Majls Tarner (©AFP)

Mlak start NBA maratona: Jubilej Tarnera i 37 poena, Bankero nastavlja po svom, ali je Hjuston slavio

Vreme čitanja: 5min | uto. 08.11.22. | 04:09

Vašington dobio u Šarlotu, Oklahoma bez Pokuševskog poražena od Pistonsa

Spektakularno NBA veče sa utakmicama svih 30 klubova počelo je sporo i bez previše uzbuđenja. Američki izbori doveli su do retke situacije da se svih 15 utakmica igra iste večeri, ali u prvih nekoliko susreta poklonici najjače košarkaške lige sveta nisu mogli da vide previše toga.

Oklahomin pad se nastavlja. Posle Denvera i Milvokija, pobedu nad Tanderima odneo je i Detroit koji je na svom terenu slavili rezultatom 112:103 (28:33, 20:30, 35:22, 29:18). Pistonsi su ostvarili prvi trijumf posle tri uzastopna poraza, dok je Oklahoma ponovo u slobodnom padu…

Alekseja Pokuševskog ni večeras nije bilo na parketu zbog povrede desnog ramena, a njegovi saigrači nisu mogli više od jedne i po četvrtine kvalitetne košarke. Tanderi su na poluvremenu imali +15 (63:48) posle odlične role prve violine Šaja Gildžes Aleksandera, ali je u nastavku odlični plejmejker ostao bez adekvatne podrške. Detroit je već do polovine treće deonice uspeo potpuno da istopi razliku i povede, a onda i uspostavi totalnu kontrolu na startu poslednje četvrtine i drži jednocifrenu razliku, dovoljnu da se upiše pobeda.

Dobru šansu propustili su Tanderi da uhvate priključak na rezultatu 104:101, uz tri minuta na semaforu. Ajzea Stjuart je zakucavanjem probudio Pistonse, da bi Sadik Bej posle prodora podigao distancu na sedam poena. Kenrih Vilijams je samo nakratko probudio nadu, da bi Bej i Stjuart sa penala obezbedili pobedu koju je overio Kejd Kaningem.

Gildžes Aleksander je meč završio sa 33 poena bez ubačene trojke, dopisao je sedam asistencija i pet skokova. Bej je na drugoj strani imao 25 poena, a Kaningem 21 poen uz 11 dodavanja i sedam uhvaćenih lopti. Bojan Bogdanović je za Pistonse odigrao 30 minuta i ubacio samo 12 poena (3/11 iz igre, 2/7 za tri).

U prvoj utakmici ove NBA večeri nije viđeno previše iznenađenja. Od dva loša u Šarlotu bolji je bio Vašington. Vizardsi su savladali Hornetse rezultatom 108:100 (26:18, 20:30, 30:24, 32:28) i stigli do druge pobede u poslednja četiri meča, dok je franšiza u vlasništvu Majkla Džordana vezala peti poraz.

Nimalo atraktivna utakmica u Spektrum Centru završena je sa ukupno deset trojki – po pet na obe strane. Jedini igrač u oba sastava sa više od jednog dalekometnog hica je Pi Džej Vašington koji je u svojih 25 poena imao dve trojke iz šest pokušaja.

Najefikasniji u pobedničkim redovima bio je Kajl Kuzma sa 20 poena i šest skokova. Deni Avdija proveo je na parketu nešto više od 18 minuta i imao tek tri poena, uz isto toliko skokova i asistencija. Kristaps Porzingis imao je 19 poena, osam uhvaćenih i pet podeljenih lopti. Kod Šarlota Keli Ubre dopisao je 20, a Teri Rozir poen manje.

Ubedljiv trijumf na Floridi ostvario je Hjuston. Tek druga recka za Rakete koje su dobile Orlando sa 134:127 (33:30, 38:35, 29:23, 39:34), odnosno prva nakon šest uzastopnih poraza.

Ponovo je utakmicu obeležio prvi igrač Medžika Paolo Bankero. Čovek koji bi mogao da promeni DNK franšize stigao je do svoje devete 20+ partije i od početka sezone samo je Kevin Durent imao više takvih rola. Tačnije, jednu više. Bankero je susret završio sa 30 poena, mada to nije pomoglo Orlandu da izbegne poraz koji se praktično nije ni doveo u pitanje po dešavanjima iz drugog poluvremena.

Hjuston je pred sam kraj treće deonice imao i 17 poena više, ali je domaćin serijom 17:3 stigao na posed zaostatka. Ipak, klub iz Teksasa nanizao je za dva minuta 14 poena zahvaljujući minijaturi Alperena Šenguna, onda i strela Dajšena Niksa, Tarija Izona i Kenjona Martina Džuniora, da bi Džejlen Grin snažnim zakucavanjem kompletirao niz koji je rešio pobednika.

Orlando je do kraja uspeo samo da spusti zaostatak, ne i da opet učini susret dramatičnim. Kod Hjustona petorica dvocifrenih. Grin je imao 34 poena (12/18 iz igre, 5/11 za tri), Martin je ubacio 20 poena uz 4/8 sa distance, da bi Erik Gordon imao 19 poena sa 5/7 za tri! Kevin Porter Džunior je na 14 poena dopisao 11 asistencija i osam skokova, dok je Šengun uz 17 poena dodao osam uhvaćenih, četiri podeljene, dve ukradene i jednu blokiranu loptu. Boban Marjanović je presedeo utakmicu na klupi. Hjuston je ubacio čak 24 trojke iz 47 pokušaja za više od 51 odsto uspešnosti!

U domaćim redovima 23 poena Franca Vagnera, Terens Ros je dodao 18, a Vendel Karter Džunior 15 poena. Sada obe ekipe imaju po dve pobede.

Indijana je na svom parketu bila bolja od Pelikansa sa 129:122 (32:30, 26:25, 42:36, 29:31). Utakmica će ostati upamćena po ludoj trećoj četvrtini čiji je rezultat glasio 42:36! Učinak koji se neretko u evropskoj košarci viđa na poluvremenu…

Majls Tarner zabeležio je još jedno veče za pamćenje pošto je ubacio 37 poena (11/18 iz igre, 4/7 za tri), te upisao još 12 skokova, jednu asistenciju i tri blokade, čime je stigao do jubileja – 1.000 “rampi” u NBA karijeri!

Najefikasniji kod Pelsa bio je Brendon Ingram sa 29 poena, dok je Zajon Vilijamson zabeležio 26 poena, sedam uhvaćenih i šest podeljenih lopti.