Pogodak Harija Kejna sa bele tačke (© AFP)

Košmar Totenhema u Bugarskoj: Dva crvena, penal i spas u poslednji čas (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | čet. 17.09.20. | 20:11

Mamadu Mbođ strelac za Nefči, prošli Galatasaraj i Glazgov Rendžers

Umalo da se finalista Lige šampiona od prošle godine obruka u Plovdivu! Ljuljao se Totenhem kao list na vetru, pretio mu je pad, sunovrat sezone pre nego što je čestito i počela, da bi se na volšeban način izvukao i preko Lokomotive nekako pregrmeo drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope – 2:1.

Drhtao je Žoze Murinjo kao retko kad u bliskoj prošlosti, pošto su Bugari u 77. minutu poveli posle kornera i spretne reakcije Georgije Minčeva na drugoj stativi, ali su nekim čudom Englezi našli način da prevare ambicioznog domaćina i u finišu se iskobeljaju iz čeljusti senzacije.

Ruku na srce, fudbaleri Lokomotive su im sami pomogli. Kao da su se uplašili velikog trijumfa, sve što su dobro radili tri četvrtine utakmice prosuli su u poslednjih 15-minuta. Najpre je Brisent Karagern zaradio druži žuti karton i ostavio domaćina sa deset igrača, a već u narednom napadu Totenhema Dinis Almeida igrao rukom na gol-liniji identično kao Luis Suarez pre deset godina u Južnoj Africi i od 1:0 za Bugare sve se odjednom pretvorilo u propast.

Hari Kejn je realizovao jedanaesterac u 80, a rezervista Tangi Endombele pet minuta kasnije, na ubacivanje još jednog igrača s klupe, Lukasa Moure, doneo premijerligašu prolaz u narednu fazu takmičenja i okršaj sa Škendijom, pošto je predstavnik Makedonije slavio u Rumuniji.

Koliko je Totenhem ozbiljno shvatio gostovanje u komšiluku pokazuje sastav ekipe, Murinjo je od prvog minuta poslao na teren Lorisa, Lo Slesa, Sona, Kejna i Bergvajna, nad Holanđaninom je napravljen faul u prvom delu koji sudije nisu okarakterisale kao penal, ali je sve došlo na svoje tek u finišu.

Za razliku od Seltika koji je pre nekoliko godina eliminisan od predstavnika Gibraltara, Glazgov Rendžers je demonstrirao silu u okršaju sa fudbalskim liliputancima. Izabranici Stivena Džerarda lako su izašli na kraj sa Linkolnom i „petardom“ obezbedili plasman u treću eliminacionu rundu – 5:0.

Iako je Džerard promešao karte, škotski gigant je pokazao razliku u klasi i zakazao duel sa holandskim Viljemom. Mada su iskusni špic Džermejn Defo i najbolji igrač tim, Alfredo Morelos počeli meč na klupi, obojica su se upisala u listu strelaca – Kolumbijac čak dvaput – čime su pozlatili trijumf najavljen pogocima desnog beka Tavernija i štopera Goldsona.

Značajno je menjao i Fatih Terim, ostavio na klupi Falkaa, Turana, Fegulija i Donka, ali je Galatasaraj opravao ulogu favorita u Bakuu i preko Nefičija se plasirao u narednu rundu takmičenja (3:1). Prva tri gola u Azerbejdžanu postignuta su glavom, strelci za turskog velikana bili su Mbaje Dijan (dva) i Kristijan Lijandama, dok je strelac za Nefči bio Mamadu Mbođ. Nekadašnji centralni defanzivac Crvene zvezde fino je reagovao na centaršut Emina Mahmudova i pogodio dalji ugao, ali je samo dva minuta kasnije gost vratio vođstvo i povećao ga do kraja. Svih 90 minuta za crno-bele iz Nefčija, u paru sa Mbođom, odigrao je nekadašnji štoper Partizana, Vojislav Stanković.

Galata će u narednoj rundi dočekati splitski Hajduk.