Tajris Haliburton (©AFP)

Ovako nešto se ne pamti: Čak 88 poena za četvrtinu u Indijani, Haliburton sam ubacio 25!

Vreme čitanja: 4min | ned. 05.11.23. | 02:48

Neverovatan period utakmice između Pejsersa i Hornetsa uz verovatno novi rekord lige; Bogdan Bogdanović se ispromašivao u pobedi Atlante

I ptice na grani znaju da je NBA liga odavno izgubila taj fizikalnost kakvu nešto starije generacije pamte iz osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka, pa i s početka trećeg milenijuma, da se odbrane više ni izbiza ne igraju tako grubo i snažno kao nekada, kao i da su utakmice u prva dva meseca sezone uglavnom najmanje važne igračima u rezultatskom smislu jer imaju generalno najmanji uticaj na rasplet sezone.

Ipak, ono što se večeras dogodilo u Indijani ostaće zapisano za košarkaške almanahe. Na parketu Gejnbridž Fildhausa u Indijanapolisu odigrana je verovatno najluđa četvrtina u istoriji NBA košarke! Bar novije... Treća deonica susreta između Indijane i Šarlota zabeležila je čak 88 poena! Da, dobro ste pročitali i nije greška... Rezultat ovog dvanaestominutnog perioda bio je 50:38 u korist Pejsersa. I što je najluđe od svega, Hornetsi su ovaj meč dobili posle dramatične završnice rezultatom 125:124!

Samo u drugom poluvremenu rezultat je glasio 78:71 za domaćina, što je u evropskoj košarci redovna pojava za 40 minuta košarke, ne za 24 minuta kao u NBA. Što se tiče samo trećeg perioda, Indijana je uspela da postigne čak 50 poena i zvanično dođe na samo osam od rekordera Bafalo Brejvsa koji su 20. oktobra 1972. godine ubacili 58 u četvrtom kvartalu susreta u Bostonu.

Samo Tajris Haliburton je u trećem intervalu meča sa Hornetsima prikupio 25 od 50 timskih poena! Zanimljivo je da taj učinak, ma koliko fascinantan bio, nije ni blizu nesvakidašnjeg učinka Kleja Tompsona iz meča sa Sakramentom 23. januara 2015. godine. Strašni šuter Golden Stejta tada je ubacio 37 poena u trećoj četvrtini, od čega devet trojki! Indijana ih je u ovoj deonici večeras imala ukupno dvanaest.

Haliburton je utakmicu završio kao najbolji strelac sa 43 poena (14/21 iz igre) uz osam trojki iz dvanaest ispaljenih hitaca! To su mu rekordi karijere. Dopisao je i 12 asistencija, uz dva skoka za 36 minuta na parketu. Ipak, u najvažnijem posedu na utakmici dozvolio je da mu Lamelo Bol ukrade loptu čime su Pejsersi ostali bez šanse da upute šut za pobedu.

Pobednički sastav su predvodili mladi Mark Vilijams sa 27 poena (9/12 iz igre), te dosta stariji Gordon Hejvord sa 23 poena i Teri Rozir sa 22 poena! Kod Indijane posle Haliburtona sledeći na listi strelaca bio je Badi Hild sa 19 poena, dok je Majls Tarner stao na samo 14 poena.

Utakmica je poprimila neverovatne razmere i u finišu. Indijana je vodila sa sedam razlike (106:99), ali su gosti serijom 19:4 preuzeli vođstvo od osam poena (118:110), koje su uspeli da sačuvaju do kraja, iako je protivnik dva puta dolazio na samo poen zaostatka...

Pobedu u gostima odnela je i Atlanta nad Nju Orleansom (123:105), a Trej Jang obeležio je susret sa 22 poena (7/15 iz igre, 3/7 za tri), te 12 asistencija i pet skokova. Kontratežu dao je Zajon Vilijamson sa 25 poena, dok je Džejlen Džonson iskočio kao adut Hoksa sa 21 poenom i 11 uhvaćenih lopti.

Kapiten srpske reprezentacije Bogdan Bogdanović nije imao veče za pamćenje. Odigrao je nešto manje od 21 minuta, ubacio 10 poena uz pet skokova i dve asistencije, ali uz loše procente šuta – 4/14 iz igre uz 2/10 sa distance! Ipak, svoje promašaje uspeo je da nadomesti jakom odbranom kojom je uticao da Hoksi stignu do četvrte pobede zaredom.

Orlando je na svom terenu savladao Los Anđeles Lejkerse rezultatom 120:101 (39:25, 28:26, 34:29, 19:21), uz odlična izdanja Franca Vagnera i Paola Bankera. Dvojica najboljih igrača Medžika ubacili su 51 od 120 timskih poena, podelili 12 asistencija i uhvatili isto toliko lopti. Osvajač svetskog zlata sa Nemačkom imao je 26, a američki reprezentativac sa italijanskim korenima poen manje, s tim da je on imao dabl-dabl sa 10 asistencija, uz sedam uhvaćenih poseda. Lejkerse je predvodio Entoni Dejvis sa 28 poena i 13 skokova, Lebron Džejms je za 35 minuta na terenu imao 24 poena, dok je Ostin Rivs dopisao četiri manje.

Orlando je utakmicu praktično rešio već na poluvremneu kada je imao 16 razlike u rukama (57:41). Za razliku od mnogih drugih mečeva, domaćin je uspeo da zadrži visoku prednost i čak je dodatno uveća pred odlučujućih 12 minuta u kojim je najveća distanca ponovila bila 25 poena, kod rezultata 107:82.