Košarkašice Francuske (©FIBA basketball)

Francuskinje pokvarile veliki povratak 41-godišnje Loren Džekson

Vreme čitanja: 2min | čet. 22.09.22. | 15:19

Vicešampionke Evrope i bronzane iz Tokija serijom 7:0 u finišu dobile Australiju

Posle prvog dana Svetskog kupa u Australiji za dame pobede u Grupi B imaju Kanada, Japan i Francuska.

Evropske vicešampionke i bronzane iz Tokija uspele su posle dosta muke da savladaju Australiju rezultatom 70:57 (18:17, 14:14, 20:16, 18:10) i tako pokvarile prvi meč jedne od najboljih australijskih košarkašica svih vremena Loren Džekson.

Veteranka se vratila u nacionalni tim posle 12 godina, odnosno šest pošto se zvanično penzionisala. Ipak, u aprilu je odlučila da ponovo uskoči u patike, ali se za to spremala još od oktobra 2021. Zaigrala je za Alberi, posle čega je stavljena i na konačni spisak reprezentacije Australije za planetarno takmičenje.

Za nju je sve ovo bilo jako emotivno, pogotovo jer je u Sidneju poslednji put igrala na Igrama 2000. Karijeru je prvobitno završila zbog hroničnih problema sa kolenom. U igru je ušla sredinom prve četvrtine i dobila stojeće ovacije publike. Prvi šut je promašila, ali je ubrzo pogodila trojku i to su joj bili jedini poeni na utakmici za deset minuta. Došla je tako do 600 poena na planetarnim takmičenjima i postala tek treća košarkašica kojoj je to uspelo.

Utakmicu je rešila serija 7:0 u samom finišu. Francuska je slavila posle odlične role Gabi Vilijams koja je ubacila 23 poena (3/5 za tri), uključujući i trojku koja je prelomila susret. Jedina dvocifrena uz nju bila je Marin Fotu sa sa 10 poena, uz šest asistencija, dok je Aleksija Šartero imala devet poena i sedam skokova. Australijske košarkašice šut uopšte nije služio, pošto su od 69 pokušaja iz igre pogodile samo 18 puta što je tek nešto više do 26 odsto. Za tri su pucale 5/23. Najefikasnija bila je Bek Alen sa 16 poena. Ujedno i jedina sa dvocifrenim učinkom.

U Grupi A Kina je pokazala da je u odnosu na Južnu Koreju daleko ispred posle trijumfa rezultatom 107:44 (27:11, 27:9, 26:12, 27:12). Li Meng i Jang Livej ubacili su po 14, dok je Han Su dodala 13 poena. Kineskinje su od starta bile dominantne, utakmicu su otvorile serijom 16:2 uz dobar balans odbrane i napada, pa je do poluvremena na semaforu stajalo 54:20. Kod Južne Koreje Đihjun Park skupila je 14 poena.