Košarkaši Partizan Mozzart Bet (©Star Sport)

Dete moje drago, odavno nisam bio gore

Vreme čitanja: 5min | uto. 06.02.24. | 08:47

Šta se dešava sa crno-belima i gde se izgubio osećaj za rutinu?

Hodnik Beogradske arene, nedugo pošto se završila utakmica Partizan Mozzart Beta i Splita. Željko Obradović ide u svlačionicu posle obraćanja novinarima i neko dete ga pita:

"Željko, kako ste?", na šta devetostruki šampion Evrope odgovara:

"Dete moje drago, odavno nisam bio gore".

Na konferenciji pre toga Željko Obradović je javno rekao sledeće...

"Prva stvar koju treba da uradim je da se izvinim ljudima koji su došli da ovo gledaju i videli su neverovatno loše izdanje Partizana. Kada ekipa izgleda ovako kako izgleda, onda trener treba da se zapita o čemu se radi i da preuzme odgovornost. Ja ću je kao i uvek preuzeti... Još jednom, izvinjenje navijačima Partizana što su imali priliku da gledaju ovakvo izdanje tima. Osećam veliku bruku i sramotu".

Jedan od zamenika kapitena Danilo Anđušić imao je da kaže samo jedno - sramota.

"Ne kažem ovo u smislu da potcenjujem Split, jer je odigrao jako dobar meč, pogodili su dosta šuteva što je rezultiralo ovakvim rezultatom na kraju. Naša igra, generalno ono što smo večeras pokazali, nije nivo na kojem želimo da budemo. Da se svi zapitamo gde smo i šta smo, da što pre izađemo iz ove krize".

Ukratko, ovo je bio najlošiji Partizan otkako se Željko Obradović vratio u Humsku. Bilo je rezultatski težih poraza, izgubljenih trofeja i lošijih utakmica, ali teško da je tim koji nosi oreol aktuelnog šampiona Jadranske lige i imao je Fajnal for na tacni doživeo sveukupno teži slom nego u jučerašnjem festivalu mučenja. Zvižduci sa kraja utakmice odjek su igre Partizan Mozzart Beta, a aplauzi košarkašima Splita najlepši poklon za tim daleko skromnijeg kvaliteta od učesnika Evrolige.

Rezultat je najmanje bitan, suština je ono što se videlo golim okom. Izdanje Obradovićevih igrača najlakše može da se opiše kroz onu sekvencu iz 33. minuta utakmice, kada se posle četiri ofanzivna skoka ređaju promašaji... Samodestrukcija.

Neko je Partizanu uzeo dušu. I osećaj za rutinu. Svi se pitaju isto: kako je došao do toga da se najtrofejniji evropski stručnjak svih vremena oseća tako da mu "odavno nije bilo gore"? Kako je ekipa sa 15 košarkaša dozvolila da bez Kevina Pantera i Pi Džej Doužera izgleda kao grupa građana? Zašto rezerve ne grizu, ima li među nosiocima nedostojnih tog zvanja i da li su uloge zapravo dobro podeljene?

Umor kao klasičan izgovor isključio je Danilo Anđušić. Split jeste bio bolji, ali istini za volju, Partizan nije ličio na evroligaša, na branioca krune.

Klub iz Humske je posle najbolje sezone nakon čuvene 2010. trebalo da uhvati zalet ka potpunoj stabilizaciji rezultata. Umesto toga, sa ove distance izgleda kao da je rezultat došao pre no što je trebalo. Prošlogodišnji uspeh podigao je očekivanja navijača i javnosti toliko da ovaj sastav Partizana možda i ne može da ih isprati. Reći će svako da se crta podvlači na kraju sezone, ali posle šestog poraza u regionalnom takmičenju, što je ekvivalent broju izgubljenih mečeva za 52 ligaške utakmice - bez doigravanja - Partizan Mozzart Bet ide protiv sebe i standarda, postavljenih ciljeva i želja armije navijača. Kao da polako zaboravlja kako se pobeđuje rutinski, pa čak i kada nije dobar dan, a to bi moglo baš skupo da košta...

