls (8,00)
14.30: (3,15) Ajaks (3,50) Fajenord (2,20)
16.45: (2,80) NAC Breda (3,40) Utreht (2,50)
***kvote su podložne promenama





.jpg.webp)







.jpg.webp)
