Džoš Hart slavi koš za pobedu (©AFP)

Bulsi uzvratili Torontu uz novi dabl-dabl Vučevića, Hart uz zvuk sirene ugasio vrelinu Majamija

Vreme čitanja: 4min | uto. 08.11.22. | 05:40

Tejtum sa penala overio pobedu na teškom gostovanju Memfisu

Dan pošto je Toronto na svom terenu dobio Čikago (113:104) Bulsi su uzvratili udarac. U mini seriji dva bivša NBA šampiona, Bikovi su kod kuće uspeli da se revanširaju i rezultatom 111:97 stignu do šeste recke u sezoni.

Znali su Bulsi odmah posle meča u Kanadi da moraju da promene defanzivni pristup i budu mnogo agresivniji ako žele pobedu, ali i dobiju nešto novo u napadu. To se i dogodilo. Bez obzira na to što je napadački učinak Demara Derozana bio zanemarljiv, Čikago je slavio uz eksploziju Zeka Lavina! Vrsni atleta odigrao je svoju prvu 30+ partiju u sezoni i tako nadomestio to što zbog povrede kolena nije igrao prvi susret ovih timova u Torontu. Njegov doprinos u oba smera velikim delom uticao je da gosti ne budu konkurentni više od četvrtine i po. Odnosno, da u celom drugom poluvremenu ne spuste minus ispod dvocifrene granice.

Upravo je Lavin ubacio prvih devet poena Čikaga na otvaranju poslednje deonice, pre nego što je skrivio peti faul. U tom momentu njegov tim imao je komotnih +15 i nije delovalo da Reptorsi mogu ozbiljnije da namuče domaćina.

Još jednu odličnu utakmicu, sada već tradicionalno odigrao je Nikola Vučević. Novi dabl-dabl crnogorskog asa sa 15 poena i 13 skokova učinio je pobedu Čikaga još ubedljivijom, dok je Torontov Fred Vanvlit bio drugi strelac utakmice sa 27 poena. Derozan je u prvom poluvremenu ispalio samo tri lopte, a prve poene ubacio je na nešto manje od tri minuta do kraja tog dela susreta. Meč je završio sa devet poena, čime je izjednačio lični ovosezonski minimum.

Važne uloge imale su rezerve Bulsa. Goran Dragić i Džavonte Grin ubacili su 15 od uvodnih 30 poena ekipe, što je doprinelo da se brzo nadoknadi deficit od devet poena. Kasnije je sve išlo na vodenicu domaćina.

Majami je uspeo da prokocka 15 poena razlike iz treće deonice i +10 (96:86) iz kasne faze susreta sa Portlandom koji je na kraju slavio sa 110:107 (28:28, 25:32, 20:21, 37:26).

Poslednji ekser zakucao je Džoš Hart trojkom uz zvuk sirene! Portland je odigrao dominantno u završnih pet i po minuta u kojim je domaćinu dopustio samo devet poena, a ubacio čak 24! Sve je krenulo od trojke Nazira Litla, da bi serijom odličnih poteza i pre svega savršenom odbranom Majami bio potpuno zaustavljen. Ključna slobodna bacanja na 8,5 sekundi do kraja ubacio je prvi strelac utakmice Anferni Simons za 107:104, da bi Maks Strus pogodio trojku kojom je poravnao rezultat. Uz 6,2 sekunde do kraja, Džoš Hart preuzeo je odgovornost i spakovao najvažniji šut na utakmici, na asistenciju Demijana Lilarda.

Simons je pobedi doprineo sa 25 poena (9/20 iz igre, 4/12 za tri), Džerami Grent je ubacio 23, a Lilard 19 poena. Kod Majamija po 16 poena imali su Bem Adebajo, Džimi Batler i Maks Strus. Kajl Lauri dodao je poen manje. Nikola Jović je meč pogledao sa klupe za rezerve.

Boston se častio u Memfisu pobedom nad Grizlisima rezultatom 109:106 (28:34, 37:20, 19:31, 25:21). Haotičnu utakmicu odigrali su Seltiksi, ali su na kraju dobro naplatili kvalitetniju igru u dužem razdoblju. Svakako dužem od protivnika…

Čovek utakmice bio je Džejson Tejtum sa dva uspešna slobodna bacanja na 2,2 sekunde pre isteka vremena. Prethodno je Dezmond Bejn ubacio trojku za minus jedan (106:107), ali je onda Tejtum ostao hladnokrvan i rešio meč.

Tejtum je pored dva ključna penala bio i prvi strelac utakmice sa 39 poena (12/25 iz igre, 3/11 za tri). Dža Morant je odgovorio sa 30 poena (10/24 iz igre, 5/12 za tri), te devet asistencija i osam skokova. No, gosti su imali više raspoloženih pojedinaca. Džejlen Braun dodao je 21, a Al Horford 15 poena, koliko je imao i Markus Smart uz 12 završnih dodavanja.

Memfis je posle tri vezane pobede doživeo poraz, dok je Boston nanizao i treću recku za skor 7-3.