Fudbaleri Dinama (Reuters)

Dinamo se patio, pa rafalom po Balkaniju izborio proleće u Evropi

Vreme čitanja: 3min | čet. 14.12.23. | 22:58

Makabi Tel Aviv i Briž prvim mestima u grupi izborili direktan plasman u osminu finala

Problematična sezona zagrebačkog Dinama u Evropi se ipak nastavlja. Nisu uspeli da uđu u Ligu šampiona, nisu ni u Ligu Evrope, ali su Modri u Ligi konferencije ipak obezbedili prolaz dalje. Makar do plej-ofa za osminu finala.

Drugo mesto u grupi su osvojili u direktnom okršaju sa Balkanijem iz Suve Reke koje su posle sat vremena mučenja izrešetali u Maksimiru i slavili 3:0.

Mučenje je najbolja reč da se opiše ono što je za sat vremena igre pružio Dinamo. Imali su loptu i inicijativu ali ne i prave šanse protiv defanzivno orijentisanih gostiju. Ulazak Bulata umesto Baturine na poluvremenu je pokrenuo Dinamo. Počele su da se nižu šanse i gostujuća odbrana je bila na konopcima... Konačno, u 69. minutu Perić je posle kornera otvorio seriju, a nastavio ju je Bruno Petković sa dva gola za pet minuta i sve je bilo rešeno.

U ostalim grupama nije bilo mnogo neizvesnosti. Briž je u direktnom duelu sa Bodeom slavio 3:1 i osvojio prvi mesto u grupi što znači i osminu finala. Golčinom Antonija Nuse u 25. minutu, Belgijanci su poveli ali je iskusni Peljegrino izjednačio na početku drugog poluvremena. Ipak, veliko Brižovo pojačanje Tijago je nastavio sa dobrim izdanjima u Evropi, pogodio u 58. minutu da bi Mehele u finišu meča rešio sve dileme.

Za prvo mesto i osminu finala su igrali Makabi Tel Aviv i Gent a Izraelci su na krilima prve zvezde Erana Zahavija slavili ubedjjivih 3:1. Nekadašnji napadač PSV Ajndhovena je postigao nova dva gola i završio grupnu fazu kao najbolji strelac takmičenja.

Prvi u grupi je i Lil koji je rutinski svaladao Ki Klaksvik 3:0, a ni to mu na kraju nije bilo potrebno jer je Slovan kod kuće poražen od slovenačke Olimpije 1:2. Bilo je 1:1 kada se desio kljulčni trenutak meča. Milan Borjan je dobio crveni karton, a nekoliko minuta kasnije je Pedro drugim golom na meču doneo pobedu Slovencima. Bivši golman Crvene zvezde će tako biti suspendovan za meč plej-ofa za osminu finala...