(©Reuters)

Teror koji traje sedam godina: Bajern i dalje penicilin za Barsu (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | uto. 13.09.22. | 22:51

Katalonci bili bolji u prvom delu, pa kažnjeni za promašaje u drugom – 2:0

Davno je bila 2015. godina. Kada su dres Barselone nosili Mesi, Nejmar, Suarez. I kada su u polufinalu Lige šampiona razbili Bajern sa 3:0. Od tada – potop.

Od tada je Barselona dežurna, omiljena Bajernova mušterija. Sedma godina kako traje teror. Petu utakmicu zaredom. Čak i onda kada deluje da su Katalonci bolji na terenu, da su bliži pobedi, kao što je to bilo 45 minuta večeras, mašina iz Bavarske za njih ostaje nedodirljiva – 2:0.

Bajern je penicilin za Barselonu. Kriptonit. Strah i trepet. Petu uzastopnu utakmicu u Ligi šampiona je dobio. Čak i sada kada im je „dao“ centarfora fore – Levandovskog - ništa novo na Alijanc areni.

Bajernu je bilo dovoljno desetak minuta. Od starta drugog poluvremena, munjevitom ofanzivom je došao do kapitalnih dva gola prednosti. I uzalud se Barsa posle toga oporavila, nastavila da napada, imala stoodstotnu šansu preko Pedrija, koji je umesto mreže pogodio stativu. Kao da se neki kompleks uvukao u tim sa Nou Kampa, prosto Bajerna neće pa neće.

Nakon poslednje tri sezone, koliko god da se pojačala ovog leta, Barselona je čekala pravi, veliki izazov da testira i sebe i da pokaže svetu za šta je sve spremna. A, nema bolje prilike za to od Minhena, Alijanc arene.

Sjajno je igrala Barselona od početka utakmice. Igrala je drugačije nego u doba dok je Ćavi bio njen dirigent na sredini terena. Sada njegov tim igra brže, mnogo više koristi tranziciju i direktne lopte. Ne davi se posedom.

Blistali su u centrali golobradi Pedri i Gavi, a jedini koji je ove večeri omanuo, kao da je to namerno hteo, bio je Levandovski, koji je promašivao ono što u dresu Bajerna nije. Možda mu je radila podsvest, možda mu se steglo srce u odlučujućim momentima, da ne pokvari uspomenu Bavarcima na njega. Tek dve kolosalne šanse promašio je Poljak u prvom delu, najbolju u 18. minutu kada je bio sam ispred Nojera, na briljantan pas Pedrija, a loptu poslao preko prečke.

Pedri je, inače, prvi zapretio na utakmici, u 9. minutu, a njegov pokušaj je Nojer zaustavio nogom. Brljala je odbrana Bajerna, pomalo nenaviknuta na tako visok presing kakav je Barsa povremeno igrala, pa se Upamekanu iskrala greška ispred svog gola, koju pukom srećom po Bajern nisu Katalonci krunisali golom.

Nije ni Bajern igrao jalovo, ali nije imao toliko šansi, niti toliko ubedljivih kao gosti. Dobru priliku je imao Mazraui, koju je Ter Štegen skinuo nogom, dok su se pet minuta pre poluvremena Miler i Mane sudarili na petercu Barselone grabeći se za loptu.

Po jedan dobar pokušaj sa distance su razmenila dva tima na startu drugog dela, a onda – prevaga. Korner za Nemce i bek Lukasa Ernandeza, koji se neometan uvukao u krilo Ter Štegenu i matirao ga glavom. Svi su u odbrani Barse podbacili, uključujući i golmana koji ne sme iz takve blizine da primi gol iz prekida.

Nisu stigli Katalonci da se oporave od šoka, a dotukao ih je Sane. Gol kakav je znak raspoznavanja Bajerna godinama unazad. Lopta leti brzinom zvuka, a igrači jednako hitronogi za njom. Musijala je gurnuo Saneu, koji je projurio kroz srce odbrane gostiju kao da tu nikog nije bilo – 2:0. Kraj.

Probudila se kasnije Barselona, imala je ogromnu šansu Pedrija posle fenomenalne akcije, ali je stativa sprečila goste da se vrate u igru. Levandovski u drugih 45 minuta nevidljiv. Večeras najveće razočaranje.

Moraće sve mnogo bolje na Nou Kampu ako Barselona želi da razbije kompleks od Bajerna. I biće joj potrebna obilata pomoć Levandovskog. Valjda u Španiji neće imati od koga da se „stidi“...