Džamal Mari (©AFP)

Mari i Porter uspeli, Denver uzeo pobedu u Los Anđelesu bez Jokića

Vreme čitanja: 4min | sub. 14.01.23. | 08:01

Srpski as odmarao zbog problema sa ručnim zglobom; Istorijsko veče Domantasa Sabonisa, Sparsi obeležili 50 godina postojanja sa stilom

Velika pobeda Denver Nagetsa! Peta u nizu, a još važnije - uspeli su da slave na teškom gostovanju Los Anđeles Klipersima bez pomoći Nikole Jokića. Najbolji igrač sveta propustio je duel zbog problema sa ručnim zglobom koji ga muči već neko vreme. S obzirom na to koliko su se proteklih godina mučili bez svog najboljeg igrača, ovo je zaista ozbiljna stvar za Nagetse koji su zadržali čelnu poziciju na tabeli Zapada - 115:103 (32:34, 25:24, 29:23, 29:22).

Da li su Nagetsi zaista spremni da naprave nešto veliko ove sezone pokazaće vreme. Ako Džamal Mari - iskrenuo zglob tokom meča, ali igrao do kraja - i pogotovo Majkl Porter Džunior ostanu zdravi, sa jezgrom koje čine još Nikola Jokić, Eron Gordon i Kentavijus Koldvel Poup, možda franšiza iz Kolorada konačno stigne do velikog finala NBA lige. Zasad imaju sve preduslove da ostvare takav uspeh, no daleko je kraj sezone, pre svega ligaškog dela...

Ekipa Majkla Melouna pokazala je značajan kvalitet, pre svega psihičku stabilnost kada se suočila Klipersima bez svog najboljeg igrača. Istina, ni domaćin nije mogao da računa na Pola Džordža, ali sa raspoloženim Kavajem Lenardom Klipersi su i dalje ozbiljna zverka.

Izuzetno tesna bila je utakmica dve i po četvrtine, nijednog trenutka razlika nije bila veća od sedam poena. Nagetse je u prvom delu najviše držao Porter sa 14 poena, uključujući i pogodak u samom finišu poluvremena kojim je zaostatak sveo na samo poen (58:57).

Verovatno ključnu razliku napravila je serija 9:0 sredinom treće četvrtine, kada su gosti preuzeli vođstvo i zadržali ga do poslednjeg zvuka sirene. Denver je na konto te prednosti izgradio pobedu dobrim angažovanjem na obe polovine terena i pobedu obezbedio sredinom poslednje deonice. Pravovremena krađa i trojka Brusa Brauna, praćeno dalekometnim hicem Erona Gordona uz slobodno bacanje Brauna učinili su da Nagetsi odu do prve dvocifrene prednosti i plusa od 12 poena koji Klipersi do kraja nisu uspeli da stignu. Denver je zadržao isti ritam do kraja i to je bilo dovoljno da se obezbedi peti trijumf u nizu.

Mari i Porter završili su meč sa po 17 ispaljenih lopti. Prvi je bio precizan osam puta, uključujući i 4/7 za tri, pa je bio prvi strelac ekipe sa 24 poena. Drugi je pogodio devet šuteva, uključujući i neke bitne poene u poslednjim minutima susreta za njegova 22 poena. Odbrana je ovog puta odradila najvažniji posao, jer je domaćin bio sveden na 24, 23 i 22 poena u završne tri četvrtine.

Najefikasniji igrač Klipersa bio je Lenard sa 24 poena (10/20 iz igre), uz osam skokova i četiri asistencije, baš kao i Mari. Norman Pauel je dodao 18, a Džon Vol 16 poena. Ivica Zubac je ostao skromnog učinka sa šest poena i sedam uhvaćenih lopti za 28 minuta. Nešto više od 16 minuta dobio je i Vlatko Čančar koji je na kraju imao pet poena i četiri skoka.

Istorijsko veče imao je Domantas Sabonis u novoj pobedi Sakramenta! Kingsi su bili bolji od Hjustona sa ubedljivih 139:114, a Litvanac je odigrao senzacionalnu utakmicu zaokruženu sa 19 poena, 16 asistencija i 15 skokova!

Ovim poduhvatom Sabonis je uradio ono što su kroz istoriju NBA lige uspela samo dvojica centara – Vilt Čembrlejn i Nikola Jokić. Niko više!

San Antonio Sparsi proslavili su pola veka postojanja sa stilom. Doduše, uz poraz od raspoloženih Voriorsa koji su pogodili 18 trojki u trijumfu rezultatom 144:113, ali to je možda i manje važno.

Naime, Sparsi su odigrali meč pred čak 68.323 ljudi u čuvenom Alamodomu, mestu koje odiše košarkom i istorijom. Logično, sa tolikom posetom postavili su novi rekord po broju gledalaca na jednoj utakmici ligaškog dela NBA lige. Dosadašnji rekord držali su Hoksi koji su 27. marta 1998. primili 62.046 gledalaca u Džordžija Domu kada su gostovali Čikago Bulsi Majkla Džordana.