Harison Barns i Nikola Jokić (©Reuters)

Barns ukrao pobedu maestralnom Jokiću (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | čet. 24.12.20. | 07:00

Nije 42. tripl-dabl srpskog centra bio dovoljan za trijumf Denvera na otvaranju sezone

Kao da je počeo plej-of, a ne regularni deo sezone u NBA ligi. Veliki broj utakmica već drugog dana najjačeg košarkaškog takmičenja odigran je na jednu loptu. Tako je bilo i u Pepsi centru u Koloradu, domu Denver Nagetsa. Nikola Jokić i drugovi su kao veliki favorit dočekali Sakramento Kingse, ali se Kraljevi kući vraćaju sa celim plenom. Do njega su došli tek posle produžetka, pogotkom Badija Hilda sa zvukom sirene - 122:124 (31:25, 29:28, 24:36, 28:23, 10:12).

Dobra prva četvrtina Nagetsa, polako su gradili prednost i na prvu pauzu otišli sa šest poena viška. Nije Sakramento domaćinu dozvoljavao da se odlepi, ali je prednost ipak ostajala na strani ekipe Majka Melouna. Sa prednošću od sedam poena dočekali su drugo poluvreme, da bi sredinom treće deonice Sakramento stigao do preokreta. Odličan period za pulene Luka Voltona, pa su pred poslednjih 12 minuta stekli pet poena prednosti. Blistao je Nikola Jokić tokom čitavog susreta (tri četvrtine su mu bile potrebne za tripl-dabl) ali je kao po običaju najsjajnije zablistao kada je to bilo najpotrebnije. Vukao je Denver u poslednjoj četvrtini, posle njegovih poena sa linije penala konačno su stigli do preokreta. Uzvratili su Kingsi preko Foksa i Barnsa, ali je Jokić sa linije penala dobio šansu da poravna rezultat i meč odvede u produžetak. Nije srpskom centru zadrhtala ruka. Ipak 48 minuta košarke nije bilo dovoljno da se odluči pobednik u Pepsi centru, imao je Denver napad za pobedu, ali je sudija svirao faul popularnom Džokeru zbog kretanja u bloku. Sumnjiva odluka, koja je meč odvela u produžetak.

Igralo se koš za koš u dodatnih pet minuta, a nakon poena Jokića na ulasku u poslednji minut za +4 stekao se utisak da bi pobeda mogla da ostane u Koloradu. Harison Barns i Badi Hild su imali drugačije planove. Krilni centar je sa četiri vezana poena poravnao rezultat, a onda je u poslednjim sekundama iščačkao loptu iz Jokićevih ruku i pokrenuo kontru. Umalo da se obruka u finišu, promašio je zakucavanje, ali je na njegovu sreću Hild pokupio odbitak i za svukom sirene pogodio za pobedu sastava iz Kalifornije.

Sve je radio Jokić na startu nove sezone, videlo se da se uželeo košarke i da je u prethodnih dva meseca uspeo da napuni baterije. Delio je asistencije, dominirao pod obručima, ali Sakramento jednostavno nije odustajao. Čini se da je odbrana Denvera zakazala večeras. Tokom pauze između dve sezone su ostali bez bitnih defanzivaca u Toriju Kregu i Džeramiju Grentu, njihov izostanak se sada jasno primećuje. Na kraju moćan tripl-dabl srpskog reprezentativca (29 poena, 15 skokova i 14 asistencija) nije bio dovoljan za trijumfalan početak sezone, njegov "partner u zločinu" Džamal Marej je podbacio sa samo devet poena. Imao je dobru podršku u Majklu Porter Džunioru (24 poena), Milsap i Barton su dodali po 16 poena, ali pobedu piši Kingsi. Badi Hild najefikasniji u pobedničkom sastavu sa 22 poena, po 21 su dodali Barns i Foks. Svoj posao je dobro obavio i Nemanja Bjelica, 10 poena, četiri skoka i dve asistencije sa klupe, proveo je 15 minuta na terenu.

Juta je upisala dominantan trijumf protiv Portlanda na gostovanju - 100:120 (25:32, 19:33, 24:29, 32:26). Trejl Blejzersi su dobro otvorili meč, ali kada je sastav iz Solt Lejk Sitija stigao do prednosti sredinom prvog kvartala, nije je ispuštao do kraja. Prednost je rasla iz minuta u minut, domaćin je tek u finišu uspeo da izbegne totalnu blamažu. Po 20 poena su za pobedničku ekipu ubacili Rudi Gober (17 skokova) i Donovan Mičel, 18 je dodao Majkl Konli, dok je 15 ubacio Bojan Bogdanović. U poraženom sastavu 23 poena Mekoluma, 15 je sa klupe dodao Melo Entoni.

Luka Dončić nije mogao sam. Finiks Sansi su na otvaranju sezone savladali Dalas Maverikse - 106:102 (23:22, 30:23, 24:26, 29:31). Interesantan meč u Arizoni, Sansi su većim delom susreta bili u prednosti, ali im Dončić i drugovi nisu dozvoljavali da se odlepe. Kada se u finišu stekao utisak da Mavsi nemaju snage, Branson je zaigra sjajno i povukao Dalas ka izjednačenju. Drama do poslednjih trenutaka, ali su Sansi uspeli zahvaljujući poenima Krisa Pola i Devina Bukera da se odlepe, na kraju i da slave. Buker je sa 22 poena bio i najefikasniji kod domaćina, 18 poena dodao je Bridžis. Pol je imao slabe brojke na debiju (osam poena, pet asistencija), ali je u finišu pokazao zbog čega je doveden, pogađao je kada je bilo najpotrebnije i tako priveo utakmicu kraju. Dončić je bio usamljen na drugoj strani, 32 poena, osam skokova i pet asistencija, po 12 poena ubacili su Tim Hardavej Džunior, Džoš Ričardson i Džejlen Branson. U ekipi Finiksa minute nije dobio Dario Šarić, dok je sa druge strane na klupi ostao reprezentativac Srbije Boban Marjanović.