Miloš Teodosić (©Star Sport)

Teo umalo heroj, pa promašio trojke za pobedu i drugi produžetak, Bejkon sa penala ulovio Virtus

Vreme čitanja: 4min | sre. 23.11.22. | 22:01

Gifaj i Rubit nosili Bajern do pobede u Francuskoj, vrlo dobar Vladimir Lučić, odličan Vanja Marinković u pobedi Baskonije

Tri utakmice evroligaškog programa u sredu - dve pobede u napetim završnicama! Izuzev Baskonije, koja je sa 20 razlike dobila Žalgiris kod kuće (93:73), u preostala dva susreta viđena je drama do poslednjeg zvuka sirene.

Panatinaikos je na svom parketu bio ipak bolji od Virtusa sa 88:85 (12:21, 26:10, 29:21, 9:14, 12:9) nakon produžetka, dok je Bajern iskoristio veliki pad Asvela da slavi u Francuskoj sa 75:74 (25:15, 17:18, 11:20, 22:21).

PAO je stigao do treće crte zahvaljujući hladnokrvnosti Dvejna Bejkona u poslednjim sekundama produžetka. Da prošlogodišnji strelac Monaka nije pogodio dva najvažnija šuta na utakmici, možda bi Virtus na kraju osvojio Atinu. To se ipak nije dogodilo, mada su gosti imali veliku šansu da to učine već posle 40 minuta.

U centru pažnje bio je Miloš Teodosić. Srpski as uspeo je na minut i po do kraja poslednje četvrtine da pogodio veliku trojku za 76:74 čime je Virtus definitivno nadoknadio i okrenuo minus od sedam poena s početka deonice. Do kraja lopta ipak nije htela u koš... Na deset sekundi pre kraja Paris Li doneo je izjednačenje koje je utakmicu odvelo u dodatnih pet minuta, a Teodosić nije uspeo da pogodi trojku za pobedu. No, Virtus je imao siguran produžetak u rukama.

Tamo se bolje snašao domaćin. Dok je goste na leđima nosio fantastični Mem Žaite, strašno važnu rolu kod Zelenih imao je Derik Vilijams. Njegova trojka na 15 sekundi do isteka vremean vratila je prednost domaćinu koju je nakratko ponovo odneo Ife Lundberg na stranu Virtusa, da bi Dvejn Bejkon dao veliki doprinos sa crte uz šest sekundi na semaforu za konačnih 88:85. Prethodno je Bejkon takođe izvukao bitnu situaciju kada je ubacio koš uz faul Lundberga i dodatno slobodno bacanje za 83:83. Kada je Bejkon ubacio dva penala, Serđo Skariolo je izabrao da lopta ponovo ide kod Teodosića. No, srpski plej nije bio siguran ni ovog puta...

Vilijams je bio večeras izuzetan sa 26 poena uz 5/8 za tri i osam skokova za indeks 30! Najbolju partiju ove sezone odigrao je Nejt Volters sa 18 poena (4/7 za tri) i četiri asistencije, dok je Paris Li imao 15 poena, tri dodavanja i dva skoka. Žaite je još jednu odlično veče krunisao sa 20 poena i 10 skokova, ne i pobedom. Lundberg je dopisao 14 poena, osam asistencija i četiri skoka, Semi Odželeje je skupio 19 poena i pet uhvaćenih lopti, a Teodosić je uz 12 poena (3/8 za tri) podelio i pet lopti.

Treću pobedu zabeležio je i Bajern. Najvažniji na kraju bio je učinak dvojca Gifaj – Rubit koji je izneo najveći teret! Na tri minuta do kraja Retin Obasohan ubacio je dva penala za 71:66, da bi Gifaj trojkom sveo minus na samo jedan posed. Posle neiskorišćene trojke Nanda de Koloa Rubit donosi izjednačenje i dva minuta čistog ludila. Posle važnog skoka Vladimira Lučića Gifaj izvlači faul za dva penala, da bi Obasohan trojkom vratio Asvelu minimalno vođstvo (74:73) na ulazu u poslednji minut. Tada je iskoračio Rubit i sa penala bio siguran za 75:74, posle čega u preostalih 47 sekundi nije bilo više poena.

Lučić je bio najefikasniji kod gostiju sa 13 poena uz pet skokova i dve asistencije za 30 minuta. Ognjen Jaramaz je imao sedam poena i po jednu uhvaćenu i podeljenu loptu. Bronzani Nemac Andreas Obst ubacio je 12 poena, sve šutevima za tri (4/7), a isti učinak imao je Nik Vajler Beb uz pet asistencija. Asvel su predvodili De Kolo sa 15 i Metjuz sa 13 poena. Obojica su se vratili na parket nakon što su propustili gostovanje Crvenoj zvezdi prošle sedmice.

Odličnu rolu imao je Vanja Marinković u pobedi Baskonije. Izjednačio je ovosezonski rekord sa 14 poena za 21 minut, uz tri trojke iz četiri pokušaja. Uhvatio jednu i ”ukrao” po jednu loptu. Listu strelaca predvodili su Met Kostelo i Darijus Tompson sa po 19 poena i po još tri dalekometna hica. Pjerija Henri je dodao 15 poena, uz četiri skoka i asistencije, te dve ”krađe”. Kod Žalgirisa 18 poena Edgarasa Ulanovasa, uz jedan manje Kinana Evansa.