Prvo mesto u Jadranskoj ligi sada više nije tema, jer je i druga pozicija upitna posle jučerašnjih rezultata. Budućnost ima pobedu više i dočekuje crno-bele krajem marta ili početkom aprila, a u Beograd dolazi i "kriptonit" Cedevita Olimpija. Ni u Evroligi stanje nije bolje i to je već poznato... U poslednjih deset kola Partizan Mozzart Bet dobio je samo Asvel, Žalgiris i Makabi, sve u Areni. Prvi put posle više od dva meseca nije među deset najboljih, a sredinom decembra je uhvatio uzlaznu putanju koja ga je dovela do četvrte pozicije.

Partizan Mozzart Bet doveo je sebe u situaciju da mu je postala svakodnevnica da protivniku dozvoli da napravi ozbiljnu razliku i tek posle reakcijom traži preokret. Partizan sve više izgleda kao stari "dizelaš", kome treba vremena da se zagreje da bi krenuo i počeo da pruža igre dostojne realnog individualnog kvaliteta. Individualnog, ne timskog, jer je toga sve manje na Partizanovim utakmicama... I to se ponavlja kao loša matrica.

Samo u 2024. crno-beli su imali minus od po 21 poena u oba derbija, pa onih 0:16 protiv Ponosa Izraela i maksimalnih 13:37 u 12. minutu utakmice, pa 21:9 protiv Cibone, 4:15 protiv Žalgirisa, ranije zaostatke od 22 poena protiv Igokee ili 20 od Mege... Svaki navijač će vam reći da je bilo sjajno dok su se pobeđivali Fenerbahče, Panatinaikos, Armani, toliko pominjani Makabi... Sada, svaki poraz više boli, jer je kraj sezone blizu.

Kao što je imao devet pobeda zaredom u periodu od kraja novembra, do sredine decembra, tako niko ne kaže da Parni valjak neće izaći iz ove krize rezultata u završnici sezone. Problem je samo što će tada možda biti kasno.

PARTIZANOVE POBEDE I PORAZI POSLE VELIKIH MINUSA

2. februar 2024: Virtus Bolonja - Partizan Mozzart Bet 88:84 (56:44 u 26. minutu).

28. januar 2024: Crvena zvezda - Partizan Mozzart Bet 88:86 (46:25 u 17. minutu).

26. januar 2024: Partizan Mozzart Bet - Žalgiris 81:72 (4:15 u 4. minutu).

15. januar 2024: Cibona - Partizan Mozzart Bet 74:87 (21:9 u 7. minutu).

12. januar 2024: Partizan Mozzart Bet - Makabi Tel Aviv 88:79 (0:16 za pet minuta, 13:37 u 12. minutu).

4. januar: 2024: Crvena zvezda - Partizan Mozzart Bet 88:72 (44:23, u 17. minutu).

28. decembar 2023: Partizan Mozzart Bet - Virtus Bolonja 75:77 (10:21 u 9. minutu).

24. decembar 2023: Zadar - Partizan Mozzart Bet 84:68 (49:34 u 21. minutu).

16. decembar 2023: Partizan Mozzart Bet - Budućnost 96:83 (12:22 u 8. minutu).

7. decembar 2023: Partizan Mozzart Bet - Olimpija Milano 82:69 (45:60 u 26. minutu).

30. novembar 2023: Partizan Mozzart Bet - Panatinaikos 92:87 (63:73 u 36. minutu).

12. novembar 2023: Partizan Mozzart Bet - Igokea 89:91 (46:68 u 27. minutu).

9. novembar 2023: Partizan Mozzart Bet - Fenerbahče 85:84 (39:54 u 19. minutu).

30. oktobar 2023: Partizan Mozzart Bet - Crvena zvezda 98:87 (11:21 u 7. minutu).

23. oktobar 2023: Mega - Partizan Mozzart Bet 88:86 (52:32 u 23. minutu).

14. oktobar 2023: Partizan Mozzart Bet - Cibona 96:67 (18:33 u 13. minutu).

20. septembar 2023: Partizan Mozzart Bet - Studentski Centar 81:83 (29:40 u 16. minutu).