Fudbaleri Ki Klaksvika (AFP)

LK: Istorija se piše na Farskim Ostrvima, Fenerbahče zabeležio 18. uzastopnu pobedu

Vreme čitanja: 4min | čet. 26.10.23. | 20:45

Debakl slovenačkog šampiona, gol Čavrića u Lilu nedovoljan da se izbegne poraz

Letos se Evropa iščuđavala dok je maleni Ki Klaksvik sa Farskih Ostrva pravio čuda u kvalifikacijama za Ligu šampiona eliminisavši mađarske i švedske prvake Ferencvaroš i Heken. Ispisao je istoriju plasmanom u grupnu fazu Lige konferencija ali tu se nije zaustavio.

Tamo je prvi gol za farski klupski fudbal u evrokupovima dao Srbin Deni Pavlović ali ih je u istom meču srušio Srbin Aleksandar Čavrić. Ipak, već u sledećem kolu su Farani na svom terenu napravili novi podvig remijem protiv Lila da bi večeras ostvarili i najveću pobedu u istoriji tamošnjeg fudbala. Ki Klaksvik je deklasirao ljubljansku Olimpiju 3:0 i istakao kandidaturu čak i za prolaz grupe.

Olimpija je nastavila da krčmi klupski i nacionalni fudbalski ugled. Letos su izbacili Ludogorec ali su onda usledile eliminacije od Galatasaraja, Karabaga, porazi od Lila i Slovana i sada debakl na Farskim Ostrvima. Ni novi trener Zoran Zeljković nije pomogao Zmajčekima sa izađu iz krize. Šuplju odbranu Olimpije je načeo Joensen posle pola sata igre, a u nokdaun ju je bacio Kletskard koji se prošetao kroz kazneni prostor gostiju u finišu poluvremena. Sve je rešio gol Andreasen posle kornera na početku drugog dela igre...

Ki Klaksvik sa četiri boda ima čemu da se nada uoči druge polovine grupne faze, Olimpija je bez boda i praktično elminisana. Senzacionalna sezona Denija Pavlovića i drugova...

Na ruku im je išao i rezultat iz Lila gde je Slovan dugo vodio ali su Francuzi preokrenuli i slavili 2:1. Aleksandar Čavrić je u 23. minutu krunisao sjajnu kontru Slovaka i doneo im vođstvo koje su čuvali do do 68. minuta. Neposredno pre toga je Lilov trener napravio trostruku izmenu, a junak je bio iskusni Remi Kabela. Prvo je namestio gol Jazidžiju, a potom doneo pobedu pogtokom u 82. minutu. Lil je preuzeo čelo tabele.

A kaznena ekspedicija Fenerbahčea nastavlja da seje strah! Otkako su poraženi letos u prijateljskom meču protiv Crvene zvezde, popularni Kanarinci su nanizali čak 19 pobeda od čega 18 u prvenstvenim i evropskim utakmicama. Perfektan niz i novu evropsku pobedu su nastavili protiv Ludogoreca (2:1) koji ni sa novim trenerom nije zaustavio posrnuće.

Ismail Kartal ne spušta gas, opet je izveo skoro najjači tim sa Tadićem, Fredom, Kentom i ostalim velikim pojačanjima i praktično obezbedio evropsko proleće. Batšuaji je u finišu poluvremena na dodavanje Freda načeo goste, a Zajc na početku drugog poluvremena duplirao prednost i sve rešio. Iako su Bugari smanjili rezultat, Zajc je u finišu drugim golom pečatirao pobedu.

Aston Vila je napokon potvrdila status možda i prvog favorita takmičenja. Nakon slabih izdanja protiv Legije i Zrinjskog večeras je deklasirala AZ u Alkmaru 4:1 i preuzela čelo tabele. Za dvadesetak minuta igre su Bejli i Tilemans utabali put ka trijumfu, a cementirali su ga Votkins i Mekgin.

Ubedljiv je bio i Gent protiv islandskog Brejbadlika. Sa četiri gola u prvom poluvremenu je ekspresno rešio pitanje pobednika i trijumfovao 5:0 na kraju. Bodove belgijskom fudbalu je očekivano doneo i Briž koji je u gostima savladao švajcarski Lugano 3:1 i preuzeo prvo mesto od njega.