Nikola Mirotić (©MN Press)

Ni “D“ od derbija u Milanu, Barsa granitnom odbranom svela Olimpiju na 56 poena

Vreme čitanja: 2min | pet. 19.03.21. | 22:40

Tim Šarunasa Jasikevičijusa razneo protivnika odličnom defanzivnom postavkom

Milanska košarkaška pista videla je ove sezone odličnu košarku u režiji Olimpije Etorea Mesine. Neka ubedljiva izdanja i pobede vredne visoke pozicije na tabeli i gotovo sigurnog četvrtfinala. Ali, koliko je zapravo Olimpija daleko od neke ozbiljnije borbe za trofej u Evroligi pokazalo se večeras gde je Barselona čistom demonstracijom sile odnela dva boda za Kataloniju – 72:56 (15:12, 23:17, 17:15, 17:12).

Po ko zna koji put ove sezone pokazalo se da Barselona ima ubedljivo najbolju odbranu Evrope. Tim koji ove sezone prosečno beleži 81,7 poena Barsa je granitnom odbranom svela na samo 56! To je razlika do gotovo 26 poena, što potvrđuje savršenu egzekuciju odbrane. Samo u drugom kvartalu domaćin je uspeo da ubaci više od 15 poena, a za ceo susret Manekeni su ostali na 2/15 za tri poena i to po jednu trojku u prvoj i poslednjoj četvrtini! I treba navesti da je većina šuteva domaćeg tima sa distance bila iznuđena u nemogućnosti da se iskreira bolja i lakša pozicija za realizaciju. To je rezultat jasne trenerske filozofije Šarasa Jasikevičijusa, to je odbrana koja donosi titule.

Nije ni Barsin napad bio u najboljem ritmu, ali sve nedostatke u ovom aspektu gosti su uspeli da nadomeste kroz paklenu defanzivu. Kada je Barsa pregurala dolazak Olimpije na sedam poena minusa polovini treće četvrtine (47:40), sve je bilo mnogo lakše. Adam Hanga je nanizao osam poena i odveo prvoplasirani tim Evrolige do dvocifrene razlike koju više nije ispuštao do kraja.

Usledila je serija 14:2 kojom je definitivno sve bilo rešeno. Barselona je otišla do maksimalnih “+22“ (68:46), što je bilo dovoljno za miran san...

Nikola Mirotić ponovo je bio najefikasniji igrač Barselone sa 15 poena (6/9 iz igre, 2/4 za tri), te pet skokova. Dvocifren je bio još samo Hanga sa 11 poena. Oriola, Abrines i Higins dodali su po šest poena, jedan više imao je Klaver, dok je Nik Kalates upisao 11 asistencija i šest skokova, ali bez poena (0/6 iz igre). Kod domaćina samo je Ševon Šilds bio na 10 poena. Džeremi Evans je imao devet, a Zek Lidej i Rikardo Moraskini po osam poena. Vladimir Micov je za 20 minuta imao šest poena, dok se Serhio Rodrigez nije upisao u listu strelaca. Kevin Panter je ostao na sedam poena (1/8 iz igre, 0/3 za tri).